Pahorjev najboljši sosed
Objavljeno v: komentar
Skupina Pivovarna Laško in Infond Holding bosta prodala skoraj polovico Mercatorja. Boško Šrot pravi, da se bodo pri izbiri kupca odločali glede na ravnotežje med ceno in možnostjo plasiranja svojih proizvodov. Takoj so se oglasili tisti, ki so prepričani, da bi morala Mercator kupiti država.
Tako se zaključuje pot, ki se je začela s prodajo Mercatorja Šrotu in Bavčarju. Naložba Pivovarne Laško in Istrabenza, ki naj bi odprla pot Mercatorju na južne trge, čeprav je tam že bil, se zaključuje ob odhodu vlade, ki je Mercator prodala. V primeru, da ga bo država ponovno kupila, bo krog zaključen. Treba bo samo pogledati, kdo je zaslužil oziroma izgubil in popisati kolateralno škodo. Že sedaj pa je mogoče reči, da država, v primeru, da bi se nova vlada res odločila za nakup Mercatorja, ne bo imela dobička in da med naključne žrtve sodi prva časopisna hiša v Sloveniji, ki je bila ves čas poslovanja Laškega z državo del posla in bi to lahko postala tudi ob morebitni tokratni prodaji Mercatorja.
Argumente za državni nakup Mercatorja je kljub temu mogoče najti. Mercator posluje dobro, masivno zaposluje in poleg tega zagotavlja plasiranje slovenskih prehrambenih izdelkov preko svojih polic. Ob prodaji Mercatorja kakšni od tujih trgovskih verig, poslovanje in zaposlovanje Mercatorja najbrž ne bi bila ogrožena. Bi pa bila skoraj zagotovo zmanjšana ponudba slovenskih izdelkov na Mercatorjevih policah. Razmišljanje ni novo. In konec koncev, ob dobrem poslovanju, je nakup Mercatorja lahko samo priložnost, to velja tako za delniške družbe kot za državo.
Po drugi strani je nakup Mercatorja s strani države nekaj najbolj neprijetnega, kar si lahko zamislimo v tem trenutku. V času krize bi morala vlada najti velike količine denarja za posel, ki ga ne potrebuje. Trgovina na drobno z živili pač ni nekaj, s čimer naj bi se ukvarjala država. Poleg tega bi bil za povečanje konkurenčnosti to korak nazaj. Državni Mercator bi zlahka še bolj dominiral na trgu, to pa nikoli ni dobro za nižanje cen in pestrost ponudbe. Vprašanje, kako naj ravna prihodnja vlada, ima več različnih odgovorov. Zagovorniki, enih in drugih, pa bodo gotovo zelo glasni.
Odprodaja Mercatorja ponovno budi tudi protitajkunsko vojno. Čeprav je mogoče reči, da si Laščani s to potezo zmanjšujejo svoj pomen in razbremenjujejo bodočega predsednika vlade. Še več, ponujajo mu možnost, da postane šampion nacionalnega interesa. Če je Janša Mercator prodal, ga lahko Pahor kupi. Konec koncev bi tako za nazaj samo postalo jasno, da smo res imeli desno in da nam bo prihodnja štiri leta vladala leva vlada. Za povrh pa bi bil nakup celo v skladu s svetovnim trendom krepitve državnega kapitalizma. S slovenskim poudarkom pač.
No, morda so vse špekulacije odveč. Laščani pravijo, da bi radi Mercator prodali trgovcu. Torej enemu od velikih evropskih trgovskih podjetij. A prodajalci si vedno lahko premislijo. Toliko lažje, kadar imajo tako zveneč izgovor kot je nacionalni interes. Se bo vlada, v tem primeru, lahko uprla skušnjavi, da začne svojo pot z velikimi nakupi?
Jani Sever
Nazaj na: Pahorjev najboljši sosed
Social Web