Izredni nadzor
Objavljeno v: politika
Notranji minister Dragutin Mate je na svoji novinarski konferenci dejal, da slovenski kriminalisti nimajo nobenega materialnega dokaza, da bi v Sloveniji v povezavi z zadevo Patria kdo prejemal podkupnino. “Transakcija v Slovenijo ni bila opravljena,” je zatrdil. Kot je pojasnil Mate, se je v četrtek odločil, da uvede izredni nadzor nad delom policije pri preiskovanju suma kaznivih dejanj, povezanih s Patrio. Dejal je, da je za to pooblastil dva delavca direktorata za usmerjanje in nadzor policije. Osnovni podatki iz poročila po besedah ministra kažejo, da je slovenska policija izvajala vse zahtevane ukrepe in še nekaj dodatnih. S tem je zavrnil obtožbe, “da policija nič ne dela” oziroma da je začela delati šele po predvajanju oddaje finske televizije.
Uvodni minister Dragutin Mate:
Minister je povedal, da je februarja 2007 v poročilu avstrijskega in finskega Interpola o transakcijah med kanadskim in avstrijskim državljanom šlo za rutinsko obvestilo, ki so ga dobile tudi nekatere druge države. Kot je dejal, je slovenska policija na ta dopis morda odgovorila nekoliko kasneje, kot bi pričakovali, vendar zaradi tega - gledano s kriminalističnega vidika - po prepričanju ministra ni prišlo do nobene škode. Policija je v odgovoru sporočila, da ne razpolaga s podatki, ki bi lahko pomagali tujima policijama, ker transakcija ni bila izvedena na slovenskem ozemlju, je pojasnil.
Triptih odgovorov notranjega ministra za Vest:
Takoj, ko je slovenska policija izvedela, da sta na Finskem priprti dve osebi, je po trditvah Mateja stopila v stik s finsko policijo in jo prosila za posredovanje vseh podatkov v zvezi s prijetjem teh oseb in s potencialnim sumom, da so v to vpleteni tudi slovenski državljani. Kot je povedal, je konec maja policija prejela dokumente finske policije o sumu podkupovanja slovenskih uradnikov, v katerem pa niso bila navedena konkretna imena o osumljencih iz Slovenije. Ker je bil kot tisti, ki naj bi finski policiji posredoval podatke v zvezi s tem, omenjen predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos, pa je policija še isti dan komisijo prosila za dokumentacijo, nato pa jo tudi zasegla.
Kot je nadaljeval minister, je v začetku junija prišlo do neposrednega stika z vodjo preiskave na Finskem, 16. junija pa je bil ustanovljen tudi skupni preiskovalni organ. Policisti so poleg tega imeli informativne sestanke s finskimi kriminalisti in sicer 22. julija in 1. avgusta, je povedal. Policija je po Matejevo 8. avgusta ustanovila še posebno delovno skupino, ki jo je usmerjalo višje državno tožilstvo in se je ukvarjala izključno s tem primerom. “Zaradi obsežnosti dela sta se prvotni skupini pridružila še dva kriminalista in ekipa je opravila preliminarni pregled bančnih transakcij med 17 pravnimi in fizičnimi osebami,” je dejal.
Odgovori ministra Dragutina Mateja v celoti (za sladokusce):
Poleg tega so po njegovih besedah zbirali podatke o ovadbah, ki jih je vložila Sistemska tehnika in preučili dokumentacijo, ki jo je posredovala Obveščevalno varnostna služba ministrstva za obrambo. Do 22. avgusta je bilo opravljenih osem razgovorov z osebami, ki bi lahko dale koristne informacije za nadaljnjo obravnavo, je pojasnil. Izpostavil je, da so 17. avgusta finski preiskovalci po navadni elektronski pošti - kar se Mateju zdi nenavadno - poslali seznam 26 oseb, s katerimi naj bi bilo potrebno opraviti zaslišanje, “vendar brez kakršne koli navedbe osnovnih podatkov, česa je katera oseba osumljena, ali so te osebe osumljene kaznivega dejanja, ali so priče v teh zadevah”, je zatrdil minister.
Od finske policije je vrhovno državno tožilstvo, ki je prav tako dobilo to elektronsko pošto, zato zahtevalo pojasnilo in ob tem pojasnilo, kakšna je po slovenski zakonodaji razlika med osumljencem in pričo ter kakšne so pristojnosti policije in tožilstva, je dejal Mate. Kot je zatrdil, na ta dopis finska policija še ni odgovorila. Na novinarsko vprašanje, katera imena so bila na spisku 26 oseb, ki bi jih bilo glede na elektronsko pošto finske policije potrebno zaslišati, je minister odgovoril, da spiska ni videl, ker do njega ni upravičen. Poudaril pa je, da predsednik vlade Janez Janša ne daje nikakršnih navodil, kako mora policija delati. “Ne vpliva name, kako naj delam. V delu sem popolnoma samostojen. Po zakonu in ustavi sprejemam sam odločitve in sem zanje sam odgovoren,” je še pojasnil notranji minister.
Denis Sarkić
Nazaj na: Izredni nadzor
Social Web