Ustavimo razlikovanje
Objavljeno v: komentar
Podpišimo ZA zakon o osebni asistenci za vse hendikepirane osebe. Neodvisno življenje je osrednja tema in posebna storitev znotraj Konvencije OZN o pravicah invalidov.
19. člen opredeljuje Neodvisno življenje in vključenost v skupnost. Govori o tem, da morajo hendikepirani posamezniki imeti, enako kot drugi, možnost izbrati stalno prebivališče in se odločiti, kje in s kom bodo živeli; če za neodvisno življenje potrebujejo pomoč, pa morajo imeti pravico do osebne asistence. Delovanje držav pa mora iti v smeri zagotavljanja te pravice. Na nivoju EU sicer že dolgo obstaja zavest o tej pravici oz. gibanje za neodvisno življenje so dolgoletna realnost in praksa, čeprav so le redke države, ki imajo to pravico tudi zakonsko priznano, urejeno in sofinancirano. Razlike in prakse na nacionalnih nivojih so zelo različne, predvsem zaradi zgodovinskih in političnih razlik sistemskega urejanja socialnega varstva in sploh priznanja človekovih pravic za hendikepirane osebe.
Namen Konvencije OZN o pravicah invalidov ni v ustvarjanju novih pravic, ampak dopolnjuje že obstoječe človekove pravice in razjasnjuje dolžnosti in legalne obveze držav podpisnic, da spoštujejo in zagotovijo hendikepiranim osebam enakopravno uživanje vseh človekovih pravic
Termin »neodvisno življenje« je koncept, ki izhaja iz delovanja hendikepiranih oseb, ki si prizadevajo za zagotavljanje »enakih možnosti in polno participacijo v družbi kot enakopravni državljani. Filozofija neodvisnega življenja govori preprosto o tem, da morajo hendikepirane osebe imeti enake državljanske pravice, zagotovljene možnosti izbire in možnost upravljanja na vseh področjih lastnega življenja. Neodvisno življenje je gibanje in kot tako ima političen značaj. Je boj za enake možnosti na vseh področjih družbenega življenja. Gibanje za neodvisno življenje je proces ozaveščanja o lastnem položaju, prilaščanja moči nad svojim življenjem in proces emancipacije.
Osebna asistenca je prvi najbolj pomemben »pripomoček« neodvisnega življenja, ki hendikepirani osebi omogoči svobodo in izhod iz položaja oskrbovanca. V mnogih primerih je osebna asistenca glavni pogoj za govor o enakih možnostih in samodeterminiranosti, torej tudi o neodvisnem življenju. Gibanje za neodvisno življenje nasprotuje razvoju in vzdrževanju sistemov, ki se zavzemajo za ohranjanje odvisnosti z institucionalnimi rešitvami. Neodvisno življenje v osnovi zavrača institucionalizacijo in z njo prepoznava segregacijo hendikepiranih oseb kot kršitev človekovih pravic.
Poročilo raziskave iz leta 2007 ugotavlja, da iz prek 25 evropskih držav, vključenih v raziskavo, skoraj 1,2 milijon hendikepiranih ljudi živi v institucionalni namestitvi. V mnogih delih Evrope prevladujoča skrb za hendikepirane osebe (tako otrok kot odraslih) še vedno ostaja znotraj institucionalizacij (pogosto vse življenje). Države podpisnice bodo delovale znotraj okvirov antidiskriminacijskih in človekovih pravic za dosego večje neodvisnosti, svobodne možnosti izbire in kvalitete življenja hendikepiranih posameznikov ter ozaveščanja.
Pravica do neodvisnega življenja naj bo sprejeta kot osnovna in splošna človekova pravica.
Konvencija OZN prinaša mednarodno in nacionalno priznanje, pravice do neodvisnega življenja in priznanja te pravice mora imeti pomembno mesto v socialni politiki EU. Torej mora priti do pomembnih sprememb v pogojih in možnostih za neodvisno življenje hendikepiranih v Evropi.
V mnogih državah EU, med njih sodi tudi Slovenija, so hendikepirani posamezniki in posameznice obravnavani kot pomoči in skrbi potrebni in zakonodaja, ki se jih dotika temelji na medicinskem modelu, ki že v osnovi temelji na zanikanju polnopravnega uživanja človekovih in državljanskih pravic. Gre za neenako ali posebno obravnavo, ki vodi, vzdržuje sistemsko diskriminacijo. Sistemske razlike na nacionalnih nivojih so seveda zelo različne, a ideje, vrednote in načela, ki združujejo ENIL – Evropsko mrežo neodvisnega življenja, so skupne in enotne.
Tako smo se odločili, da na EU nivoju izvedemo peticijo in vas prosimo, da nas podprete z vašim podpisom.
Pozivamo vlade in Evropski Parlament:
Ukrepajte: Ustavimo razlikovanje, Ustavimo segregacijo
Razumite: Človekove pravice so pravice vseh
Sprejmite: Osebna asistenca za vse, ki jo potrebujejo
Naj 19. člen Konvencije o pravicah hendikepiranih postane resničnost, začnite posvetovanja z organizacijami, ki jih vodijo in upravljajo hendikepirane osebe same in imajo izkušnje s področja neodvisnega življenja.
Elena Pečarič
Podpiši peticijo : Navodilo za izpolnjevanje peticije - vpisati je potrebno vse podatke. Na e-mail boste dobili povratno sporočilo v katerem morate klikniti na povezavo, da bo podpis sprejet (varnostna funkcija, da se ne bi kdo v vašem imenu podpisoval). Podpisi na papirju: Prenesite si dokument, ga natisnite, dajte v podpis svojim prijateljem in ostalim in ga pošljite na napisani naslov (Društvo YHD).
Camilla Parker and Luke Clements: The UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities: a New Right to Independent Living?, European Human Rights, Law Review, Issue 4, 2008, Sweet & Maxwell ltd
HYPERLINK “http://www.yhd-drustvo.si/slo/article.php?story=ManifestNeodvisnegaZivljenja” http://www.yhd-drustvo.si/slo/article.php?story=ManifestNeodvisnegaZivljenja
J. Mansell, M. Knapp, e tal Deinstitualisation and community living, - outcomes and costs: report of a European Study (Main report. Cantenbury: Tizard Centre, Unyversity of Kent, 2007) Vol.2, p.25.
Nazaj na: Ustavimo razlikovanje
Social Web