Gremo na Florido
Objavljeno v: komentar
Kaj je počela volilna komisija, kaj Ministrstvo za upravo, kaj notranje ministrstvo, kaj poslanke in poslanci? Nič posebnega? Konec koncev tudi mediji zapleta, ki so ga pripravili z glasovanjem v tujini, nismo opazili, dokler nanj ni opozoril Jožef Školč, samo dober teden pred prvim krogom predsedniških volitev. Zdaj je kar je. O volitvah bo moralo odločati sodišče. Elena Pečarič je že vložila pritožbo na upravno in ustavno sodišče. Zmago Jelinčič podobne postopke napoveduje. Pritožil pa bi se lahko še kdo drug. Kot je dejal Mitja Gaspari, letošnje predsedniške volitve bodo imele tri kroge - tretjega na sodišču.
Kdo je kriv? Vsekakor oblast. In seveda opozicija, ki tako dolgo ni razumela za kaj gre. Posebno vprašanje je seveda, kaj je hotela vlada s takšnimi postopki doseči. Ali za vsem skupaj res stoji skrita želja pomagati svojemu kandidatu? Ne v prvem (v začetno zmago so bili itak prepričani), pač pa v drugem krogu (zakonodajo moraš pač spremeniti že pred prvim). Sliši se grozno. Ampak vprašanje se postavlja samo po sebi. Že dolgo je bilo namreč povsem jasno, da bo glasovanje v drugem krogu predsedniških volitev tesno. Pred časom je to kazalo celo bolj kot po zaključenem prvem krogu. In povsem jasno je, da so trenutno volivke in volivci v tujini bolj naklonjeni desnim kandidatom.
A ne gre le za to. Sam način kako je oblast organizirala glasovanje iz tujine po novem, je videti, kot da je nekdo želel, da bi bila zadeva čim bolj nepregledna. Kot da je nekdo želel ustvariti situacijo, v kateri je mogoče poseči v rezultat. Kot da bi se učili pri republikancih iz ZDA. Kot da bi načrtno pripravljali Florido. Besede ministra za javno upravo Gregorja Viranta, o tem, da volitve gotovo ne bodo razveljavljene, ker je razlika med drugo in tretjeuvrščenim prevelika, ne pomirjajo. Nasprotno - saj je povsem jasno, da mehanizmi nepreglednosti zainteresiranim koristijo samo ob zelo tesnih izidih in da snovalce sistema volitev v tujini, gotovo ni zanimal dvoboj med Türkom in Gasparijem.
Pri volilni zakonodaji gre vedno za dolgoročne učinke. To kar se dogaja danes je pomembno za končni rezultat predsedniških volitev in seveda za prihodnje parlamentarne volitve, ki naj bi bile tudi prve prave e-volitve. Kar je še posebej zaskrbljujoče, saj jim bo glede na zadnje izkušnje zelo težko zaupati, če seveda trenutni zapleti z glasovnicami iz tujine ne bodo hitro in povsem transparentno razrešeni. To je, brez odločnih in hitrih razsodb sodišč, seveda nemogoče. Pomanjkljivosti in pravzaprav povsem neverjetnih prijemov je namreč preveč, da bi lahko verjeli v dobronamernost tistih, ki so jih pripravili.
Glasovnice so bile poslane samo nekaterim. Nekaj več kot polovici. Že ta diskriminacija je nesprejemljiva. Poleg tega je celo volilna komisija priznala, da ne more ugotoviti, kdo je s posamezno glasovnico glasoval. Morda teta ali stric. Glasovnice so menda končale tudi na naslovih državljanov in državljank drugih držav. Elena Pečarič pa je opozorila še na en izjemno presenetljiv pristop organizatorjev volitev. V tujino naj bi bilo poslanih več tisoč praznih glasovnic. Na njih naj bi volivke in volivci glasovali po spominu. Pač za tistega kandidata ali kandidatko za katerega se jim zdi, da morda kandidira.
Vsekakor preveč napak, da bi bili lahko brezskrbni, kljub temu, da glasovnice iz tujine ne bodo odločale o ničemer. Volitve so temelj demokracije in bistveno je, da so izpeljane tajno, po natančnih in nediskriminatornih pravilih. Napake, tudi če ne spremenijo ničesar, so vedno zelo zoprne, saj posegajo v samo bistvo volitev. Sodišča so pred neprijetno in odgovorno nalogo. Predvsem pa bi se morala odločati hitro. Kajti mudi se. Drugi krog bo 11. novembra in do takrat bi bilo dobro vedeti pri čem smo. Drugače se lahko stvari dodatno zapletejo. Celo tako daleč, da bo Slovenija tudi po volitvah ostala brez predsednika republike.
Kaj je torej posledica neverjetne lahkotnosti oblasti pri obravnavanju načina volitev v tujini? Drnovšku se zgodi, da bo predsednik republike še nekaj časa po izteku mandata. Sodiščem pa, da bodo odločala o zmagovalcu. Smo volivke in volivci s tem lahko zadovoljni?
Jani Sever
Nazaj na: Gremo na Florido
Social Web