Po opravkih z asistenco
Objavljeno v: družba, politika
Poslanci kot osebni asistenti
Dne 20.8.2008 je gospa Barbara Verdnik, kandidatka poslanske skupine Zares in dolgoletna direktorica Primorskih novic, obiskala Primoža Borovnika.
Primož je tetraplegik in dolgoletni uporabnik programa osebne asistence. Programa, za katerega pravi, da mu je pomagal izboljšati življenje.
Vabilo je del pobude YHD, katere namen je seznaniti poslanke in poslance slovenskega parlamenta ter širšo javnost o Programu neodvisno življenje hendikepiranih ter o tem, kaj pomeni osebna asistenca za posameznike in posameznice. Seveda pa smisel te akcije uvid in spoznanje, da je potrebno uzakoniti pravico do osebne asistence.
Rahlo vznemirjenje ob prihodu je že po nekaj spregovorjenih besedah hitro zamenjal sproščen pogovor ob kavi ter želja po novih izkušnjah in spoznavanju. Barbara je poudarila, da se za njenim obiskom ne skriva nekakšno pridobivanje poceni volilnih glasov in sprva ni bila najbolj navdušena nad zamislijo, da bi jo posneli s kamero.
Po kavi pa je sledilo delo. Barbara je Primoža pospremila na poti na banko, v trgovino in po ostalih vsakodnevnih opravkih. V tako kratkem času vsekakor ni moč pričakovati, da bi oseba obvladala vse vidike osebne asistence, vendar je Barbara vseeno pokazala izredno iznajdljivost in sposobnost vživljanja v težave drugih.
Treba je poudariti, da je delo osebnega asistenta izredno kompleksno in zahteva določene lastnosti, ki jih nima vsakdo, kot tudi usposabljanje, dolgoročno privajanje in sposobnost prilagoditi se potrebam uporabnika.
Zato se veliko osebnih asistentov, uporabnikov in predvsem v YHD zavzemajo, da bi osebna asistenca postala poklic.
Tako Primož kot Barbara sta o pobudi izrazila pozitivno mnenje in upata, da bo takih pobud v prihodnosti vse več ter menita, da je v naši družbi še vse preveč predsodkov in ignorance.
Barbara je tudi izrazila željo, da bi s Primožem in njegovo družino ohranila stike ter bi jih še kdaj obiskala. Oba sta hvaležna YHD-ju za pobudo, ki jima je omogočila posebno izkušnjo in s tem tudi kanček osebne rasti.
Osveščanje ljudi je vsekakor pomembno, če pa so ti ljudje blizu vzvodov oblasti, ljudje, ki lahko tudi kaj spremenijo na bolje, je lahko osveščanje in podiranje predsodkov toliko bolj plodno.
Pokažimo Slovencem, da poleg tajkunov in meje s Hrvaško obstajajo tudi hendikepirane osebe s svojimi vsakdanjimi, zelo oprijemljivimi težavami, ki jih je seveda treba reševati in s tem izboljšati kvaliteto življenja in sožitje vseh ljudi.
Sašo M. Primožev asistent
Nazaj na: Po opravkih z asistenco
Social Web