Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite SDS je stranka vrednot na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
september 28, 2008

SDS je stranka vrednot

Objavljeno v: komentar

Prijatelji, Slovenci, rojaki! Volitve so mimo, a ne še čisto. Potem ko je Ljubljana porazila ostalo Slovenijo, čakamo še na finalno tekmo Ljubljana : Argentina. Saj tako nekako to gre, oziroma tako nekako naj bi to razumel predsednik vlade Janez Janša, kajne? Mi smo seveda prepričani, da temu ni tako. Ker Janez Janša vam je častivreden mož.

In SDS je stranka vrednot.

Tako je namreč premier poudaril v svojem povolilnem pismu svojim volivcem. Lepo! Nas veseli. Saj kar se tiče gospodarskih, finančnih, okoljskih, zunanjepolitičnih in podobnih zadev, stranke tako ali tako ne kažejo prav velikih razlik med sabo. Vse se zavzemajo za razvoj, konkurenčno tržno gospodarstvo, pravno državo, demokracijo, bla bla bla. Zato je sicer nekoliko nenavadno Janševo navajanje nekega tujega časopisa, da se v Sloveniji na oblast vračajo komunisti, saj so s stališča resnega komunista vse izvoljene stranke nepoboljšljivo buržoazno-kapitalistične. A ker sami nikakor ne dvomimo v moralno držo predsednika vlade in njegove stranke, dopolnimo Janeza Janšo, ki je nedvomno želel navesti, a je pozabil, da je pred kratkim v tujih medijih pisalo tudi, da reakcija slovenske vlade v zadevi Patria “smrdi po stari jugoslovanski tradiciji” in še opozorilo, da “zdaj vendarle živimo v EU, Slovenija!” Človek res več ne ve, ali se v Sloveniji komunisti vračajo na oblast ali odhajajo z nje?

Toda SDS je brez dvoma stranka vrednot.

Janez Janša je po volitvah svoj Abecedarij za diskreditacijo notranjega sovražnika dopolnil z nekaj novimi gesli. Na straneh knjižice poleg gesel, kot so sproščenost, tajkun itn. v najnovejši izdaji najdemo še izraza tranzicijski trojček in boter iz ozadja, ki smo jih samo v parih dneh po volitvah slišali že stotič. Toda pri tem nam nekaj ne gre v račun. S tem “tranzicijskim trojčkom”, ki ga z ene (leve) strani podpirajo tajkuni, z druge (leve) pa botri iz ozadja in ki tudi po mnenju tujega tiska pomeni vračanje komunistov na oblast, si je Janez Janša želel v koalicijo? Preberimo še enkrat odlomek iz njegovega pisma:

“Velika razvojna koalicija, kamor bi poleg naših partnerjev v dosedanji vladni koaliciji povabili tudi katero od strank tranzicijske levice, je tako postal malo verjeten projekt. Zaradi ideološke delitve, ki jo je vsiljevalo ozadje tranzicijskega trojčka in njihove politike izključevanja, čaka Slovenijo obdobje vračanja v preteklost.”

Janša bi torej te “komuniste”, skupaj s tajkuni in botri iz ozadja, ki bodo, kot vsi socialisti, zapravljali presežke, ki so jih ustvarile desno-sredinske vlade, povabil v svojo koalicijo, če bi še enkrat postal mandatar? Tudi tu se mu je brez dvoma zareklo, saj nikakor ne verjamemo, da bi to zares storil. Konec koncev Janez Janša vam je častivreden mož.

In SDS je stranka vrednot.

Blok “tranzicijske levice” po besedah predsednika vlade ne nastopa samostojno, pač pa ima v ozadju botre. “Ti so se v zadnjem tednu pred volitvami dodatno angažirali in mobilizirali dodatno volilno telo,” še pravi Janez Janša. ??????? Nismo še slišali, da v kakšni demokratični državi ugledni politiki (v našem primeru prvi in dvakrat z veliko večino izvoljeni predsednik Slovenije in z veliko večino izvoljeni župan Ljubljane - za domače “botra iz ozadja”) ne bi javno podprli politične opcije, ki jim je blizu. To je najbolj običajna praksa vsake demokratične države. In Janez Janša je demokrat. Res mu nekateri podtikajo, da rad govori o “slabih” rezultatih demokratičnih volitev, kot na primer na zadnjih predsedniških volitvah, da dvomi v rezultate sedanjih, da hujska, kako je Ljubljana premagala ostalo Slovenijo, a to niso nič drugega kot zlonamerna nagajanja njegovih nasprotnikov. Janez Janša je globoko v sebi nedvomno demokrat.

