Nad vlado z inflacijo
Objavljeno v: komentar
Borut Pahor je pozval vlado naj ne sprejme proračunov za prihodnji dve leti, ker bosta, takšna kot sta, pospešila inflacijo. Trenutek za opozorilo je pravi. V nedeljo bodo predsedniške volitve in odnos do vlade bo na njih igral vidno vlogo. A bolj pomembno je, da se bližajo delavske demonstracije za višje plače, ki jim Pahor sicer ni naklonjen, saj računa, da se bo s podobnimi zahtevami sam, kot premier, spopadal čez dobro leto dni. Res pa je tudi, da bi opozorilo, kar koli ga je že motiviralo, moralo priti. Inflacija gre namreč preko petih odstotkov.
Dodatne razloge ponuja predsednik vlade dovolj pogosto. Zadnji je bil ponujen tako rekoč istočasno s Pahorjevimi opozorili. Janez Janša je v intervjuju za Dunajski Profil izjavil, da je slovenska inflacija s 3,4 odstotki dejansko med najvišjimi v EU, da pa je v zgodovini Slovenije na najnižji ravni. Precej zoprno, saj je premier izrekel kar dve neresnici, ki sta popolnoma enostavno preverljivi. Za prvo najbrž ni kriv sam, saj je bil intervju očitno posnet preden so bili znani zadnji podatki o skoku inflacije, ki se je na medletni ravni oktobra dramatično zvišala. Druga je popolna manipulacija.
Zdi se, kot da bi vlada prosila, da opozicija izkoristi njen odnos do najbolj neprijetnega ekonomskega kazalca. Njene reakcije na inflacijska gibanja so zmedene. Najprej jih ni bilo, potem je prišlo zanikanje, potem so se razlogi zanjo spreminjali, potem je znova prišlo zanikanje in potem … Le kako naj takšno ravnanje pomiri ljudi, ki jih inflacija vsakodnevno prizadeva. Če temu dodamo še neuspešnost dogovarjanja med delodajalci in sindikati, ob katerem vlada ni odigrala vloge dobrega posrednika in neverjetno nepolitične izjave o kruhu, je slika naravnost katastrofalna.
Evro ima seveda svojo ceno in nafta in hrana prav tako, glede tega ima vlada vsekakor prav. Težava je drugje. Predvsem v ignoriranju mnenja Banke Slovenije in - kot je opozoril Pahor - v proračunih za prihodnji leti. Proračun, ki predvideva 11-odstotno rast odhodkov v prihodnjem letu ni nekaj, kar bi lahko blagodejno vplivalo na inflacijo. To lahko razume vsak laik, tudi demonstranti, ki bodo zahtevali višje plače. In sprenevedanja, kakršno je tisto, o 8,8-odstotnem realnem zvišanju plač zaradi znižanja davkov, ki ga je Janša prav tako predstavil v Profilu, so še dodaten razlog za nejevoljo.
Vsi dobro vedo, da so se na račun nižanja davkov plače opazno zvišale predvsem, če že ne izključno, najbolj premožnim. Tovrstna demagogija morda lahko prepriča tujo javnost, ki je slovenske razmere tako ali tako ne zanimajo pretirano. V Sloveniji ima lahko samo negativen učinek. Podobno kot znamenite izjave o kruhu. In podobno kot te izjave, je tudi za zadnja modrovanja predsednika vlade jasno, da ne bodo ostala znana samo tistim, ki so jim bila prvotno namenjena. Zadrega slovenskega premiera je zato, ker ne razume, da vedno govori vsem javnostim hkrati, samo še večja.
A v zadregi ni samo Janez Janša. Čeprav so razlogi drugačni, tudi Boruta Pahorja napovedane demonstracije za višje plače, upravičeno skrbijo. Kako se bo do njih opredelil, je izjemno pomembno, tako za uspeh socialnih demokratov na prihodnjih parlamentarnih volitvah, kot za morebitno vladanje po njih. Protesti, ki se bodo očitno sprevrgli v demonstracijo negativnega odnosa do vlade, bodo namreč izjemno politično motivirani. Demonstranti in njihovi simpatizerji, ki jih nikakor ni malo, bodo natančno vedeli od kod so bili deležni politične podpore in katere stranke jim niso bile naklonjene.
Svoj odnos do demonstracij je Pahor začel graditi s tem da je povedal, da jih ne odobrava, da so preuranjene. In zdaj je prišlo nadaljevanje. Inflacija je hudič in vlada se z njim ne zna bosti. A Pahor protestov za višje plače še vedno ni podprl. Njegovo sporočilo je jasno. SD bi se inflacije lotila drugače - z restriktivnim pristopom do proračunskih odhodkov in socialnim dialogom. Bo to dovolj? Sliši se simpatično, vendar najbrž bolj za liberalce kot za socialne demokrate. Pahorja pravo opredeljevanje do delavskih protestov še čaka. In zdi se, da samo kritiziranje vladnega odnosa do inflacije za to ne bo dovolj.
Jani Sever
Nazaj na: Nad vlado z inflacijo
Social Web