Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Zvest Bogu in domovini! na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
november 19, 2008

Zvest Bogu in domovini!

Objavljeno v: komentar

Izpolnjujem svojo obljubo, da še nekoliko obdelamo temo iz kolumne Deo et patriae fidelis. Gospodu Jožetu Plutu vikarju slovenske vojske sem zastavila nekaj vprašanj, ki naj bi potešila našo radovednost. Gospod Plut se je sicer prijazno odzval in odgovoril, a je bil zelo diplomatski in se je spretno izognil konkretnemu odgovarjanju na zastavljena vprašanja. Tako, da ne zvemo veliko več in kaj bistveno novega, pa vseeno je zanimivo prebrati.

1. Koliko pastoralnih asistentov poleg duhovnikov je zaposlenih preko javne uprave oz. na Ministrstvu za obrambo in Ministrstvu za notranje zadeve.

V Vojaškem vikariatu Slovenske vojske so redno zaposleni štirje pastoralni asistenti, eden pa je pogodbeni rezervist. Predlagamo vam, da se za podatke o ostalih delih javne uprave obrnete na Ministrstvo za javno upravo.

2. Kakšen je njihov status - ali so redno zaposleni in v kateri plačilni razred spadajo; kakšno izobrazbo ali reference potrebuje nekdo, da postane pastoralni asistent.

Pastoralni asistenti so odgovorni za duhovno oskrbo vojakov. Zaenkrat je v Sloveniji sprejet Sporazum o duhovni oskrbi pripadnikov Slovenske vojske s Katoliško in z Evangeličansko Cerkvijo.
Pastoralni asistenti so univerzitetni diplomirani teologi. Vendar poleg izobrazbe potrebujejo še pisno poslanstvo krajevnega škofa, s katerim škof zagotavlja, da lahko opravlja poslanstvo pastoralnega asistenta.
Pastoralni asistenti spadajo v sistem plač v javni upravi in so razporejeni v: eden 29., eden v 30., eden v 31. in eden v 32. plačilni razred.

3. Kaj je obseg njihovega dela, delovne naloge, v čem se njihovo delo razlikuje od duhovnikovega.

Za natančen odgovor bi bil potreben daljši diskurz, v katerem bi lahko razložili razliko med pojmovanjem duhovništva in poslanstvom laiških teologov (pastoralni asistenti). V veliki meri je njihovo delo podobno duhovniškemu (svetovanje vojakom in poveljujočim ter družinskim članom s področja etičnih in moralnih in religijskih vprašanj; priprave na zakramente za tiste ki želijo; opravljanje besednih bogoslužij itd), v marsičem pa drugačno (izrazito duhovniško delo je priprava na zakramente in delitev zakramentov, vodenje bogoslužij).

4. Na koledarčku vikariata, ki ste mi ga poslali sem videla nekaj dogodkov, kot npr. romanja, tečaji meditacije, tabor, kako se to izvaja in financira?

Dogodke organizira Vojaški vikariat, udeležba na dogodkih je prostovoljna, večino dogodkov poteka v vojaških objektih, vsaj delno pa jih financirajo udeleženci sami. Nekatere dogodke (tabori za otroke pripadnikov Slovenske vojske) organiziramo skupaj z drugimi nosilci za celostno oskrbo Slovenske vojske. Če pa gre za dogodek, ki ga sicer organizira Vojaški vikariat, gre pa soudeležbo predstavnikov Slovenske vojske na mednarodnem dogodku, kjer udeleženci predstavljajo SV, potem stroške krije SV.

5. Ali vodite statistiko o tem kolikokrat ste poklicani? Če da, kakšna je ta statistika.

Ob vsem delu v Vojaškem vikariatu upoštevamo tudi nekatera strokovna načela. Eno takih, če ne celo poglavitnih, je, varovanje integritete slehernega človeka. Zato o številu in vsebini pogovorov s pripadniki SV in družinskim člani ne vodimo statistike. Je pa tega zelo veliko, saj osebje Vojaškega vikariata s pripadniki SV dejansko dela, se z njimi usposablja na terenih in kolikor je le mogoče, je z njimi tudi na operacijah kriznega odziva.

6. Kako zgleda vaš tipični delovni dan v Slo in kako v misijah v tujini?

Moj tipičen delovni dan je koordinacija duhovne oskrbe, sestanki, pogovori , veliko dogodkov, srečanj, pogovorov, priprave na razne dogodke pa so ob večerih in ob koncu tedna.
Na operacijah kriznega odziva pa delo poteka v okviru okoliščin in dogodkov, ki so vezani na posamezno operacijo kriznega odziva. Na operaciji KFOR je kaplan prisoten ves čas, v ostalih operacijah pa za le praznike.
Skratka delo je pestro in lepo.

7. Ste zadovoljni s svojo plačo?

Zadovoljen sem bil kot duhovnik takrat, ko nisem imel plače, kot sem sedaj, ko jo imam. »Delavec je vreden svojega plačila« - to velja za vsako državljanko in vsakega državljana.

8.. Ali mislite, da ste privilegirani glede na druge duhovnike po župnijah, ki ne prejemajo plače?

Zanesljivo vem, kaj pomeni biti župnik na župniji, ker sem bil župnik tudi sam, vem, kaj pomeni delati zastonj in vem, kaj pomeni delati za plačo … Duhovniški sobratje vedo, da ne delam med pripadniki SV zaradi plače, ker pa kot vojaški duhovnik drugih dohodkov nimam, bi težko brez denarja živel, plačeval stanarino, elektriko itd. in z denarjem naredil še kaj dobrega. Sicer pa, hvala Bogu, verjamem, da med duhovniki ni nevoščljivosti.

Elena Pečarič

Odgovore pripravil:
Dr. Jože Plut, vojaški vikar

Za posredovanje gospe Pečarič oblikoval:
Simon Korez, odgovorna oseba za informacije javnega značaja GŠSV


Nazaj na: Zvest Bogu in domovini!