Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Hudič pride vedno po svoje na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
maj 13, 2009

Hudič pride vedno po svoje

Objavljeno v: komentar

“Če torej satan izganja satana, je proti sebi razdeljen – kako
bo potem obstalo njegovo kraljestvo?”

Mt 12,26

»Zanesljivo se ne bosta v znani obliki, in ne v vsebini, ponovila fevdalizem in sužnjelastništvo. Povsem mogoče pa je, da se nam bo vsa zgodovina ponovila kot farsa, saj jo pravkar doživljamo kot tragedijo. Devetdeseta leta, z velikimi upi pri vseh, toda: Z dežja (za nekatere), (za večino) pod kap! Za barbarstvom, barbarstvo!« sem med drugim, za konec napisal to nedeljo v kolumni Žaci, vojaci, kurve i novinari.

1.
Ne klicat hudiča, še sam preveč rad pride*
Janša predlaga deset sprememb ustave, ki bi bile tako korenite, da bi se z njimi rodila druga slovenska republika. ”Jaz mislim, da je čas, ko bi za te ideje potrebovali podporo Boruta Pahorja že zdavnaj minil. Morda je bil na začetku mandata, zdaj potrebujemo podporo tistih, ki imajo po ustavi oblast – in to je ljudstvo,” pravi Janša.

Bodi hudiču dober, s peklom ti poplača* Zelo zanimivo pa je to, da je drugo slovensko republiko omenjal tudi že Pahor, in to leta 1998, ko je bil v parlamentu na mizi predlog ustavne obtožbe tedanjega premierja Janeza Drnovška.

Hudič pride vedno po svoje* Potem ko so se na Janšev predlog ustavnih sprememb ostro odzvali v vrhovih koalicijskih strank, sta svoje mnenje povedala še snovalca prve ustave. Za Petra Jambreka je polovica predlogov dobrih, polovica nepotrebnih, France Bučar pa meni, da gre zgolj za politično akcijo.

2.
Druga za prvo ali druga, drugačna republika?
Še prve nismo dobro konzumirali, pa bi že radi drugo, drugačno prvo republiko!

Predlagane spremembe:
- Slovenija nujno potrebuje ustavno podlago za reformo sodstva.
- Z dopolnitvijo ustave je treba zaščititi referendumske odločitve ljudstva.
- Z ustavnimi spremembami moramo povečati učinkovitost oblikovanja in delovanja izvršilne oblasti.
- Država mora dobiti enostavnejšo možnost razpisa predčasnih volitev.
- Z ustavo oziroma z ustavnim zakonom za njeno izvedbo je potrebno določiti obvezni enoletni rok, v katerem mora Državni zbor izvesti decentralizacijo države.
- Takoj po ustanovitvi pokrajin se Državni svet preoblikuje v Svet pokrajin s pravico soodločanja o vseh tistih zakonih, ki urejajo pokrajinske ali lokalne pristojnosti.
- Z ustavo se uvede obvezna srednja šola.
- Po vzoru nekaterih drugih evropskih držav se 63. člen ustave, ki postavlja izven ustavnega reda vsako vzpodbujanje k neeenakopravnosti, nasilju in vojni, dopolni s prepovedjo javnega poveličevanja vseh totalitarnih režimov, njihovih nosilcev in simbolov.
- 39. člen ustave se dopolni s prepovedjo monopolov na medijskem področju.
- Odgovoren odnos do okolja in prihodnjih generacij se dvigne na ustavno raven. S to spremembo ustave se postavijo temelji za močnejšo medgeneracijsko solidarnost in podlage za zeleno davčno reformo.

