Hude ure
Objavljeno v: komentar
Gorenjsko in Štajersko so zajele poplave. Podobe so strašne. Poplave, ki so terjale smrtne žrtve in nekaj ljudi je pogrešanih. Hudo je bilo v Železnikih, pa na Cerkljanskem in v Velenju, pa v okolici Celja, Laškem …. Bolnice Franje menda skoraj ni več, bohinjska proga je zaprta. Škoda je gotovo ogromna. In sredi vsega tega se je znašla vlada. Na terenu sta bila tako premier kot obrambni minister. Vse je delovalo izvrstno.
Predsednik vlade Janez Janša na prizorišču današnjega hudega neurja v Železnikih. Bilo je slučajno, vlada je bila na načrtovanem obisku na Gorenjskem in Janša bi moral včeraj v podjetju Domel odpreti novo proizvodno halo. Kot so sporočili iz njegovega kabineta, je ob tem dejal: »Posebej sem se veselil obiska v Domelu in otvoritve nove proizvodnje ter predstavitve programa gorivnih celic in vodikovih tehnologij.« Namesto tega si je v Železnikih lahko ogledal posledice hudega neurja. Bil je v pravem trenutku na pravem mestu in deloval je odločno. Državniško.
Njegove besede, so bile besede poročevalca. »Na poti v Železnike smo videli, da je bila ujma res huda. Po prvih podatkih je v zelo kratkem času padlo od 50 do 100 litrov dežja na kvadratni meter, kar je povzročilo tudi to razdejanje, kateremu smo priče v Železnikih in okolici.« Vendar hkrati tudi besede sočutja. Najprej je predsednik vlade izrazil upanje, da neurje ni terjalo človeških življenj. Kar se na žalost ni uresničilo. Nato pa je prizadetim namenil besede tolažbe. »Vse ostalo se bo dalo popraviti. Strnili bomo sile in naredili vse, kar je v naši moči,« je zagotovil premier.
Še več - predsednik vlade je začel delovati takoj. O nastali škodi v podjetju Domel je z direktorico podjetja dr. Jožico Rejec govoril že včeraj. Ogledal si je tudi prve ukrepe za sanacijo nastale škode. To je bila tudi priložnost za konkretne obljube. »Najprej je potrebno oceniti škodo in videti kaj od tega je možno povrniti preko zavarovalnic, za ostalo škodo pa bo Vlada RS storila vse, kar je v njeni moč. To ne velja zgolj za omenjeno podjetje ampak za vse, ki so bili prizadeti v neurju,« je bil jasen Janez Janša.
Danes se bo akcija nadaljevala. Premier je namreč zagotovil, da bo prvemu pregledu nastale škode in ukrepom za njeno sanacijo namenjena tudi prva točka dnevnega reda današnjega delovnega posveta Vlade RS v Kranjski gori. Ni razlogov, da mu ne bi verjeli. Običajno se sicer ravnanja vlade ob naravnih nesrečah ocenjujejo čez nekaj let, ko je jasno kako je potekala sanacija škode in koliko je za to namenila država. Ampak tudi prvi vtisi so več kot pomembni. In včerajšnji so vsekakor dobri.
Vlada se je na včerajšnjo ujmo odzvala kot je treba. Hkrati pa se zdi, da jo je deževje rešilo še ene nadloge, ki je ob tragediji, ki so jo preživljali prebivalci najhuje prizadetih območij, ostala v ozadju. Gre za družino Strojan, oziroma za tisti del družine, ki se je pred nekaj dnevi spet vrnil v Ambrus. Tamkajšnji prebivalci jim seveda niso nič bolj naklonjeni kot prej. In policija prav tako pri reševanju nastale situacije ni nič bolj spretna.
Ob vrnitvi dela Strojanov v Ambrus je policija začela nadzirati kdo tja prihaja in kdo odhaja. Za Rome zdaj tam ni več prostega gibanja. Nakar je takoj z ovadbo odgovoril odvetnik Strojanov Aleksander Čeferin. Ampak tudi to ni pomagalo. Ambrušani so se včeraj znova zbrali in začeli protestirati. Po njihovem za Strojanove tam ni prostora. Razlog - zajetje vode, ki ga Strojanovi ogrožajo in ga nihče ne zna pred njimi zaščititi. Specialci, ki so prišli pazit, da situacija ne bi eksplodirala, jih niso preplašili. Demonstrante je razgnalo šele neurje, ki je zvečer prišlo tudi na Dolenjsko.
Včeraj je bil dan hude ure. Danes je posijalo sonce in težave bodo šele postale vidne.
Jani Sever
Nazaj na: Hude ure
Social Web