Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Slovenija za predlog? na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
maj 06, 2009

Slovenija za predlog?

Objavljeno v: politika

Uradni govorec zunanjega ministrstva Milan Balažic in zunanji minister Samuel Žbogar v izjavi za javnost ob včerajšnjem sprejetju Hrvaške uradne politike zadnjega predloga evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna.

Premier Borut Pahor bo na današnjem popoldanskem sestanku s predsedniki parlamentarnih strank obravnaval predlog evropskega komisarja Ollija Rehna za rešitev vprašanja slovensko-hrvaške meje. Oblikovali naj bi dopolnjeno stališče s pripombami, ki ga bosta pred odgovorom Bruslju obravnavala še vlada in odbor DZ za zunanjo politiko. Predlog bo tako že drugič pred vodji strank, potem ko naj bi po poročanju medijev v ponedeljek mednarodnopravni strokovnjaki nanj že dali pripombe. Slovenija za razliko od Hrvaške, ki naj bi danes Bruselj uradno seznanila s svojo v torek sprejeto odločitvijo, da predlog sprejema, z njim ni povsem zadovoljna in je napovedala, da bo nanj dala pripombe.

Kot je v torek pojasnil slovenski zunanji minister Samuel Žbogar, velja “nekatere dele Rehnovega predloga še posebej preučiti,” saj vsebuje “nekatere konstruktivne dvoumnosti, ki jih je potrebno razčistiti, zato da bi bile obe strani v pogajanjih uspešne”. Kljub temu je poudaril, da je “možni dogovor blizu” in da so v pogovorih o osnutku sporazuma za rešitev vprašanja meje “prišli zelo daleč”, da pa je potrebno storiti še te zadnje napore, da bo dogovor zaživel. Izpostavil je še, da gre pri Rehnovem predlogu za “osnutek dokumenta in ne dokončno besedilo sporazuma”, medtem ko ga Zagreb razume kot dokončnega.

Nekateri slovenski mediji so v ponedeljek objavili vsebino Rehnovega predloga, ki naj bi kazal, da ne vsebuje načela pravičnosti in da ločuje način reševanja vprašanja meje in vprašanja stika z mednarodnimi vodami. Žbogar je sicer to zanikal, POP TV pa je po neuradnih virih poročala, da bo Slovenija v odgovoru zahtevala, da se vprašanji meje ter teritorialnega stika z odprtim morjem obravnavata in rešujeta celovito in po enakih načelih, med katerimi mora biti tudi načelo pravičnosti. Zahtevala naj bi tudi, da je pogoj za odmrznitev pristopnih pogajanj Hrvaške z EU ratifikacija sporazuma o reševanju spora o meji v obeh parlamentih, medtem ko je Rehn kot pogoj za odmrznitev predlagal zgolj izjavo premierov obeh držav, da sta se državi dogovorili o arbitraži. Slovenija naj bi zahtevala tudi, da se državi sami dogovorita o arbitrih arbitražnega tribunala, ker zanjo ni sprejemljivo, da bi kar tri od petih sodnikov izbralo Meddržavno sodišče v Haagu. Predlog sporazuma to predvideva v primeru, če se državi v 15 dneh ne bi mogli dogovoriti o teh treh članih, mednarodnopravnih strokovnjakih.

Denis Sarkić


Nazaj na: Slovenija za predlog?