Demokratični deficit
Objavljeno v: politika
Predsednik stranke Zares Gregor Golobič in vodja poslanske skupine Matej Lahovnik sta mandat aktualne koalicije označila za obdobje velikega demokratičnega nazadovanja. V oceni dela državnega zbora je Golobič dejal, da gre za najslabši mandat v samostojni Sloveniji. Opoziciji je bila večkrat vzeta beseda, predsednik parlamenta ni deloval kot prvi med enakimi, pač pa kot predstavnik največje koalicijske stranke, opoziciji pa ni bilo omogočeno oblikovanje preiskovalnih komisij, je nadaljeval Golobič. Garancijo za demokratično napredovanje vidi v stranki Zares.
Lahovnik je za “eno največjih črnih pik” tega mandata označil nakupe vojaške opreme. Spomnil je še na veliko število zavrnjenih predlogov opozicije in dodal, da je bil koalicijski stroj dobro naoljen, deloval pa je tudi zelo učinkovito.
Gregor Golobič : “Mi smo pred meseci resno razmišljali tudi o tem, da bi sprožili, prvič v zgodovini slovenskega parlamentarizma, zahtevo za glasovanje o zaupnici oz. razrešitvi predsednika parlamenta …”
Gregor Golobič o uzurpiranju vzvodov oblasti s strani vlade.
Gregor Golobič: “Gre za problem razumevanja demokracije …”
V nadaljevanju sta Golobič in Lahovnik spregovorila tudi o finančni policiji, aferi Patria in napovedani postavitvi kipa pokojnega predsednika republike Janeza Drnovška v Zagorju ob Savi.
Matej Lahovnik: “Dobili smo vtis, kot da si nekateri prizadevajo prepričati javnost, da so Finci v Sloveniji podkupovali sami sebe.”
Na izjave stranke Zares so se že odzvali v Slovenski demokratski stranki. Njen podpredsednik Milan Zver je zavrnil očitke o podrejanju zakonodajne in sodne veje oblasti vladi. Dodal je, da je vlada v tem mandatu sodelovala tudi z opozicijskimi strankami, in sicer v Partnerstvu za razvoj, od katerega pa so nekatere stranke kasneje odstopile.
Nejc Jemec
Nazaj na: Demokratični deficit
Social Web