Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite »Bit« EU poslancev 1. del na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
januar 19, 2009

»Bit« EU poslancev 1. del

Objavljeno v: komentar

… esenca ali assenza (odsotnost v italijanščini), asentacija: priliznjeno pritrjevanje, odobravanjeali še drugače, EU senca. Vse velja in drži. Pred več kot dvema mesecema smo šestim EU poslankam in poslancem poslali spodnji dopis z vprašanji. Ker je g. Pahor postal premier RS, je svoje poslansko mesto v EU parlamentu prepustil g. Aureliu Juriju, ki pa še vedno nima spletne strani oz. kontakta, kjer bi ga lahko dosegli. Očitno nadaljuje dobro utečeno tradicijo svojega predhodnika, da uživa v spokojnosti. Prav tako nam ni jasno na kakšni pravni podlagi lahko takšna zamenjava poteka, glede na to, da so EU poslanci neposredno izvoljeni s strani državljank in državljanov članic. Po več kot mesecu dni nisem prejela nobenega odgovora, a ker sem vztrajna sem vajo ponovila. Naj povem, da nisem pošiljala le na naslove EU poslancev, ampak tudi na vse naslove, ki jih je bilo moč najti na njihovih spletnih straneh, dva ali trije najmanj. Na skoraj vseh spletnih straneh EU poslanke in poslanci poudarjajo pomembnost vzdrževanja dialoga med državljankami in državljani. To naj bi bila prioriteta njihovega dela. Pa jim gre verjeti, glede na dejstvo, da smo prejeli nazaj odgovor le enega poslanca, g. Lojzeta Petrleta. Torej na naša vprašanja odgovarja le g. Petrle.

Spoštovani
Na vas se obračam kot radovedna državljanka in vas prosim, da mi odgovorite na nekaj vprašanj povezanih z vašim delom kot EU poslanka/poslanec. Bližajo se volitve v EU parlament in zanima me, kako se to pozna na vašem delu in v EU parlamentu?

Kakšen je vaš oseben doprinos in angažma v tem mandatu za Slovenijo in EU splošno; kaj ste predlagali, dosegli, pobude, ki so uspele in tiste, ki niso…bilanca vašega dela?

Trudil sem se kot član Odbora za zunanje zadeve in član Odbora za okolja, javno zdravje in varnost hrane za politiko, ko bi jo državljani Evropske zveze (EZ) razumeli in sprejeli ter, če se le da, čutili tudi v žepih. Vesel sem, da je bil moj pogovor s komisarko Readingovo podlaga za pripravo Direktive o gostovanju, zaradi katere že nekaj časa telefoniramo z mobilnimi telefoni kadar smo na tujem za 60 % ceneje.  

V tem duhu se bo letos pocenilo tudi pošiljanje sms-ov. Mislim, da sem uspel tudi na področju zdravja tako s sporočilom o Zdravstveni strategiji za obdobje 2008-2013, ki najavlja prvič v zgodovini EZ močan premik v smeri preprečevanja bolezni in zahteva zdravje za vse in v vseh politikah; uspela pa je tudi moja pobuda za boj proti raku, ki se ji je do sedaj pridružilo 70 poslank in poslancev in smo z njeno pomočjo uspeli postaviti zdravje in še posebej boj proti raku višje na politični red EZ. Verjetno je bilo oboje podlaga za to, da me je revija Parlament magazine izbrala za naj poslanca na področju zdravja za leto 2008. Z veseljem sem v zadnjem letu promoviral razvoj naprednih terapij, ki temeljijo na uporabi odraslih izvornih celic in ne povzročajo takih etičnih problemov kot embrionalne izvorne celice.
 
V tem času sem se trudil tudi za prodor novih in okoljsko primernejših tehnologij-v tem smislu sem se kot poročevalec zavzel za večjo rabo vodika v prometu, vodil pa tudi prvo slovensko delegacijo v Evropsko vesoljsko agencijo-ravno zato, ker tam razvijajo najbolj napredne tehnologije-kar je na koncu rezultiralo v sklenitev pridružitvenega sporazuma med Slovenijo in EVA.
 
V času parlamentarnega dela me je predsedujoči OVSE-ju imenoval za osebnega odposlanca za Srednjo Azijo (nadaljeval delo Mahtija Ahtisarja). V tem svojstvu sem v času revolucije v Kirgistanu uspešno koordiniral delo OVSE-ja, OZN, EZ, …pri normalizaciji razmer v tej deželi.
 
Kot član parlamentarnih delegacij za Rusijo in držav JV Azije sem se trudil za razvoj resnično partnerskih odnosov z omenjenimi državami.
 
Poskrbel sem, da se ob vstopu Slovenije v EZ v Evropskem parlamentu (EP) najprej slišala slovenska pesem in videla tudi prva fotografska razstava ene od novih držav članic. V tem mandatu sem sprejel več kot 1000 obiskovalcev iz Slovenije ne glede na politične barve. Imel sem priliko na številnih med konferencah promovirati Slovenijo. Za uspešno štejem tudi delo v času Predsedovanja, ko smo tesno sodelovali z vlado in diplomati pri temah, ki jih je Slovenija potiskala skozi proceduro v EP. Ni mi pa doslej uspelo doseči večje pozornosti EP glede svetlobnega onesnaževanja.
 
Vesel sem, da sem podprl k odprtju slovenske restavracije v Bruslju.
 
Doslej mi je uspelo najti redno zaposlitev za 6 ljudi, v moji pisarni pa bo v 5 letih delalo skupaj več kot 25 asistentov in stažistov. Mislim, da sem 5 let dobro izkoristil, vse pa mi seveda ni uspelo.

Kako se pripravljate na volitve v EU parlament, ali nameravate ponovno kandidirati?

Kandidirati nameram ponovno. Lahko rečem, da sem se pripravljal ves mandat.

V čem se razlikuje vloga EU parlamenta (delo, pristojnosti, naloge) v Lizbonski pogodbi od zavrnjene Ustavne pogodbe?

Kot član Evropske konvencije, ki je pripravila osnutek ustavne pogodbe, lahko povem, da se vloga EP v Lizbonski pogodbi v bistvu ne razlikuje od vloge v zavrnjeni ustavni pogodbi. EP v obeh primerih okrepi svojo vlogo-predsednik EK se voli glede na rezultat evropskih volitev, EP skorajda v vsem soodloča s Svetom in ima večje pristojnosti tudi pri finančnih in zunanjepolitičnih vprašanjih.

Kakšno vlogo imate v stranki EU in kakšno v nacionalni stranki; kako vlogi povezujete?

V ELS sem njen podpredsednik, doma pa ta čas nimam nobene posebne funkcije. Ker deluje EP po načelih parlamentarne demokracije, je zelo pomembno, da NSi deluje v ELS-ED kot največji in zato najvplivnejši skupini. V ELS sem zadolžen za informacijsko družbo in za mala in srednja podjetja.

Elena Pečarič


Nazaj na: »Bit« EU poslancev 1. del