Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Uravnotežena Slovenija na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
januar 16, 2009

Uravnotežena Slovenija

Objavljeno v: politika

Čisto objektivna pozicija ni prava pozicija, prava je bolj aktivna drža, je včeraj dejal Ivo Vajgl, predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko. Ni šlo za kritiko slovenske vzdržanosti do resolucije o kršitvi človekovih pravic v Gazi na ponedeljkovem izrednem zasedanju Sveta Združenih narodov za človekove pravice v Ženevi. Vajgl je podučil češko veleposlanico v Sloveniji, kakšna bi morala biti prava pozicija trenutno predsedujoče Evropski uniji, v zvezi z nerešenim vprašanjem meje med Slovenijo in Hrvaško. Češka bi torej morala biti na strani članice Unije. Slovenija je bila v Ženevi vzdržana.

Potem, ko je skupina intelektualcev pred dobrim tednom dni na državni zbor naslovila poziv, da obsodi napad izraelske vojske na področje Gaze, in potem, ko je prejšnji četrtek pred državnim zborom proti izraelski agresiji protestiral ducat posameznikov, je Slovenija v ponedeljek na zasedanju Sveta za človekove pravice glasno opozarjala na krivice, ki se dogajajo v Gazi.

Slednje so zapisali na spletnih straneh našega zunanjega ministrstva. In priznali, da so se na koncu vseeno vzdržali pri glasovanju o resoluciji, ki bi obsodila izraelsko ravnanje in zahtevala takojšnjo ustavitev nasilja. Razlog? Skupna evropska politika in neuravnoteženost resolucije, saj “kljub nesorazmernemu odzivu Izraela, ki ga ni mogoče upravičiti, resolucija ne omenja Hamasove prekinitve premirja in raketiranja Izraela.”

Na slovensko vzdržanost so se na včerajšnjem zasedanju parlamentarnega odbora za zunanjo politiko kritično odzvali koalicijski poslanci, medtem ko so bili bolj razumevajoči do stališč zunanjega ministrstva poslanci SDS. V največji opozicijski stranki so predlagali, da bi morale koalicijske stranke ob takšnem nestrinjanju razmisliti o interpelaciji zoper zunanjega ministra Samuela Žbogarja. A so v koaliciji namig zavrnili, rekoč da ne gre za napad na zunanje ministrstvo, temveč zgolj za demokratično diskusijo.

Na medel odziv Slovenije se je kritično odzvala tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. Amnesty International Slovenije medtem na svoji spletni strani s peticijo poziva zunanjega ministra k ukrepanju. Islamska skupnost v Sloveniji pa v soboto napoveduje protestni shod na Kongresnem trgu v Ljubljani.

Branko Grims: “Izraelce boste obsodili, vaše prijatelje v Beogradu boste pa nagradili za isto početje.”

O Gazi pa je včeraj razpravljala tudi slovenska vlada:

Nejc Jemec, Denis Sarkić


Nazaj na: Uravnotežena Slovenija