Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Risanke naše mladosti na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
oktober 31, 2008

Risanke naše mladosti

Objavljeno v: komentar

Verjetno je jasno, da nacionalka in predvsem naše privatne televizijske postaje dandanes prisegajo na moderne risanke z vseh koncev sveta, ki s svojo vsebino povečini negirajo tisto, kar je nekoč imel vzhod. Nekatere risanke bi lahko predstavljale spomin na težko obdobje pod taktirko vzhodno-evropskega bloka, a temu ni tako. Poljski Bolek i Lolek, češki Krtek in madžarski Gusztáv so le nekatere izmed mnogih risanih zvezd, ki so pred desetletji osvajale srca številnih otrok. Bila so 70′ in bila so 80′ leta, ko so države zahodnega sveta osvajali Disneyjevi junaki. Vzhod ni imel izbire in je sprejel ponujeno domačo produkcijo. In jo vzljubil…

Tokrat se izognimo težki politični diskusiji o tem, ali se je v vzhodno-evropskih risankah pojavljala kakršnakoli politična ideologija in se v duhu spominov na našo mladost prepustimo lahkotnemu vpogledu v najpopularnejše risane serije, ki so se nekoč vrtele na malih zaslonih.

Lolek in Bolek, ali v originalu Bolek i Lolek, sta glavni zvezdi istoimenske risane serije. Lika temeljita na dveh sinovih Poljaka Władysława Nehrebeckega in sta v osnovi delo Nemca Alfreda Ledwiga. Lolek in Bolek se najprej pojavita v animiranemu filmu leta 1964, le malo zatem pa sta prenesena v številne krajše epizode. S svojim preprostim konceptom in neobremenjeno tematiko, sta junaka v trenutku osvojila srca poljskih otrok. Serija je bila popularna tudi v ostalih, predvsem vzhodno-evropskih državah in je bila hkrati edina risanka, katere predvajanje je bilo dovoljeno v Iranu po verski revoluciji leta 1978. Ste morda v tujini kdaj iskali risane dogodivščine Loleka in Boleka? Za predvajanje med angleško govorečo publiko sta bila preimenovana v Jym & Jam in v Bennie in Lennie.

Še dva junaka, ki ju verjetno vsi poznate – Pat in Mat ali polno ime v originalu, ”Kuťáci, … a je to!, Pat a Mat”. Prvič se pojavita podobno kot Lolek in Bolek leta 1976 v kratkem filmu Kuťáci, sledijo pa številne risane epizode, ki prikazujejo junaka in njuno delo. Ponavadi sta soočena s preprostimi problemi, ki jih kakopak popeljeta v skrajnost, vendar na koncu najdeta pravo, a dokaj banalno rešitev. In to je tisto, kar jima daje čar. Morda lahko kot zanimivost navedemo, da sta avtorja Lubomír Beneš in Vladimír Jiránek sprva ciljala na starejše občinstvo, a na koncu sta Pat in Mat predvsem zaradi svoje flegmatičnosti in večnega optimizma osvojila srca celotnega občinstva.

Tudi Krtka verjetno vsi poznate. Risanka, ustvarjena izpod spretnih rok Čeha Zdeněka Milera, prvič predstavljena občinstvu z epizodo ”Jak krtek ke kalhotkám přišel” ali ”Kako je krtek dobil svoje hlače” leta 1956. Miler je želel ustvariti živalski lik, ki bi vseboval številne človeške lastnosti, a nikakor ni uspel najti primerne živali, vse dokler se ni nekega dne spotaknil ob krtino na svojem dvorišču. Ideja je bila zasnovana in zvezda kmalu rojena. Miler je verjel, da je možno ustvariti risanko, ki bi bila razumljiva za vse, zato je namesto Krtkovega govora uporabil glas svoje hčerke, ki je izražala le najbolj osnovna občutja in zaznavo okolice. Ljudje, stari in mladi, so Krtka vzljubili. Vse ostalo je samo še zgodovina.

Verjemite ali ne, tri naštete risanke so najbolj priljubljene risanke na Poljskem. No ja, vsaj bile so. Poljski otroci si vedno radi ogledajo stare risanke, a danes vseeno prisegajo na junake iz zahodnega sveta a la Spider-Man ali Batman. Podobno kot pri nas.

Vendar ostanimo na poteh nostalgije – obregnimo se še ob ”našega” (sicer Hrvaškega, a šlo je za produkcijo med leti 1967-1971) Baltazarja. Risano serijo je ustvaril Zlatko Grgić in požel velik uspeh ne samo v bivši SFRJ, temveč tudi v ostalih evropskih državah. Risanka se vrti okoli profesorja Baltazarja, ki s svojo umnostjo venomer priskoči na pomoč sovaščanom. A kaj bi vam govoril, saj še pomnite.

Marko Orel


Nazaj na: Risanke naše mladosti