Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Nov študentski zbor na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
november 19, 2008

Nov študentski zbor

Objavljeno v: politika

Na današnji konstitutivni seji so novoizvoljeni poslanci Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOUL) potrdili študentski zbor in za predsednika z 22 glasovi za in enim proti izvolili Jureta Cerarja. Poslanci Neodvisne študentske mreže (NŠM) so sejo bojkotirali, saj menijo, da ni legitimna.

Novi predsednik študentskega zbora o volitvah, seji in načrtih:

Današnjo sejo je v skladu s statutom vodil poslanec z najstarejšim stažem Borut Berič. Otvoriti pa bi jo moral novi predsednik senata ŠOUL Matej Klarič, ki je sejo tudi sklical, vendar se je ni udeležil.

V sporočilu za javnost, ki ga je na seji prebral eden izmed njegovih zastopnikov, je Klarič zapisal, da bi bilo konstituiranje študentskega zbora ob toliko nerešenih vprašanjih ne le nelegitimno, ampak tudi škodljivo za ugled in prihodnost največje slovenske univerzitetne študentske organizacije:

Težave se niso končale tukaj, saj je pred razglasitvijo rezultatov prišlo do zapleta, ko se poslanci niso mogli sporazumeti ali za izvolitev predsednika zadostuje večina od vseh, to je 45 poslancev, ali večina od 39 izvoljenih poslancev. Kot smo na Vesti že pisali, v zboru še ni šest poslancev s treh fakultet, kjer bi se morale volitve ponoviti. Na koncu je prevladalo stališče, da izvolitev zadostuje večina od 39 poslancev, saj 18. člen statuta določa, da je študentski zbor sestavljen iz vseh izvoljenih poslancev.

Naj spomnimo, da so se težave začele v začetku tedna, ko v.d. direktorja ŠOUL Janez Drnovšek ni odobril predloga za sklic nadomestnih volitev z obrazložitvijo, da statut ŠOUL ponovnih volitev v nastalem položaju ne predvideva in za razpis ni pravne podlage. Kot je še povedal Drnovšek, statut veleva, da se nadomestne volitve izvedejo, ko nista bili izvoljeni dve tretjini poslancev ter v primeru, ko poslanec izgubi status ali odstopi.

Po mnenju NŠM je Drnovšek s tem, ko je zavrnil predlog senata, prekoračil vsa pooblastila in tako onemogočil razpis nadomestnih volitev na fakultetah, ki še nimajo izvoljenih svojih upravnih odborov (Filozofska fakulteta, Fakulteta za družbene vede in Pravna fakulteta). Tako poseganje v avtonomijo študentskih organov pa je privedlo tudi do odstopa predsednika senata ŠOUL Žige Cimermana.

Kot so še zapisali je Samostojna akademska skupina (SAS) z obstrukcijo onemogočila izredno sejo študentskega zbora v stari sestavi, ki je bila sklicana za minuli petek in kjer so poslanci hoteli razrešiti nepravilnosti okrog volitev in zagotoviti neodvisno delovanje posameznih organov ŠOUL.

Nekdanja študentska poslanka Filozofske fakultete Ajda Pfifer o volitvah, seji in demokraciji na študentskih volitvah:

Še vprašanja, ki sta jih novoizvoljenemu predsedniku zastavila prodekan študent Filozofske fakultete Mart Buh in Ajda Pfifer:

Domen Ožbot

p.s. Video z Ajdo Pfifer ga še vedno biksa. Trudim se, da bi težavo čim prej odpravil.


Nazaj na: Nov študentski zbor