Kaj bo naredil Janša?
Objavljeno v: komentar
Kriza je. Kar naenkrat. V ponedeljek se je zdelo, da smo dobili novega predsednika republike. Z velikim naskokom je zmagal na neposrednih volitvah. Razlika je bila nekako zoprno velika, ampak vendarle se ni zgodilo nič posebnega. Na volitvah je zmagal kandidat, ki ga “pomladne” stranke niso podpirale. Vlado je neprijetno presenetila analiza njenega kandidata, da je tako izdatno izgubil zaradi njenega vsakdanjega dela. In potem se je začel ples. Predsednik vlade se je s Peterletovo interpretacijo popolnoma identificiral. Zdaj čakamo kaj se bo zgodilo.
Najprej se je zdelo, da Janša samo grozi. Mnogi še vedno ne verjamejo, da je zadeva resna. Ampak resna je - grožnja predsednika vlade, da bo vlada odstopila, ni enostavna. Razlogi, ki jih je predstavil so sicer nenavadni, a to resnosti situacije ne spremeni. Kakšne so torej možnosti razvoja dogodkov? Glede na to, da Borut Pahor, predsednik največje opozicijske stranke, pravi, da SD ne namerava prevzeti vodenja vlade brez mandata, ki bi ga njegova stranka dobila na volitvah, so pravzaprav zelo omejene.
Predsednik vlade si lahko premisli - konec koncev je dejal, da bo o posledicah še razmislil, pa tudi SLS in NSi nad odhodom z oblasti nista ravno navdušeni. To bi bilo pravzaprav zelo neprijetno. Razglašanje dramatičnih napovedi kar tako malce na pamet, kredibilnosti prvega ministra gotovo ne more okrepiti. Kaj pa vztrajanje pri odstopu? Tudi tam se zdi izbira za vladne stranke slaba, čeprav je videti, da SDS in morda tudi DESUS razmišljata drugače. Težava je v tem, da bi bile v tem primeru, kot kaže, predčasne volitve neizogibne.
Komu bi to ustrezalo? Predsednik državnega zbora, ki je mimogrede pred kamerami nastopil kot povsem strankarski mož, brez kakršnekoli distance, ki bi mu jo morala narekovati njegova funkcija, sicer pravi, da se lahko postopki zelo hitro zavrtijo. A to je seveda samo teorija. V praksi je gotovo, da bi vladni odstop v tem trenutku predčasne volitve postavil v čas predsedovanja EU. In prav tako je gotovo, da bi volivke in volivci tistega, ki bi ga prepoznali kot krivca, da se je to zgodilo, neusmiljeno kaznovali.
Ali se lahko vladne stranke temu, da bi bile videti krive za predčasne volitve sploh izognejo? Zdi se, da je to malo verjetno. Zgodbe o tem, kako grozno je, da mora finančni minister odgovarjati na vprašanja o morebitni prodaji Luke Koper ali Zavarovalnice Triglav, pa o tem, da opozicija nagaja, ali o tem, da novinarji lažejo, ko trdijo, da je vlada poskušala neposredno vplivati na uravnotežitev medijskega prostora s poseganjem v vsebine in kadrovanjem … vse to ni slišati kdove kako prepričljivo.
Še bolj zoprno je, da se je na to, da se ji godi krivica, spomnila šele po porazu njenega kandidata za predsednika republike, ki ga ena od strank koalicije niti ni podpirala in s katerim je ves čas kampanje vzdrževala precejšnjo distanco. Tudi to, da se vsi spomnijo, da je prav predsednik vlade v kampanjo pripeljal idejo o napadu na protikandidata z osamosvojiteljskim orožjem, ki je bilo sicer v popolnem sozvočju z njegovimi tradicionalnimi političnimi prijemi, a je bilo hkrati tudi izrazito neučinkovito.
A predpostavimo, da vse to ne bo imelo nobenega učinka in da volivke in volivci v SDS in njenem predsedniku ne bodo prepoznali krivca za vladno krizo v trenutku, ko je to najmanj zaželeno. Na kaj bi lahko ta trenutek računal Janez Janša? Javnomnenjske ankete so zgovorne. SDS naj bi še vedno pobrala praktično vse glasove desnice. Konec prihodnjega leta to ne bo več tako gotovo. SLS in NSi se pripravljata na spremembe in povsem mogoče je, da čez eno leto SDS na desnici ne bo več tako zelo dominantna.
Ob tem bi lahko na predčasnih volitvah najbrž računali, da bo najmočnejša stranka postala SD. LDS in Zares za konsolidacijo vsekakor potrebujeta nekaj časa. Poleg tega pa ankete napovedujejo tudi telo dober rezultat SNS, ki bi pomenil, da nobena od dveh največjih strank (SD in SDS) sama ne bi mogla brez nacionalistov sestaviti vlade. Tako bi bila pot do velike koalicije odprta. Je to račun, s katerim se poigrava Janez Janša? Morda, a pot do njega je v vsakem primeru še sorazmerno dolga in negotova.
Sigurno je samo, da se je predvolilna tekma za naslednje parlamentarne volitve začela. Ne glede na to kdaj bodo. In ne glede na to kdo bo vodil predsedovanje EU.
Jani Sever
Nazaj na: Kaj bo naredil Janša?
Social Web