3.
Deja vu v Franciji:
Nasledniki Karla Velikega so vladali Franciji do leta 987, ko je bil Hugo Capet, vojvoda Francije in grof Pariza, okronan za kralja Francije. Njegovi nasledniki so vladali Franciji do leta 1792, ko je francoska revolucija uveljavila republiko. Leta 1799 je prišel na oblast v republiki Napoléon Bonaparte in se proglasil za cesarja. Po vrsti porazov, so v Franciji ponovno uvedli monarhijo, a so jo ukinili z začetkom Druge republike. Druga republika se je končala, ko je bil za predsednika izvoljen Louis-Napoléon, Napoléonov nečak, ki je proglasil Drugo cesarstvo …

Deja vu v Italiji: Predprva (?) italijanska republika je bila francoska sestrska republika, ki je nastala na ozemlju predhodne Cisalpinske republike. V Italijansko republiko je bila preimenovana 1802 po spremembi ustave. Z novo ustavo je Napoleon Bonaparte postal njen predsednik. Italijanska republika je bila ukinjena leta 1805, po Napoleonovem prevzemu cesarskega naslova, ko je bila preoblikovana v Italijansko kraljestvo.

Vmes je med 23. septembrom 1944 in 26. aprilom 1945 obstajala še t. i. Italijanska socialistična republika, ki je bila fašistična marionetna država, in je obstajala v nemško zasedeni Severni Italiji. Leta 1946 je ustavni referendum formalno zaključil Kraljevino Italijo in ustanovil Republiko Italijo.
V devetdesetih letih so se začeli procesi proti korupciji, ki so uničili dotedanje ravnotežje sil v državi in zaključil obdobje »prve republike«, ki je trajalo od leta 1946. Z novonastalo »drugo republiko« so se pojavili na političnem pozorišču novi ljudje in novi načini upravljanja dežele, ki razumevajo politiko le kot ekonomski dejavnik …

Deja vu v Španiji: V letih 1868 do 1874 je bila prva republika, med 1874 do 1931 je bila obnovljena monarhija, med leti 1931 do 1936 pa je bila v Španiji druga republika, ki jo 17. februarja 1936 zruši general Francisco Franco Bahamonde, poveljnik čet v Španskem Maroku, skupaj z drugimi generali in visokimi oficirji španske armade …

4.
Nabrano po blogih:

- Ker nam trenutna vlada ne bo všeč in ker bo kriza udarila še huje, bomo vsi jezni šli na ulice in po francosko zažigali avtomobile, razbijali izložbe in metali ljudi skozi okna. Vse tajkune bomo obesili za peté, nato pa bomo družno izvolili presvetlega vladarja Janeza Louisa Janšo.

- Revolucionarna stranka SDS bo ustanovila državne delavnice in uvedla princip “pravice do dela”.

- Ker bo služb manj kot nezaposlenih, bodo ostalim nezaposlenim plačevali polovično plačo.

- Ta ekonomski eksperiment se ne bo obnesel, zato bodo šli delavci znova na ulice, razbijat izložbe, sežigat avtomobile in se pretepat s policijo.

- Zaradi težav v vladi se bodo organizirale nove predčasne volitve. Spet bodo imeli odločilno besedo poslušalci Atomik Harmonik.

- Prinčeve dolgoletne sanje o trinoštvu ne bodo umrle kar tako. Rupel bo na ves glas kričal “Dol s komunajzarji!”. Princ Janez Louis Janša bo postal istočasno zadnji slovenski premier in prvi slovenski kralj.
- Tega duhovnega zmazka, poimenovala ga bom sedanji čas, ki smo ga dočakali, se nismo nikoli nadejali. Slovenski narod in slovensko identiteto smo pustili na cedilu. Nismo bili sposobni dostojno verovati v tisto vzvišeno, ki se odreka egoizmu in pohlepu in se boriti proti pogubnim ekscesom, ki so okužili naše življenje še z veliko hujšo boleznijo, kot smo jo poznali v preteklosti. Zanjo so značilni: nezaposlenost, gospodarska nestabilnost in korupcija, kriminal, odtujenost politikov od ljudi, ki nimajo skoraj nobenega vpliva na odločitve. Plačujemo politike, ki so za drag denar zaljubljeni vase in svoje položaje. Drug drugemu nekaj dolgujejo in točno vedo kako sebe in svoje položaje zaščititi in ohranjati.

