Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Maria v Sloveniji na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
september 11, 2008

Maria v Sloveniji

Objavljeno v: komentar

Oddajo finskega Channel 4 o aferi Patria si velja ogledati. Finsko ne razumemo, vsaj velika večina ne. Celo prevajalcev ni lahko najti. Vendar so tudi slike lahko zgovorne. Povsem enostavno jih je razumeti.

Afera Patria je v Sloveniji zelo resna stvar. Menda precej bolj resna kot na Finskem. V Sloveniji bodo kmalu volitve. To daje aferi Patria status izjemne dramatičnosti. Slovenija je pozabila na vse, kar šteje. Vsaj tako se zdi. Na inflacijo. Na dobre gospodarske rezultate. Na zdravstvo. Na šolstvo. Celo na ceste. Tisto kar šteje, je Patria. Zadeva je toliko bolj globinska, ker sledi zgodbi o tajkunih, ki je Sloveniji vladala zadnjega pol leta. Celo nekoliko dlje. Zgodbi sta kompatibilni. Sta Slovenski zgodbi. Letošnje parlamentarne volitve imajo zaradi njiju eno samo veliko temo. Pravno državo.

Brez pravne države ni demokracije, ni človekovih pravic. A tudi pravna država ima svoje meje. Ima svoja pravila, ki jih moramo spoštovati vsi, tudi tisti, ki vladajo. Pravna država mora veljati za vse. Tako za tajkune. Kot za orožarske mešetarje. Nedolžen je tisti, ki mu nič ni dokazano. Tudi to mora veljati za ene kot za druge. A sodna in izvršna oblast nista eno. Pravosodje mora kaznovati nezakonitosti. Politika pa lahko njegovo delovanje spodbuja, vendar tega ne sme početi selektivno. Posebej v razmerah šibkih demokratičnih tradicij je to težavna naloga. Za mnoge pogosto preveč težavna.

Finska je resna država. Odnos Fincev do afere Patria kaže Sloveniji neko drugo podobo pravne države. Patria je izjemno uspešno podjetje. Po svetu je v zadnjem času, kot po tekočem traku, premagovalo svoje tekmece na javnih razpisih. Gotovo ne samo zaradi podkupnin. Vendar so se finski preiskovalni organi lotili Patrie povsem neusmiljeno. In seveda povsem politično nemotivirano. Janševe besede o vladnem podjetju so bile zato povsem deplasirane. Na finskem tako vlada kot opozicija podpirata preiskavo. Na prvi pogled politika pri vsem skupaj ne igra povsem nobene vloge.

A to seveda ne drži, njena vloga je odločilna. Gre namreč za politiko konsenza, da je korupcija nesprejemljiva. Zato ker škodi interesom države. Škodi poslovanju. Škodi etiki življenja v skupnosti. Škodi enakopravnosti. Škodi demokraciji. Škodi ugledu. Na tem terenu politične barve ne štejejo. Očitno je, da na finskem družbeni konsenz zahteva, da se zadeva Patria razišče. Konec koncev ne gre za prvi primer, da je to podjetje vpleteno v podobne sume. In to Fincem ni prav nič všeč. Kako drugače je kot v Sloveniji, kjer se je nekdanji direktor Krke celo hvalil s tem, kako s pomočjo daril posluje v Rusiji.

Javna finska televizija YLE je sprejemanja podkupnine obtožila slovenskega predsednika vlade. Ne da bi pokazala dokaze. Kar je vsekakor zelo zoprno in ne ravno običajno. Vendar na Finskem to ni sprožilo vala tožb. Patria ni sprožila sodnih postopkov proti YLE. Le zakaj ne? Ker je vsem bolj ali manj jasno, da so informacije prišle iz finske kriminalistične policije. So bili morda torej Finci tako zelo razočarani nad sodelovanjem slovenskih kolegov, da so zgodbo posredovali mediju. Konec koncev je tudi predsednik slovenske vlade v državnem zboru priznal, da imajo finski kriminalisti neke dokumente.

Maria je zanimiva prav zaradi tega, ker ne pripravlja kakšne zelo resne oddaje. V Slovenijo se je prišla delat norca. Kljub temu, da je afera Patria zelo resna stvar. In da je Finska zelo resna država. Tako zelo resna, da se iz afere Patria lahko mediji tudi norčujejo. Maria je sogovornikom v Sloveniji delila darila. Čokolade, pa tudi nekoliko bolj dragocene malenkosti. Zdi se, kot da šale niso razumeli.

Jani Sever


Nazaj na: Maria v Sloveniji