Vladna protiinflacija
Objavljeno v: politika
Poslanke in poslanci Državnega zbora imeli izredno sejo, na kateri so po nujnih postopkih sprejemali zakone, s katerimi namerava vlada omiliti vpliv inflacije na socialno šibke. To so novi zakoni o varstvenem dodatku, zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih ter zakon o dohodnini.
Poslanca Barbara Žgajner Tavš in Zvonko Černač tik pred začetkom seje za Vest:
Vlada je s predlogom novele zakona o dohodnini predlagala uvedbo dodatne splošne olajšave za zavezance, katerih skupni letni prihodki ne bodo presegali 9000 evrov. Namen predlaganih sprememb je bil izboljšati materialni položaj tistih, ki jih je zadnji dvig cen najbolj prizadel. Dodatna olajšava se predvideva v dveh višinah: za zavezance z do 6800 evri letnih dohodkov v višini 2000 evrov letno, za zavezance z dohodki med 6801 in 9000 evri pa v višini 1000 evrov letno. Po podatkih o dohodnini za leto 2006 gre za skupaj 205.000 zavezancev. Predlagana novela zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih je predvidevala, da bi vsem upravičencem zvišali otroški dodatek za 8,4 odstotka. Zaradi zadnjih podražitev življenjskih potrebščin je vlada želela izboljšati finančni položaj družin ter zmanjšati morebitno tveganje za povečanje revščine in socialno izključenost otrok. Višina otroškega dodatka se je nominalno povišala za 8,4 odstotka za vse upravičence, ki jih je približno 400.000. Po zakonu o varstvenem dodatku se naj bi ta dodatek usklajeval tako kot pokojnine dvakrat na leto, februarja in novembra, glede na rast povprečnih plač. Po novem zakonu se naj bi enako kot pokojnine dvakrat letno usklajevala tudi del vdovskih pokojnin za tiste upravičence, ki poleg lastne pokojnine pridobijo tudi pravico do vdovske pokojnine, in dodatek k pokojninam, uveljavljenim v drugih republikah nekdanje SFRJ.
Poslanca Eva Irgl in Milan Martin Cvikl ob začetku seje za Vest in uvodnik državnega sekretarja Andreja Širclja na seji:
Denis Sarkić
Nazaj na: Vladna protiinflacija
Social Web