Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite "Beloruski novinarji" na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
november 16, 2007

“Beloruski novinarji”

Objavljeno v: politika

Na dogajanje v zvezi s t.i. vladno krizo v Sloveniji in na kazanje premiera Janeza Janše na podpisnike peticije zoper cenzuro, da so sokrivi za nastalo situacijo, ki v tujini vlado kaže v slabi luči, sta se odzvala prvopodpisnika peticije, novinarja Blaž Zgaga in Matej Šurc.

Denis Sarkić

Novinarja Blaž Zgaga in Matej Šurc
Blaž Zgaga in Matej Šurc, pobudnika peticije zoper cenzuro v medijih Foto: DENIS SARKIĆ/VEST

IZJAVA ZA JAVNOST OB VLADNI KRIZI V SLOVENIJI

16. november 2007

“Zagotovljena je svoboda izražanja misli, govora in javnega nastopanja, tiska in drugih oblik javnega obveščanja in izražanja. Vsakdo lahko svobodno zbira, sprejema in širi vesti in mnenja,” v 39. členu določa Ustava Republike Slovenije. Zato naju preseneča, da predsednik državnega zbora, predsednik vlade in številni ministri obtožujejo podpisnike Peticije zoper cenzuro in politične pritiske na novinarje v Sloveniji blatenja države v tujini.

Tudi navedbe, da naj bi za novinarsko peticijo stali nekakšni “centri moči iz ozadja”, so neosnovane in neresnične. Peticija, ki jo je podpisalo 571 novinark in novinarjev, je nastala izključno v novinarskih vrstah, pri tem pa ni sodelovala nobena politična stranka.

Nekatere izjave premiera in številnih ministrov na račun peticije, so dokaz več, da se pritiski na novinarje nadaljujejo. To potrjujejo novi primeri cenzure, pritiskov in odpuščanj v največjih slovenskih medijih.

Peticijo zoper cenzuro smo poslali na več kot 320 naslovov v tujini. Doslej je o njej poročalo več kot 180 tujih medijev, kljub temu pa večina slovenskih državljanov o peticiji še vedno ni obveščena v zadostni meri.

Hkrati opozarjava, da se vlada doslej ni odzvala na poziv Mednarodnega tiskovnega inštituta (IPI) in Novinarjev brez meja (RSF) k ustanovitvi neodvisne komisije, ki bi temeljito preučila stanje medijske svobode v Sloveniji.

Matej Šurc
Blaž Zgaga


Nazaj na: “Beloruski novinarji”