5.
Med dvajsetimi gatami je nekdo zaihtel. Zjokal se je Švejk.

Feldkurat je pogledal s prižnice. Spodaj je stal Švejk in s pestmi brisal oči. Okrog njega je bilo videti radostno pritrjevanje.

»Tegale si vzemite za zgled. Kaj dela? Joka. Ne jokaj, ti pravim ne jokaj! Poboljšati se hočeš? To ni tako lahko, fant. Zdaj jokaš, ko pa se vrneš iz kapelice v sobo, boš spet prav tak lump, kakršen si bil. Če se hočeš resnično poboljšati, moraš še mnogo premišljevati o neskončni milosti in božjem usmiljenju. Danes vidimo, da se nam je začel tu cmeriti mož, ki bi se rad spreobrnil. Kaj pa počenjate vi drugi? Prav nič. Tistile tam nekaj prežvekuje, kot da bi bili njegovi starši prežvekovalci, tam zadaj pa iščejo v božjem hramu uši v srajcah. Kaj se ne morete praskati doma, ali res morate to prihraniti za službo božjo? Sakrament, v cerkvi iščite boga, uši pa iščite doma!» (Jaroslav Hašek: Dobri vojak Švejk, poglavje Švejk v garnizijskem arestu, str. 118, DZS 2000, Ljubljana)

Matjaž Vizjak

Opombe:

*Deset pravil za klicanje hudiča

• Za spiritistično seanso sta potrebna vsaj dva, še bolje pa je, da pri njej sodeluje več ljudi. Zato si poiščite vsaj še enega prijatelja, ki se je pripravljen preizkusiti kot ‘novopečeni medij’. In v kolikor bosta klicalca samo dva, priporočamo, da sta nasprotnega spola.
• Na ploščico, na katero je pričvrščen svinčnik (pri spiritistični mizici), oz. na rob lončka ali kozarčka (če je vaša ‘mizica’ improvizirana) položite le vrhove prstov. Le rahlo in brez močnih pritiskov!
• Za ‘ogrevanje’ namerno potisnite klicalni instrument v krogu po klicalni ploskvi. Zdaj se seansa lahko začne.
• Izpraševalec ali medij naj slovesno ‘odpre’ seanso s kratkim nagovorom, s katerim naj se med drugim zaveže, da bo dovolil,da se dogajajo le pozitivne izkušnje oz. izkušnje v imenu širšega dobrega. Jasno in glasno naj pove, da negativne energije niso dobrodošle.
• Stvari naj ostanejo enostavne. Začnite z enostavnim vprašanjem. Takim, na katerega je mogoče odgovoriti z ‘da’ ali ‘ne’.
• Bodite prijazni. Ko bodo odgovori začeli prihajati, se zahvalite ‘mizici’ ali entiteti, ki se je bila pripravljena odzvati na vaš klic, za sodelovanje, stik in komunikacijo.
• In ne sprašujte neumnih vprašanj.
• Ne prosite za fizična znamenja o prisotnosti duha! Veliko že izkušenih klicalcev duhov najglasneje svari ravno pred takšnimi prošnjami. Njihove izkušnje z znamenji so lahko precej strašljive. Še najmanj, kar te lahko skrbi so premikanja omar, padanje slik in prevračanje rož.
• In nenazadnje: Ne verjemite vsega, kar vam sporoči ‘mizica’! Tudi z duhovi je tako kot z vsemi viri informacij. Ni absolutne resnice, zato se bo sčasoma veliko tega, kar ste izvedeli, izkazalo le za delno točno ali celo netočno!
• Med seanso naj si nekdo od sodelujočih zapisuje odgovore. Včasih je namreč mogoče zelo hitro dešifrirati ‘povedano’, včasih pa je sosledju črk in številk težje slediti. Zato je najbolje, da si nekdo zapisuje sporočilo tako kot to sproti.


Nazaj na: Hudič pride vedno po svoje