Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Drugačne družine na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
marec 05, 2008

Drugačne družine

Objavljeno v: kultura

Pod sloganom “Različne družine, enaka ljubezen: Spoštujmo različnosti in priznavajmo enake pravice vsem” se je, oziroma se še bo, med 4. in 6. marcem, v kongresnem centru hotela Mons v Ljubljani, dogajala mednarodna konferenca o lezbičnih, gejevskih, biseksualnih in transpolnih družinah (na kratko LGBT družinah) v Evropi. Srečanje organizira evropska izpostava mednarodne organizacije lezbijk in gejev ILGA v sodelovanju z Društvom informacijski center LEGEBITRA.

Konferenca je s strani organizatorjev zamišljena kot prispevek k slovenskemu predsedovanju EU z željo usmerjanja pozornosti na nepriznavanje ter diskriminacijo LGBT družin znotraj EU.

Današnja izvedba je postregla s predstavitvijo pogledov na problematiko s strani pomembnih institucij znotraj Sveta Evrope (Komisar za človekove pravice ter Evropsko sodišče za človekove prvice) in Evropske komisije, katerih predstavniki so se strinjali v oceni, da problem obstaja in da ga je potrebno rešiti. Bolj kot na ravni institucij EU pa se, zaradi raznovrstnih razlogov, zatika na nivoju posameznih držav članic EU.

Predstavnica Sveta Evrope je svoje razmišljanje o problematiki LGBT družin zaključila z oceno, da je problem diskriminacije na osnovi spolne usmerjenosti prioritetnega pomena, hkrati pa si želi aktivnega sodelovanja z nevladnimi organizacijami, ki se s tovrstno problematika ukvarjajo.

Predstavnik urada Komisarja za človekove pravice pri Svetu Evrope je poudaril, da se diskriminacije na osnovi spolne orientacije ne sme dovoliti. Glede razmer v Sloveniji pa je dejal, da stanje, kljub izboljšavam na tem področju, še ni idealno.

Pri Evropski komisiji pa so mnenja, da problem kljub vsemu ostaja in da je angažiranje na tem področju še vedno potrebno. Njihov predstavnik je poudaril tudi dejstvo, da je potrebno spremembam, ki so se na področju družinske problematike zgodile v zadnji desetletjih, slediti tudi na pravnem področju.

Za konec pa še graf, ki prikazuje rast transpolne populacije znotraj EU:

Andraž Beguš


Nazaj na: Drugačne družine