Sobna postrežba
Objavljeno v: politika
Ob začetku slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije, se je pri nas na povabilo vlade mudilo približno 60 tujih novinarjev. Ti so se v Sloveniji, ki je obisk organizirala kot trenutno predsedujoča EU, sestali s predsednikom vlade Janezom Janšo ter več ministri. Večji del tujih novinarjev je Slovenijo zapustil v torek ali včeraj. Pred odhodom pa so v sobe ljubljanskega City Hotela, kjer so bili nastanjeni, prejeli mape, ki jih je poslal Urad vlade Republike Slovenije za komuniciranje. Gradivo se nanaša na medijsko svobodo v Sloveniji.
Vladni urad, ki ga vodi Anže Logar, tujim novinarjem sporoča, da so svoboda in avtonomija medijev ter medijski pluralizem nujno potrebni za razvoj demokratične družbe. Kot piše, naj bi različne slovenske in tuje analize pripravljene s strani neodvisnih in profesionalnih institucij dokazovale, da je stopnja demokratičnosti in svobode medijev v Sloveniji dobra in primerljiva z drugimi državami.
Anže Logar nam je povedal, da so se za tovrsten način obveščanja tujih predstavnikov medijev odločili na podlagi velikega števila vprašanj tujih novinarjev o medijski svobodi in pritiskih na medije v Sloveniji. Logar, ki je gradivo zbral, je povedal, da s tem, kako so bile mape novinarjem dostavljene, nima nič. Sam je svojim podrejenim le naročil, naj jih dostavijo City Hotelu, tam pa so jih razdelili gostom. Ti naj bi mape prejeli kar pod vrata svojih sob. Logarja smo vprašali, zakaj je med vsebino tudi povzetek študije (na štirih straneh) Fakultete za uporabne družbene študije o medijski svobodi in avtonomiji v Sloveniji - avtorji so dr. Matevž Tomšič, dr. Matej Makarovič, Tamara Besednjak, Urša Šinkovec in Ennie Vardijan. Odgovoril je, da gre pač za zadnji in obširnejši tovrstni dokument in da je logično, “da če že zbiraš, daješ zraven najaktualnejše.” Zanimalo pa nas je tudi, ali je možno, da so izjave, ki naj bi dokazovale neupravičenost peticije Blaža Zgage in Mateja Šurca, izvzete iz konteksta. Logar je zatrdil, da so bile izjave, kakršne so navedli, tako tudi izrečene. Zraven so navedeni tudi podatki o avtorju, datumu in mediju v katerem je bila izjava podana. Logar dodaja, da lahko vsak novinar, ki ga tema zanima, prebere celoten sestavek, v nasprotnem primeru ga lahko pač zavrže. Saj so, kot je povedal, novinarji samostojni, iščejo informacije in so avtonomni.
Uvodna stran:
Shema:
Citirane izjave v gradivu, ki ga je, kot nam je povedal sam, zbral Anže Logar. Po vrstnem redu: odgovorni urednik Dela Janez Markeš, odgovorni urednik Dnevnika Miran Lesjak, odgovorni urednik Vesti Jani Sever, nadzornik Dela Stojan Zdolšek, pobudnik peticije proti pritiskom in cenzuri Matej Šurc in odgovorni urednik Mladine ter predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž.
Medijska situacija v Sloveniji.
Nejc Jemec
Nazaj na: Sobna postrežba
Social Web