Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite SNS brez Lipe na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
januar 07, 2008

SNS brez Lipe

Objavljeno v: komentar

Žalostna novica za volivke in volivce Slovenske nacionalne stranke. Stranka razpada. Zgodilo se je prav na rojstnodnevni zabavi predsednika stranke. Njegovega najtesnejšega sodelavca – vsaj tako je bilo videti do petka – je nek drug član stranke poklical Saško. Sledil je odgovor: “Ne ti meni Saško…” Ostalo je zgodovina. SNS ponovno razpada. Oziroma kot pravi Zmago; ponovno se čisti. Konec koncev se je to Jelinčiču že zgodilo prvič leta 1992, ko je izgubil več kot pol poslancev in drugič leta 2000, ko je odšla njegova spremljevalka Polonca Dobrajc. Nič posebnega torej?

Vse skupaj niti ni tako enostavno. SNS je visoko na lestvicah priljubljenosti in rezultat Zmaga Jelinčiča na predsedniških volitvah je napovedoval, da bi lahko stranka pomenila veliko presenečenje volitev 2008. Zdaj je ta možnost praktično izgubljena. Ustanovitev svoje poslanske skupine Lipa so namreč s Sašom Pečetom napovedali tudi Bogdan Barovič (menda si je že premislil), Boštjan Zagorac in Barbara Žgajner Tavš. Močna ekipa, ki je očitno pripomogla k popularnosti stranke v zadnjem času. Konec koncev Zmago Jelinčič, razen na predsedniških volitvah, ni pretirano veliko nastopal.

Poslanska skupina na čelu s podpredsednikom državnega zbora, je v zadnjih letih, kljub šovinističnemu incidentu z Majdo Širca in Strojanovimi, pridobivala. S tem se je krepila tudi SNS. Dodatno je k temu pripomogla strankina širina. Predsednik stranke je zastopal stališča, ki so bila pogosto blizu vladnim, medtem ko so ostali ostajali do vladne politike izredno kritični. Videti je bilo, da stranka lahko živi z razlikami in tudi z več močnimi političnimi osebnostmi hkrati. V petek se je vse to podrlo. Ne eno ne drugo ne drži več. Razlike so bile prevelike in osebnosti preveč samoljubne.

Po tem, ko je Jelinčiču prvič razpadla poslanska skupina – zato ker je menda takrat preveč paktiral z vlado Janeza Drnovška in ni upošteval Janeza Janše – je SNS zdrsnila z desetih na dobre tri odstotke in se na volitvah leta 1996 komajda obdržala v državnem zboru. Se ta scenarij lahko ponovi? Situacija je podobna. Stranki gre dobro in Jelinčič ostaja tako rekoč sam. Tudi zato na stavnicah glede političnega preživetja vodi Zmago Jelinčič in ne Pečetova skupina. A situacija je tudi zelo drugačna od tiste izpred petnajstih let. Vsaj glede tistih, ki Jelinčiča zapuščajo.

Leta 1992 so bili poslanci, ki so odšli od njega tako rekoč anonimni in so takšni ostali tudi po tem, ko so se “osamosvojili”. Zdaj je drugače, od njega odhaja skupina, ki je veliko nastopala v javnosti in ki se temu tudi v prihodnje očitno ne namerava odpovedati. Poleg tega gre za poslanko in poslance, ki imajo tudi sorazmerno dobro organizirano regionalno zaledje. Pečetov brat denimo vodi mariborski odbor stranke. To sicer ne pomeni, da lahko poslanska skupina Lipa hitro zgradi svojo lokalno mrežo, vsekakor pa bo imela SNS zaradi tega kar nekaj težav.

Kakšne bodo torej posledice? Peče pravi, da naj bi za vsem skupaj stal Janez Janša. Jelinčič pa omenja svojo napoved referenduma o vstopu Hrvaške v EU. Teorije zarote, ki v takšnih trenutkih pač pričakovano privrejo na dan. Kljub temu se je oglasil kabinet predsednika vlade, konec koncev gre za izjave podpredsednika državnega zbora, ki je Pečetove namige označili za največjo neumnost v zadnjem letu. Najbrž so imeli v mislih leto 2008. Ali morda 2007? A pomembnejše od tega je, da so odnosi vendarle povsem jasni. Peče je eden najostrejših kritikov vlade, Jelinčič pa njen najboljši zaveznik v opoziciji.

Hkrati je nesporno, da bo sesutje SNS, koristilo drugim političnim strankam. Težko si je namreč predstavljati, da se podpora razpadli stranki ne bo zmanjšala. Najprej sicer na račun povečanja neopredeljenih. A bolj pomembno je, da se zdi, da je iz konkurence velikih strank, v zadnjem letu pred parlamentarnimi volitvami, ena izločena. Tudi če v parlament uspe priti tako Jelinčičevem SNS, kot Pečetovi Lipi, to vsekakor ne bo ena velika stranka. Tega se morda lahko veselijo vsi, čeprav bo po zgledu zadnjih predsedniških volitev, profit najbrž precej večji na levici kot na desnici.

Jani Sever


Nazaj na: SNS brez Lipe