Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Mnenja o krizi v Gazi na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
januar 14, 2009

Mnenja o krizi v Gazi

Objavljeno v: politika

Slovenija se je v ponedeljek vzdržala pri glasovanju o resoluciji Sveta ZN za človekove pravice, v kateri je ta obsodil izraelsko vojaško ofenzivo na območju Gaze. Svet ZN za človekove pravice je poleg obsodbe izraelske ofenzive v Gazi sklenil tudi, da bo oblikoval posebno misijo za ugotavljanje dejstev, ki bo raziskala morebitne izraelske zločine nad Palestinci. Resolucijo, v kateri piše, da je izraelska ofenziva “vodila v hude kršitve človekovih pravic palestinskega naroda in sistematično uničenje palestinske infrastrukture”, je podprlo 33 od 47 članic Sveta ZN za človekove pravice. Kanada resolucije ni podprla, 13 večinoma evropskih držav, med njimi tudi Slovenija, pa se je glasovanja vzdržalo. Ministrstvo za zunanje zadeve je v svojem sporočilu za javnost pojasnilo zakaj se je Slovenija pri glasovanju o resoluciji vzdržala.

Poslanka Socialnih demokratov Janja Klasinc je v imenu celotne poslanske skupine SD ostro obsodila nasilje na območju Gaze, kjer že od 27. decembra lani poteka izraelska vojaška ofenziva. Klasinčeva je v imenu poslancev SD tako pozvala sprti strani, zlasti Izrael, naj s spopadi nemudoma prenehata in vzpostavita trajno premirje. Klasinčeva je posebej pozvala izraelsko stran, naj skladno z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov takoj omogoči varen prehod za vso potrebno humanitarno in ekonomsko pomoč prebivalcem Gaze. Dodala je še, da so v poslanski skupini prepričani, da “vojaški spopadi niso pot do razrešitve številnih problemov, ki zgodovinsko obremenjujejo prebivalce Gaze, Palestine, Izraela in regije v celoti.”

Poslanka Socialnih demokratov Janja Klasinc o krizi na Bližnjem vzhodu:

Klasinčeva je ob tej priložnosti v imenu PS SD vlado pozvala, naj v okviru svojih diplomatskih aktivnosti v EU in ZN od izraelske in palestinske strani takoj zahteva, da se mora nasilje umakniti dialogu o tem, “kako živeti z razlikami v miru, brez vojne in nasilja”. Ta pogajanja morajo po besedah Klasinčeve zagotoviti oblikovanje palestinske države ter mirno sosedsko življenje Palestine, Izraela in drugih držav v regiji.

Prvak SNS Zmago Jelinčič o reševanju krize na Bližnjem vzhodu:

Stališče poslanca stranke Zares Franca Jurija o krizi na Bližnjem vzhodu:

“Globoko obžalujem, da Slovenija ni glasovala ZA resolucijo odbora za človekove pravice Združenih narodov, ki obsoja kršitve človekovih pravic in mednarodnega humanitarnega prava v Gazi. Kot poslanec Državnega zbora Republike Slovenije najodločnejše obsojam nadaljevanje vojnega nasilja in naraščanja števila civilnih žrtev v Gazi (med temi veliko otrok) zaradi napadov izraelske vojske, ki po pričevanju humanitarnih organizacij uporablja tudi prepovedano orožje. Najodločnejše obsojam odločitev izraelske vlade, da nadaljuje ofenzivo, kljub resoluciji Varnostnega sveta ZN, ki zahteva takojšno ustavitev vseh sovražnosti.
Obžalujem dvolično vlogo tistih držav, ki so se, pri glasovanju resolucije vzdržale, in ki dejansko podpirajo izraelsko nasilje nad Palestinci. Prav tako obsojam kakršnokoli vpletanje civilnega prebivalstva v boje s strani Hamasa in raketiranje civilnih ciljev v Izraelu. Pri tem pogrešam enotnost in odločnost Evropske unije pri obsodbi vojne . Od Vlade Republike Slovenije pričakujem odločnejšo obsodbo izraelskega nasilja in zahtevo, da se vojni zločini v Gazi preverijo in kaznujejo.

Pozivam vlado, da nemudoma prepreči nadaljnje posle z Izraelom, ki so posredno ali neposredno vezane na vojaško industrijo.”

Franco Juri
poslanec Državnega zbora

Izraelska vojaška ofenziva na območju Gaze traja od 27. decembra lani. V tem času se je število žrtev ofenzive po palestinskih virih povzpelo na 975, najmanj 4300 Palestincev je bilo pri tem ranjenih.

Denis Sarkić


Nazaj na: Mnenja o krizi v Gazi