Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Vprašljiva legitimnost na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
oktober 19, 2007

Vprašljiva legitimnost

Objavljeno v: politika

Državna volilna komisija (DVK) je letos v tujino poslala glasovnice vsem 39.903 državljanom, za katere je znan naslov bivanja (praksa je nekoliko drugačna kot pretekla leta, ko so glasovnice dobili le tisti, ki so zanje zaprosili). In v zadnjih dneh se veliko govori o nepravilnostih (tudi) zaradi glasovnic, ki so bile poslane v tujino.

O tem sta danes spregovorila člana vodstva stranke Zares, ki sta komentirala odločitev DVK, da skoraj 40 tisoč volivcem, ki imajo stalno prebivališče v tujini, pošlje glasovnice s priloženo volilno karto. Po besedah podpredsednice Felicite Medved takšna odločitev poraja dvom o svobodi, poštenosti in tajnosti volitev. Medvedova pravi, da je ta dvom navzoč v
celotnem slovenskem prostoru tako med Slovenci doma kot med Slovenci v tujini:

“To pa pomeni, da so informacije o identiteti volilca lahko razkrite”.

(Še en) podpredsednik Zares-a Peter Česnik je povedal, da je pred leti živel v Avstraliji in kolikor se spomni, so bili z glasovanjem vedno zapleti. Po njegovih besedah odločitev volilne komisije, da glasovnice avtomatično pošlje volivcem v tujini, ni bila dobra. Opozoril je, da ni nikjer rečeno, da bo glasovnico vrnila prava oseba. Prav tako ni nujno, da bo zaradi pomanjkljivih volilnih imenikov glasovnica prišla v prave roke:

“Slovenci smo od nekdaj, v Avstraliji, bili ponosni na svoje predsednike”.

Novinarska vprašanja in odgovori Medvedove in Česnika so razjasnili marsikaj:

“Kako bodo dogodki potekali točno ne vedo, ne ve še nihče”.

Zanimalo pa nas je tudi, zakaj se o nepravilnostih (tudi teh, ki jih je izpostavil Česnik) govori šele zdaj, tik pred volitvami:

“To, da je to zdaj pršlo na dan, je pršlo zaradi napak v imeniku in postopku samem. “

Katja Lenart


Nazaj na: Vprašljiva legitimnost