Bogastvo funkcionarjev
Objavljeno v: družba, politika
Komisija DZ po zakonu o preprečevanju korupcije je na zaprti seji v januarju kot osrednjo točko obravnavala vsebino obrazca za prijavo premoženjskega stanja funkcionarjev. V zvezi s tem je po besedah predsednika komisije DZ Branka Mariniča komisiji za preprečevanje korupcije naročila, naj do naslednje seje komisije pripravi nov predlog obrazca, ki bi bil vsebinsko krajši. Kot je takrat po seji komisije povedal Branko Marinič, člani komisije namreč ugotavljajo, da je sedanji obrazec preobsežen. Obsega namreč kar pet strani, kar po njegovih besedah povzroča precejšnje težave pri pregledu omenjenih poročil. Člani komisije so po Mariničevih besedah v zvezi s tem sprejeli tudi sklep, s katerim so vlado pozvali, da razmisli o enotnem registru, v katerem bi bili v elektronski obliki zbrani podatki vseh funkcionarjev, o katerih morajo ti poročati komisiji.
Drago Kos o premoženju funkcionarjev in možnosti pregleda le tega na spletnem naslovu komisije:
Komisija za preprečevanje korupcije, ki jo vodi njen predsednik Drago Kos, pa je od ministrstva za zunanje zadeve na podlagi 39. člena zakona o preprečevanju korupcije pred dnevi zahtevala, da ministrstvo skladno s tretjim odstavkom istega člena zniža plačo ministru za zunanje zadeve Samuelu Žbogarju. Kot so še sporočili s komisije, so se za to zahtevo odločili, ker minister Žbogar v zakonskih rokih ni posredoval podatkov o svojem premoženjskem stanju.
Z zunanjega ministrstva so v zvezi z odločitvijo protikorupcijske komisije sporočili, da je minister Žbogar podatke o svojem premoženjskem stanju v skladu z zakonom o preprečevanju korupcije komisiji posredoval v petek - potem ko so na MZZ v četrtek prejeli dopis komisije, v katerem je ta pozvala k takojšnjemu posredovanju omenjenih podatkov. Ob tem so na MZZ dodali, da nima minister Žbogar “nikakršnega namena prikrivati podatkov o svojem premoženju, saj so ti že bili javno objavljeni” ter da “obžaluje dejstvo, da je v preobilici obveznosti spregledal datum, do katerega bi moral odposlati obrazec”. Ministrstvo bo sedaj počakalo na obvestilo komisije, da je minister zahtevane podatke posredoval, do takrat pa bo izvrševalo z zakonom predvidene ukrepe, so še zapisali.
Sicer pa je na spletni strani komisije objavljen tudi seznam tistih funkcionarjev, ki lani niso prijavili svojega premoženjskega stanja.
Premoženjsko stanje predsednika vlade in ministrov - dohodninska napoved za leto 2007, podatki o kapitalskih naložbah, vrednost nepremičnin ter ostalo premoženje (prijavljeno prek UKOM-a različnim medijem do januarja 2009):
Premoženje ministra za zdravje Boruta Miklavčiča (posebej zaradi pdf oblike):
Premoženje ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjana Žekša (posebej zaradi pdf oblike):
Kdaj bomo državljani lahko prek spleta preverjali premoženje slovenskih funkcionarjev, kot to npr. lahko že počnejo naši južni sosedje na Hrvaškem in bo domača fovšija dobila nov zagon? Pred koncem finančno-gospodarske krize in sprejetimi zaključnimi varčevalnimi ukrepi vlade ali morda že prej?
Denis Sarkić
P.S. Pogovor s Kosom je bil posnet pred dobrima dvema tednoma, objavljen pa je z zamudo, ker smo tudi sami čakali na podatke nekaterih ministrov.
Nazaj na: Bogastvo funkcionarjev
Social Web