Še pismo v tujino
Objavljeno v: politika
Premier Janez Janša na seji ob zaupnici Foto: DENIS SARKIĆ/VEST
Pobudnika lanske peticije zoper cenzuro in politične pritiske na novinarje v Sloveniji, novinarja Blaž Zgaga in Matej Šurc, sta ob začetku predsedovanja Slovenije svetu Evropske unije na več kot 300 naslovov v tujini poslala novo odprto pismo. V njem pojasnjujeta situacijo, ki je nastala po izredni seji Državnega Zbora, na kateri je predsednik vlade Janez Janša ob iskanju podpore za zaupnico, 571 novinarjem podpisnikom očital, da izvažajo laži in blatijo Slovenijo v svetu. Šurc in Zgaga v pismu tudi opozarjata, da slovenska vlada in parlament še naprej zavračata dialog z novinarji.
Blaž Zgaga in Matej Šurc Foto: DENIS SARKIĆ/VEST
Odprto pismo:
Odprto pismo ob začetku predsedovanja Slovenije Evropski Uniji
Peticijo zoper cenzuro in politične pritiske na novinarje v Sloveniji je jeseni 2007 kot izraz protesta proti vmešavanju politike v medije podpisalo 571 novinark in novinarjev, vendar se medijska svoboda v Sloveniji še naprej omejuje.
Predsednik vlade Janez Janša je 19. novembra v parlamentarni razpravi ob glasovanju o nezaupnici vladi večino časa namenil ocenjevanju medijev. Peticijo je predstavil kot zaroto, podpisnikom pa očital, da „izvažamo laži“ in blatimo Slovenijo v svetu.
Na seji pristojnega odbora državnega zbora o novinarski peticiji in medijih 11. decembra so poslanci vladajoče koalicije zavrnili zahtevo za ustanovitev neodvisne komisije, ki bi preiskala omejevanje medijske svobode. Pobudnika peticije na sejo nisva bila niti povabljena.
Zakon o RTV Slovenija, ki je bil sprejet leta 2005, je medtem bistveno razvrednotil javni radio in televizijo. Vodilna mesta so zasedli vladi všečni in večinoma nekompetentni ljudje. Posledica so številni odhodi prepoznavnih novinarjev s televizije in vse pogostejše kršitve temeljnih pravil novinarskega dela.
Nekaj tednov po objavi peticije je izbruhnil spor med vlado in medijskim lastnikom, ki je vladi omogočil vpliv na dve časopisni hiši. Predstavnik lastnikov je javno priznal, da je predsednik vlade odločal o zasedbi nadzornega sveta in o tem, kdo bo direktor in odgovorni urednik največjega dnevnika v državi.
Čeprav je od objave peticije minilo že tri mesece, slovenska vlada in parlament nista uresničila zahtev mednarodnih novinarskih organizacij - Mednarodnega inštituta za tisk (IPI), Novinarjev brez meja (RSF) in Mednarodne zveza novinarjev (IFJ) - za ustanovitev neodvisne komisije, ki bi preiskala navedbe iz peticije. Tudi najnovejši poskusi vplivanja na eno od revij kažejo, da je ustanovitev komisije potrebna.
Zato vas pozivava, da tudi vi po svojih močeh prispevate k uresničitvi te zahteve, kajti neodvisna komisija z mednarodnimi strokovnjaki lahko bistveno pripomore k pregledu dejanskega stanja in izboljšanju medijske svobode v Sloveniji.
Evropski uniji je začela predsedovati država, v kateri 571 podpisnikov peticije opozarja na cenzuro in politične pritiske, njena vlada in parlament pa še naprej zavračata dialog z novinarji.
Pobudnika peticije
Blaž Zgaga
Matej Šurc
31 December, 2007
Nazaj na: Še pismo v tujino
Social Web