Pravična jeza
Objavljeno v: komentar
V Državnem zboru bodo naslednja dva tedna sprejemali nove gospodarske zakone. Kaj prinašajo? Veliko dobrega? Bo protitajkunska zakonodaja preprečila prihodnjo tajkunizacijo? Zdaj so jasni vsaj cilji.
V to bi morali slej ko prej dvomiti. Je pa njeno širokopotezno načrtovano spreminjanje gotovo zelo dobra politična poteza, ki nikakor ne more škoditi poslovni etiki. Slednje je pomembno tudi za volilni rezultat najmočnejše stranke, ki je s svojo akcijo opozicijo, pa tudi vladno SLS, potisnila v defenzivo. Le kaj naj naredijo? Konec koncev vsi podpirajo tako imenovani boj s tajkuni. Kaj pa naj drugega? Kako slabo vpliva kakršno koli zagovarjanje novih bogatašev na javnomnenjski rejting političnih strank, je dobro vidno na primeru SLS.
Jadikovanje o tem, da sprejemanje predlagane zakonodaje pelje nazaj v socializem in da je boj s tajkuni nesmiseln, je enostavno lahko samo politična napaka. Tako pač je. Ugotovitev, da ljudstvo do novih bogatašev pač ne more gojiti posebne naklonjenosti, nikakor ni nova. Takole je denimo pisal Aristotel v Retoriki, v poglavju o pravični jezi:
“Glede na to, da se človeku staro skorajda zdi naravno, iz tega nujno izhaja, da se človek, če dve osebi posedujeta isto dobro, bolj jezi na tisto, ki je to dobro pridobila kasneje in če je, zaradi tega uspela v življenju. Človeka gotovo bolj muči bogastvo včerajšnjih kot davnih bogatašev ali tistih, ki so bogastvo nasledili. (…) … človek smatra, da slednji posedujejo nekaj kar jim pripada, medtem ko prvim ne pripada, ker tisto kar se vedno prikazuje v isti podobi, človeku vidi kot resnično takšno, zato se mu zdi, da nedavni bogataši posedujejo tisto, kar jim ne pripada.”
Vladni predlogi, ki bodo na mizi v prihodnjih tednih, prinašajo veliko. Nekateri sicer trdijo, da nič radikalno novega in da sami po sebi ne zagotavljajo kakšnih posebnih uspehov boja proti tajkunizaciji. Vendar so kljub temu dovolj širokopotezni, da je njihova kredibilna kritika, ki ne bi bila razumljena kot obramba novih bogatašev, skorajda nemogoča.
Strožja pravila prevzemov podjetij, ki ne kotirajo na borzi, večja odgovornost uprav in nadzornih svetov za pravilnost letnih poročil, razkrivanje transakcij s povezanimi osebami, iz poslovnega registra bo lahko izbrisan podjetnik, ki ni registriran na prijavljenem naslovu ali je na naslovu brez soglasja lastnika, predvidena je 40-odstotna stopnja davka od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih inštrumentov, višje denarne kazni, predvideva se tudi odvzem premoženja in prenehanje pravne osebe … Dobili naj bi tudi novo posebno policijsko skupino za področje gospodarske kriminalitete.
Vsekakor veliko. A to morda niti ni najbolj pomembno. Poslanci vladne koalicije so od vlade Janeza Janše zahtevali še nekaj. Pravzaprav je torej Janez Janša od Janeza Janše zahteval še nekaj. Vlada bo Državnemu zboru poročala o koncentraciji kapitala v Pivovarni Laško, Istrabenzu in Merkurju. Pravična jeza ljudstva je s tem dobila svoje jasno postavljene cilje.
Jani Sever
Nazaj na: Pravična jeza
Social Web