In SDS je stranka vrednot.

Četudi je običajno, da ugledni politiki in bivši politiki javno podprejo svoje favorite, pa je manj običajno, da po slovenskih vaseh straši prekletstvo smrtnega greha, če bi slučajno na volitvah obkrožili napačno številko. Mimogrede, tudi o tem so poročali (in se nam verjetno smejali) v tujih medijih, pa je Janez Janša to spet pozabil omeniti, a ponovno mu tega ne gre zameriti, saj je bil volilni dan stresen in naporen. Stres in šok volilnega izida pa sta botrovala (vsaka podobnost z botri je zgolj naključna) še eni nenavadni izjavi Janeza Janše, namreč, da če bo volilni rezultat ostal tak, kakršen je, to pomeni, “da je Ljubljana premagala ostalo Slovenijo.”

Janez Janša je demokrat in zato ve, da Milan iz Ljubljane lahko odda en glas, Zoran iz Ljubljane enega, mamka s Ptuja enega, atek iz Kranja enega in tako naprej. Nato preštejemo kdo jih ima več in tisti z največ glasovi je zmagovalec. Kajne? Rečeno je bilo tudi, da so bogati premagali revne. Tudi tega ne razumemo povsem. Tajkun Boško ima en glas in zadnji delavec v Pivovarni Laško ima enega. Na volitvah njun glas šteje enako. Ljubljančan ali Mariborčan, bogataš ali revež, vsi imajo v demokraciji en glas. Statistični podatki, ki bi jih Janez Janša lahko navajal, so recimo izobrazbena struktura volivcev, ki kaže, da ima 43,1 odstotka volivcev SD višjo izobrazbo ali več, med volivci SDS pa jih ima višjo izobrazbo ali več le 33,2 odstotka. Ali pa, da je za SD glasovalo 53,7 odstotka žensk, za SDS pa 49,2 odstotka. In vendar ne bomo zdaj govorili, da so bolj izobraženi premagali manj izobražene, ali da so ženske premagale moške, kajne? Ženske, moški, bogati, revni, tajkuni, botri, župniki, farani, izobraženi, neizobraženi, vsi se na volišče odpravijo z enim samim glasom, ki šteje natanko toliko kot glas drugega. Janez Janša to ve, zato vsega tega, kar je izrekel, ni mislil resno.

Janezu Janši se v stresnih in napornih trenutkih rado zareče kaj o “slabih” rezultatih, zmagoviti Ljubljani, botrih iz ozadja, a tega ne smemo vzeti zares. Konec koncev v takem predvolilnem okolju ni lahko ohranjati častivredne drže in dobrega volilnega rezultata. Dr. Tone Jerovšek iz “Zbora prvorazrednih razumnikov”, ki so podprli stranko Janeza Janše (oni niso botri iz ozadja, njihova nesebična podpora prihaja iz ospredja), je razumniško ugotovil, da je za poraz krivo tudi dejstvo, da desnica ni imela svojega medija. Seveda se popolnoma strinjamo z ugotovitvijo dr. Jerovška (kako tudi ne, saj je razumnik), da razni brezplačniki, ki so po volitvah očitno že usahnili, niso mediji, pač pa propagandni pamfleti, in da mora ob branju le-teh še najbolj goreči privrženec aktualne vlade vsaj zardevati, če ne že naglas protestirati. Takih časnikov si predsednik vlade ne zasluži in tudi razni Reporterji in Demokracije mu ne delajo ravno usluge. V glavnem, z drugimi besedami je dr. Jerovšek želel povedati, da tako imenovana desnica sicer ima svoje medije, a se ne more ravno hvaliti z njimi. In v takih razmerah, ko ti ugled spodkopavajo lastni pristaši, ni enostavno ohranjati dobrega volilnega rezultata in tako je le dober odstotek zaostanka za Socialnimi demokrati pravzaprav izključno zasluga sposobnosti Janeza Janše. Kljub nerodnostim njegovih privržencev je namreč sam globoko v srcu vseeno demokrat z dušo in telesom. Ne pozabimo, Janez Janša vam je častivreden mož.

In SDS je stranka vrednot.
 
Luka Culiberg

P.S. Pravkar je mimo priletel slon. 


Nazaj na: SDS je stranka vrednot