Reminiscence minulih časov
Objavljeno v: politika
Petka zanima, ali nadzorniki NLB vedo, kdo naj bi financiral razkošno Drnovškovo bivanje v ZDA leta 1999. Mu bo Janša to povedal?
Jutri bo predsednik vlade odgovarjal na poslanska vprašanja. Običajno so ob tem pomembnejša vprašanja, ki jih zastavlja opozicija. Tokrat bodo, kot kaže, zanimivejši odgovori na tista, ki so mu jih zastavili poslanci njegove stranke.
Za boljše razumevanje zakaj, se je potrebno vrniti nekoliko nazaj. V Sloveniji se je pred približno dvema tednoma spet pojavila anonimka. Spisala jo je Civilna Iniciativa - ki je napadla predsednika republike in ga celo ovadila.
Podoba iz preteklosti. Koliko anonimk je krožilo po državi v času vladavine LDS najbrž ne ve natančno nihče. A bilo jih je veliko. Bile so trend. In za mnoge se je zdelo, da so povezane z delovanjem takratne opozicije.
Videti je bilo skoraj kot da jih pripravljajo nekakšne paraobveščevalne skupine z zelo jasnim političnim prepričanjem. In kar je bilo najbolj neprijetno - v pismih je bilo marsikaj blizu resnice.
Potem je bilo anonimk konec. Vsaj tistih, ki bi ciljale na najvišje državne ali politične inštitucije. Na oblast je prišla SDS.
Od kod torej najnovejša iniciativa? Anonimka se je pojavila v trenutku zaostritve odnosov med Drnovškom in Janšo glede imena novega guvernerja BS. A za kakršnakoli ugibanja to nikakor ni bilo dovolj.
Kljub temu, da ji je kmalu sledila iniciativa poslancev SDS, ki uporablja podatke, ki spominjajo na tiste, ki so pred leti krožili v teh pisanjih.
Kaj torej zanima prvo vladno stranko? Rudolf Petan je vladi postavil kar nekaj poslanskih vprašanj:
- Koliko “sredstev je uspelo Sloveniji iztožiti od NLB v sodnem postopku, ki je tekel na Cipru”?
- Ali vlada razpolaga s podatkom, da naj bi bil lastnik večjega računa v podružnici Beobanke na Cipru nekdanji predsednik strateškega sveta LDS za gospodarstvo, ko je bil premier Janez Drnovšek, danes pokojni Peter Rigl?
- Ali je vlada seznanjena, da naj bi preiskovalci haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v preiskavi finančnih ozadij Miloševićevega režima preiskovali tudi podjetje PERI, ki je bilo v lasti Rigla?
- Kaj je zanimalo preiskovalko haaškega sodišča Susan Hayden ob njenih obiskih v Ljubljani in kakšne odgovore so ji posredovali predstavniki slovenskih državnih institucij?
- Kdaj so na zunanjem ministrstvu začeli načrtovati obisk takratnega premiera Drnovška na Cipru, ki je državo po njegovih navedbah obiskal le kratek čas po nenadni smrti Rigla?
- Ali se je Drnovšek na Cipru pogovarjal tudi o sredstvih na računih podružnice Beobanke?
Petan je s tem zaokrožil serijo vprašanj, ki namigujejo na koruptivne dejavnosti Janeza Drnovška. Začelo se je z anonimko. Potem je sledilo na videz precej nedolžno vprašanje, ki so ga na vlado naslovili štirje poslanci SDS - poleg Petana še Jože Tanko, Jožef Jerovšek in Branko Grims:
- Ali sploh in kako pogosto je Banka Slovenije v preteklosti nadzirala poslovalnice slovenskih bank v tujini?
Potem pa je sledilo še vprašanje Mira Petka, ki je bilo precej bolj neposredno uperjeno proti Drnovšku:
- Ali so nadzorniki NLB seznanjeni z ugotovitvami, da naj bi podružnica LBS New York za potrebe nekdanjega premiera Janeza Drnovška septembra 1999 financirala najem razkošne vile v Lenoxu v ameriški zvezni državi Massachusetts?
Z zanimanjem torej pričakujemo, kaj bo povedal predsednik vlade. Se bo razgovoril o za Drnovška zelo neprijetnih vprašanjih? Ali pa bo vse skupaj še naprej ostalo na nivoju anonimk, ki jih pač lahko s pridom uporabljajo tudi poslanke in poslanci? Oziroma celo predsednik vlade?
Kakor koli, ob vsem tem je precej neprijetno že to, da se omenjena vprašanja pojavljajo prav v trenutku, ko hoče vlada predsednika republike prisiliti, da bi predlagal njim všečnega guvernerja BS. Ali torej prej za vse skupaj niso vedeli?
Ker to seveda ni mogoče, je pravo vprašanje še nekoliko bolj zoprno - ali torej domnevna koruptivna dejanja SDS pravzaprav zanimajo izključno kot instrument za obvladovanje političnih nasprotnikov? V tem primeru predsednika republike.
Jani Sever
Nazaj na: Reminiscence minulih časov
Social Web