Komentar - Peter
Objavljeno v: vestni komentar
Ločiti resnico od govoric, manipulacij in podlih podtikanj
Združenje novinarjev in publicistov opozarja na nenavadno stališče finske javne televizije YLE, ki ob ostri obtožbi, izrečeni na račun slovenskega premiera in delovanja slovenske države ter slike, ki so jo s tem ustvarili o njej, ni pripravljena za svoje trditve navesti nobenih dokazov, s katerimi bi potrjevali svojo zgodbo in trditve.
Dramatične novinarske zgodbe, v katerih novinar javnosti prikrije vire in ne predstavi dokazov za svoje trditve, ki bi omogočali preverjanje, so značilnost rumenega tiska.
V zgodovini slovenskega novinarstva so novinarji že razkrivali korupcijske škandale, a javnost jim je verjela, ker so predstavili tudi dokaze, ki so omogočali preverjanje. Novinarka TVS Lidija Hren je denimo razkrila podpis ministra Maksa Tajnikarja pri spornih poslih v povezavi s Tamom, ki jih je ta pred tem zanikal.
Združenje opozarja, da so viri, ki jih je novinar predstavil v zgodbi, zaradi očitnega političnega ali poslovnega konfliktnega interesa sporni, česar svoji javnosti novinar ni predstavil. Finska javnost denimo ne pozna že poldrugo desetletje trajajočega konflikta med slovenskim premierom Janezom Janšo in nekdanjim kriminalistom Dragom Kosom, ki je zaznamoval številne podobne afere v zgodovini države.
Ob tem je morda značilno, da je bila v prispevku prikrita tudi informacija, da je finskega novinarja pri pripravi prispevka po Sloveniji vodil Blaž Zgaga. Omenjeni novinar je lani pripravil mednarodno peticijo z neresničnimi obtožbami proti premieru, ki naj bi bil zaradi vpliva na medije sporen kot predsedujoči v Evropski uniji in to v času, ko je bilo že javno znano, da je premier v konfliktu z lastniki največjih medijev v državi in da nanje nikakor ne more imeti vpliva.
V združenju pozdravljamo reakcijo slovenskih medijev, ki se trudijo predstaviti vse plati medalje in ločiti resnico od govoric, manipulacij in podlih podtikanj.
Peter Jančič
Nazaj na: Komentar - Peter
Social Web