Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Komentar - Brankica na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
januar 18, 2008

Komentar - Brankica

Objavljeno v: vestni komentar

Konec decembra smo pri Mirovnem inštitutu v zbirki Media Watch izdali knjigo o vlogi države v medijskem sektorju v Sloveniji. Knjigo z naslovom »In temu pravite medijski trg?« sva po večmesečnem raziskovanju napisali Sandra Bašić Hrvatin in jaz, Brankica Petković.
K raziskovanju vloge države v medijih so nas spodbudila razmerja med politiko in mediji v Sloveniji, ki vrsto let, še posebej po spremembi oblasti leta 2004, povzročajo ostre spore v javnosti.
Vpliv države (in politike) na medije smo preverjali s pomočjo različnih kazalcev – lastništva v medijih, oglaševanja, državne finančne podpore medijem, podeljevanja frekvenc, delovanja organov nadzora nad radiodifuzijo, delovanja javne radiotelevizije RTV Slovenija, položaja avdiovizualne kulture in povezav Rimskokatoliške cerkve z državo na področju medijev.
Potrdila se je domneva, da medijski sistem v Sloveniji zaradi odnosa med mediji in politiko zaznamujejo politični paralelizem, klientelizem in politična instrumentalizacija medijev, kar je sicer značilno za medijske sisteme v državah južne Evrope.
Hkrati se je potrdilo, da delujejo v Sloveniji številni mehanizmi državnega in političnega vpliva na medije, to pa je tesno povezano z onemogočanjem profesionalizacije novinarske stroke in z onemogocanjem novinarske avtonomije.
Knjiga je v elektronski obliki dostopna tudi na spletni strani Mirovnega inštituta in njegovega projekta Media Watch.

Brankica Petković


Nazaj na: Komentar - Brankica