Škofovska konferenca
Objavljeno v: politika
Ob zaključku dvodnevne plenarne seje Slovenske škofovske konference (SŠK) sta ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran ter podpredsednik SŠK in celjski škof Anton Stres predstavila nekatere obravnavane teme na končani konferenci. Stres je ob prisotnosti ostalih sodelujočih škofov iz Slovenije in tujine povedal, da so se v dveh dneh posvetili predvsem položaju Katoliške cerkve v slovenski družbi. V ta namen so v goste povabili sociologa dr. Mateja Makaroviča, da bi podal “zunanji pogled” na položaj Cerkve v družbi. Glavni razlogi, zakaj Cerkev v slovenski družbi ni tako sprejeta, kot drugod v Evropi, naj bi tako bili dediščina stare miselnosti, komunikacijske težave Cerkve in svetovni trendi, ko je človek kritičen do avtoritet. Stres in Uran sta spregovorila tudi o umiku predloga zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ter izrazila namero, da želi slovenska Cerkev prispevati svoj delež v času predsedovanja Slovenije Evropski uniji - tudi z molitvijo za Evropo in, po besedah škofa Antona Stresa, s poskusom “senzibiliziranja vernikov za Evropske dimenzije.”
Anton Stres je v uvodu predstavil dogajanje na plenarni seji SŠK.
Anton Stres: “Skušali bomo nekako evropeizirati, če tako rečem, skušali bomo naše vernike senzibilizirati za evropske dimenzije …”
V nadaljevanju smo po eno vprašanje lahko postavili tudi zbrani novinarji. Stres in Uran sta med drugim komentirala umik predloga zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, v tem kontekstu predvsem financiranje zasebnih šol. Na naše vprašanje, ali imata kakšne informacije o tem, da (v primeru, da je bila) je bila Slovenija oblatena tudi v Vatikanu odgovorila, da informacij o tem nimata, Stres pa je pripomnil, da so ljudje v Vatikanu vseeno brali časopise in na ta način za to izvedeli.
Anton Stres: “… ko je ta predlog pač bil zavrnjen oziroma ko so ga začeli zelo hudo napadati, je bil to neke vrste kulturni boj …”
Nejc Jemec
Nazaj na: Škofovska konferenca
Social Web