SDS o fotokopirki
Objavljeno v: politika
Spletni SDS zapis z naslovom Kdo se boji Arhiva z Gregorčičeve? - javni poziv predsedniku Vlade RS o t.i. aferi fotokopirka, ki jo je včeraj izdatno komentiral generalni sekretar vlade Milan Martin Cvikl.
SDS o t.i. aferi fotokopirka:
Predsednik vlade naj prepreči uničenje državnih arhivov
Petek, 06.02.2009
Kdo se boji Arhiva z Gregorčičeve? - javni poziv predsedniku Vlade RS.
Silovit odziv posameznikov zaradi predaje arhivskega gradiva, ki se je nahajal v prostorih Vlade RS, kaže na nelagodje nekaterih posameznikov in njihovo skrb, da bodo arhivska gradiva končno postala javno dostopna, s čimer bosta omogočena tudi znanstveno-raziskovalno delo in strokovna obravnava obdobja polpretekle zgodovine. S predajo arhivskega gradiva, ki izvira iz obdobja med letoma 1945 in 1990, je vlada Janeza Janše očitno stopila na žulje tistim, ki so bili takrat deležni številnih privilegijev.
Vlada Janeza Janše je v času svojega mandata odkrila, da številni državni arhivi (med njimi arhivi tajne Službe državne varnosti, ki jih je nepooblaščeno hranila Sova) niso bili predani Arhivu RS, kar je v nasprotju z zakonodajo s področja arhiviranja. V kleteh in arhivih se je našla obilica neurejenega dokumentarnega gradiva, ki bi moralo biti že zdavnaj odbrano, urejeno in predano Arhivu RS, ki je edini pristojen in strokovno usposobljen za urejanje tovrstnih gradiv. Zanimivo je, da je bilo med gradivom tudi okoli 700 potnih listov tujih državljanov (med njimi veliko Slovencev, ki so kot politični emigranti živeli v tujini), kartotek političnih zapornikov, odločb in sklepov.
Javnost ni imela možnost dostopa do teh arhivov. V času nekdanjega režima je bilo prizadetih na tisoče usod, ti posamezniki in njihove družine pa zaradi neurejenih arhivov niso mogli uveljaviti svojih pravic, opredeljenih v Zakonu o popravi krivic.
Generalni sekretariat Vlade RS je, takoj po odkritju neurejenega gradiva, v skladu s svojimi pristojnostmi in zakonskimi določili, takoj odredil uvedbo ustreznih postopkov za predajo gradiv tja kamor sodijo – v hranilnico narodove zgodovine. Nemudoma je bil vzpostavljen tudi kontakt s predstavniki Arhiva RS, katerega osnovna naloga je zbiranje, varovanje, urejanje, popisovanje in omogočanje uporabe nacionalne arhivske kulturne dediščine Republike Slovenije, v skladu z Zakonom o arhivskem gradivu in arhivih. Pri hrambi v Arhivu RS so zavarovane tudi vse vrste tajnosti javnega arhivskega gradiva, osebni podatki ter podatki, ki se nanašajo na zasebnost posameznika.
Menimo, da je govorjenje o famoznem fotokopirnem stroju le dimna zavesa. Pričakovati je ukrepe s strani sedanje vlade, da bi ponovno poskusili vsaj del tega dokumentarnega gradiva ponovno narediti nedostopnega širši javnosti in s tem prikriti zgodovinske resnice.
Pozivamo predsednika Vlade RS, da ohrani omenjena arhivska gradiva dostopna javnosti, ter prepreči morebitne poskuse njihovega uničenja.
Nazaj na: SDS o fotokopirki
Social Web