Pogumen ali nor?
Objavljeno v: politika
Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je glede poziva DZ, naj predloži dokaze za svoje trditve v finskem dokumentarcu ali pa odstopi, dejal, da ne razmišlja o odstopu. Na naše vprašanje, ali so ga finski preiskovalci v pogovorih z njim spraševali tudi o predsedniku vlade Janezu Janši, pa je Kos odgovoril: “Se ne spomnim.” Kos je na novinarski konferenci dejal, da se ga finski preiskovalci v pogovorih z njim spraševali tudi o Walterju Wolfu in Wolfgangu Riedlu, ki sta omenjena v depeši avstrijskega Interpola. Na vprašanje, ali so ga spraševali še o kakšni osebi, je Kos odvrnil, da tega ne more povedati. Na dodatno vprašanje, zakaj je potem povedal za Wolfa in Riedla, je odgovoril, da zato, “ker ste me eksplicitno vprašali”. Na naslednje novinarsko vprašanje, ali so ga finski preiskovalci spraševali tudi o Janši, pa je predsednik protikorupcijske komisije odgovoril, da se ne spomni.
Uvodni Drago Kos - kronologija o aferi Patria:
Kos je pojasnil, da ga niso spraševali o morebitni transakciji iz Avstrije v Slovenijo. Kot pravi, so finski preiskovalci vedeli, da “mi o transakcijah nimamo pojma”. Po Kosovih besedah so mu med drugim pokazali Wolfovo fotografijo, na kateri je slikan skupaj z Lewisom Hamiltonom. Na vprašanje, zakaj so finski preiskovalci prišli, če pa je jedro depeše transakcija, je predsednik protikorupcijske komisije odvrnil, da so Fince zanimali podatki o postopkih javnih naročil zaupne narave. “Dragana Bavčarja smo sami omenili kot pogajalca,” je povedal Kos in dodal, da so tudi omenili vse osebe, ki so sodelovali s polnimi pooblastili pri sklepanju teh poslov. Kos tudi dvomi, da Finci niso odgovorili na depešo avstrijskega Interpola glede transakcije med Wolfom in Riedlom.
Drago Kos odgovarja Vesti in Mateju Hlebšu s TV SLO o režiranju afere in obiskih na Finskem:
Na vprašanje, ali mogoče ve, če so finski preiskovalci kontaktirali tudi kakšen avstrijski organ glede na to, da je depešo poslal avstrijski Interpol, je Kos odvrnil “kolikor vem, da”. Ni pa vedel kdaj. “To je bilo v pogovoru oziroma govora je bilo predvsem o tem, da tudi sodelovanje z Avstrijo ne teče najbolje,” je pojasnil in dodal, da “Avstrija sicer slovi kot država, ki je zelo trda na tem področju”. Po Kosovih besedah so se stiki njegove komisije s Finci začeli na pobudo finskih preiskovalcev. “Finski policisti so se pri nas prvič oglasili konec junija 2007,” je povedal in dodal, da so finski policisti prišli k njemu še januarja in marca letos. Aprila pa se je na finske stroške in vabilo zglasil na Finskem in bil zaslišan kot priča, je zatrdil Kos. Dodal je, da se je s finskimi preiskovalci sestal tudi ob njihovem obisku Slovenije 15. junija letos, zadnjič pa je bil v kontaktu s finskim preiskovalcem Kaj-Erikom Björkqvistom 18. junija.
Drago Kos na vprašanja STA in Vesti ter Roka Praprotnika o črki J. in Janezu Janši:
Predsednik protikorupcijske komisije je dejal, da na Finskem ni videl nobenega dokumenta in da finskim preiskovalcem ni tolmačil, kaj pomenijo kakšne kratice v zaseženih Patriinih dokumentih. Dejal je, da so za urad za preprečevanje pranja denarja 30. avgusta lani pripravili pobudo, naj preveri sumljive transakcije na podlagi podatkov, do katerih je prišla komisija na podlagi podatkov iz tujine, in jo uradu poslali 6. septembra lani. Poudaril je, da je so bili podatki v tej pobudi označeni kot tajni. Kot je dodal Kos, od urada niso pričakovali odgovora, kajti urad o ugotovitvah obvešča policijo ali tožilstvo. Prav tako Kos ne ve, ali je urad kaj ugotovil in ali je o tem obveščal policijo ali tožilstvo. Po besedah predsednika protikorupcijske komisije je komisija glede zadeve Patria dala slovenski policiji 24. junija letos in tudi pozneje 341 listin o tej zadevi.
Drago Kos samo za Vest po koncu tiskovne o zadevah na Finskem in o oddaji na TV YLE:
Na naše vprašanje, ali je v Sloveniji po njegovem mnenju “kdo od tistih blizu vrha” prejemal podkupnino oziroma ali je to razvidno iz teh 341 listin, je Kos odvrnil: “Če me vprašate, ali je razvidno, da je kdo sprejemal podkupnino, moram reči, da ne. Je pa razvidno, da so si nekateri ljudje blizu političnega vrha zelo prizadevali za to, da bi posle dobila Patria.” “Mi Janeza Janše pri svojem delu, ko smo delali načelno mnenje, nismo nikjer zaznali,” je tudi dejal in dodal, da na njegov “račun nismo imeli nobenega podatka”. Na vprašanje, ali po podatkih, ki jih ima komisija, finski raziskovalci razpolagajo z nekimi sumi, da bi slovenski državljani prejemali podkupnine, je Kos odgovoril, da ne ve. Prav tako je dejal, da komisija nima podatkov o kakšnih sumljivih transakcijah iz Avstrije in Lichtensteina v Slovenijo.
Odgovori Draga Kosa na novinarska vprašanja (v celoti za sladokusce):
Kos je poudaril, da je osnovni razlog za njihove trditve, “da postopki ne tečejo tako kot bi morali, ta neverjetna 15 mesečna zamuda. V 15 mesecih so finski kriminalisti od takrat, ko so dobili depešo, uspeli zbrati toliko gradiva, da so aretirali par ljudi,” je dejal. “Vse podobno bi lahko storila tudi slovenska policija,” je prepričan. Predsednik protikorupcijske komisije je glede “groženj”, ki jih je omenil v finski oddaji, poudaril, da sta “minister za notranje zadeve Dragutin Mate in direktor uprave kriminalistične službe Aleksander Jevšek večkrat grozila meni in komisiji s kazenskimi ovadbami in preiskavami zaradi tega, ker jih nisem obvestil o zadevi, o kateri so bili oni obveščeni februarja 2007.” Sicer pa je Drago Kos še pojasnil, da bo imel v petek tudi informativni razgovor s slovenskimi policisti.
Denis Sarkić
Nazaj na: Pogumen ali nor?
Social Web