Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Kulturnikom ni lahko na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
februar 06, 2009

Kulturnikom ni lahko

Objavljeno v: družba, politika

Ob bližajočem se slovenskem kulturnem prazniku so predstavniki sindikata Glosa in ZSSS opozorili na težak položaj zaposlenih in samozaposlenih v kulturi ter na to, da bi jih, kot je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik Glose Doro Hvalica, nekateri predlagani vladni ukrepi za ublažitev finančne krize porinili v podrejen položaj.

Kot je pojasnil, so sindikati uspeli doseči, da je postalo delo zaposlenih v kulturi primerljivo z delom zaposlenih v javnem sektorju, predlagani vladni ukrepi za ublažitev finančne krize pa kažejo ambicije, da bi nekatere zaposlene v kulturi postavili v odrinjen položaj.

Tako bodo po njegovih besedah kaznovani tisti, ki so v podrejenem položaju že desetletja, to so kulturniki. V Sindikatu kulture Slovenije Glosa se zavedajo in so pripravljeni na to, da bodo tudi kulturniki morali dati svojo “žrtev na oltar domovine”, a ne na tak način. Ta žrtev mora biti - če pristanemo na to, da se krivda socializira na vse državljane - enakomerno porazdeljena, čeprav, kot je dejal, sam meni, da so krivci znani in da bi morali tudi sami odgovarjati za nastalo situacijo.

Podpredsednik Glose Denis Miklavčič je opozoril na težave samozaposlenih v kulturi. Tem se, kot je dejal, pod krinko finančne krize že nižajo honorarji. Ne zmanjšuje se sicer njihovo število, se pa zmanjšuje cena njihovega dela. Ob tem je apeliral na zaposlene v kulturi, naj skušajo razumeti stisko svobodnjakov, ki pristajajo na nemogoče pogoje dela in sramotno nizka plačila, ker jim drugo ne preostane.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič pa je opozoril, da so do globalne krize pripeljale vrednote, ki so prevladovale v svetu in ki prevladujejo še vedno, to je podrejenost življenja interesu kapitala, pohlep lastnikov kapitala ter ekstremno izkoriščanje ljudi in narave. Sam meni, da bo potrebno spremeniti vrednote, pri čemer bo imela kultura zagotovo pomembno vlogo. Namesto starih vrednot bi morali v ospredje stopiti človekoljubje, občutljivost za ljudi, ki navzven niso uspešni, in solidarnost.

Jaka Tomc


Nazaj na: Kulturnikom ni lahko