Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Novo partnerstvo na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
januar 19, 2009

Novo partnerstvo

Objavljeno v: komentar

Janša vladi ponuja novo partnerstvo in Pahor ga je že sprejel z odprtimi rokami. Prejšnje partnerstvo med SD in Janševo vlado je bilo uspešnejše za SD kot za SDS. Kljub temu je pravzaprav zdržalo samo dve leti. Potem je obstajalo samo še na papirju. Kaj bo prineslo novo?

Gospodarstvo je uspešno, kljub temu, da je Partnerstvo za razvoj odigralo svojo vlogo in so bile radikalne reforme zaustavljene. Tako je bilo mogoče razumeti rezultate nekdanjega partnerstva konec leta 2006. Potem so prišle afere in v boju med SDS in SD je slednja prevzela mesto največje stranke. Je danes slika zrcalno obrnjena? Med obema partnerstvoma je že sedaj mogoče videti razlike. Skupno pa jima je predvsem to, da bo v obeh, kot je videti, dominiral isti človek. Janez Janša. Le da tokrat ne kot predsednik vlade, temveč kot vodja opozicije.

Razlika je pomembna. Partnerstva tokrat ne predlaga vlada, ampak opozicija. In ne le to. SDS, ki je že oblikovala vlado v senci ima tudi jasno izdelan načrt o čem naj bi se v partnerstvu pogovarjali in o čem odločali. V prejšnjem mandatu je SD samo sprejela ponujeno partnerstvo in v njem bolj ali manj tiho sodelovala, dokler je bilo to oportuno. Novo partnerstvo bo precej drugačno. To napovedujejo že besede Janeza Janše, naj se vlada pri svojih trenutnih potezah nekoliko ustavi in premisli katere so dejanske prioritete v državi. Te opozicija seveda dobro pozna.

Očitno precej bolje od vlade. Hkrati s ponudbo za partnerstvo, je Janez Janša namreč tudi precej natančno opredelil vsebino prihodnjega sodelovanja med SDS in vlado. Partnerstvo 2 +10 za razvoj in odgovore na izzive gospodarske krize. Tako se imenuje Janševa pobuda. Ideja je všečna. Janša predlaga, da se vlada v naslednjih dveh letih posveti kombiniranju interventnih ukrepov za protikrizno ravnanje z dolgoročnimi in srednjeročnimi razvojnimi ukrepi. Po dveh letih pa naj bi spet na vrsto prišlo izvajanja strategije razvoja Slovenije, oziroma izgradnja znamenitega svetilnika.

Janša je tako ponovno prevzel pobudo. Vlada lahko praktično samo sledi njegovemu scenariju. Ukrepi za prvi dve leti formule 2 + 10 so pripravljeni. Pripravila jih je Janševa vlada. Na hitro. Saj ni bilo veliko časa. Najprej so namreč trdili, da v Sloveniji krize sploh ne bo. No, potem so vseeno predlagali več ukrepov kot njihovi nasledniki. Glede dolgoročne strategije so stvari še bolj jasne. Načrt za drugi del partnerstva 2 + 10 je bil tako ali tako spisan v času bivšega partnerstva, pod vodstvom takratnega predsednika vlade Janeza Janše.

V razmerah, ko je eden od partnerjev tako dominanten, ima partnerstvo najbrž težavno prihodnost. A to še ni vse. Ob ponudbi partnerstva se je Janša izkazal tudi kot izjemno oster kritik vlade. Tudi to je precej drugače od taktike, ki jo je nasproti vladi zavzemal Borut Pahor na začetku prejšnjega mandata. Pahor je bil do Janševe vlade dolgo izjemno spravljiv. Janša pa že ob ponujanju partnerstva vladi očita ideološki revanšizem, kulturni boj in politične lustracije. Kako neprijetno je partnerstvo, če partnerji drug drugemu vsakodnevno namenjajo hude kritike, je jasno vsem.

Ob vseh razlikah, pa se vendarle zdi, da je rezultat partnerstva lahko samo enak, da v njem lažje prosperira tisti, ki v rokah nima vzvodov oblasti. In s tem tudi ne odgovornosti. Bolj je dejaven, slabše za vlado. Posebej, če bo to povzročalo trenja v koaliciji, kar se je pravzaprav že zgodilo. Tega se najbrž zaveda tudi predsednik vlade, ki partnerstva seveda ne more zavrniti. To bi namreč le dokazovalo, da ne zmore igrati mnogokrat proklamirane povezovalne vloge.

Jani Sever


Nazaj na: Novo partnerstvo