Socialni modeli
Objavljeno v: politika
Najboljša socialna politika je razvojna politika, je na posvetu SD z naslovom Evropski socialni model - zagotavljanje boljšega življenja za vsakogar, poudaril predsednik SD Borut Pahor. “Blaginjo je mogoče ustvariti le, če imamo odgovore na razvojna in gospodarska vprašanja,” je dodal. Uvodno razpravo je odprla svetovalka predsednika SD za socialno politiko Andreja Črnak Meglič, ki je poudarila, da ni dovolj, da se pogovarjamo samo o gospodarski rasti, temveč je poleg ustvarjanja nove vrednosti pomembno tudi, na kakšen način je ta vrednost porazdeljena. “Ključno izhodišče je dogovor socialnih partnerjev, zaščita minimalne plače ter participacijo delavcev pri dobičku. Osnovni cilj politike zaposlovanja je oblikovanje politike, ki uspešno vključuje mlade ter aktivno staranje,” je prepričana Črnak Megličeva. “Učinkovit inštrument za razbremenitev tistih z najnižjimi dohodki je ureditev splošne davčne olajšave,” je pojasnila ter poudarila, da bo SD ob morebitnem mandatu popravila splošno davčno stopnjo tako, da jo bodo približali letnemu znesku minimalne neto plače ter ponovno uveljavili posebne stanovanjske olajšave.
Najboljši del razprave:
Tine Stanovnik je izpostavil potrebo po modernizaciji pokojninskega sistema, ki ga je trenutna vlada zelo zanemarila. Stanovnik meni, da bi morali dati tudi nekoliko večjo vlogo privatnemu zdravstvenemu zavarovanju in omogočiti transparentost delovanja zdravstvenega in pokojninskega sistema.
Uvodni Tine Stanovnik:
Ob prilagodljivosti zaposlovanja je poslanec SD Anton Rop opozoril, da gre ta predvsem na račun mladih, da je Slovenija v EU v vrhu po številu začasnih zaposlitev ter da je prva med članicami EU po deležu zaposlenih za določen čas med mladimi. Prepričan je, da se je potrebno zavzeti za fleksibilnost ter na drugi strani za aktivno politiko zaposlovanja.
Uvodni Anton Rop:
Borut Pahor po uvodih pred razpravo:
Zunanja sodelavka SD Tanja Česen na posvetu izpostavila, da je treba zagotoviti večjo kakovost zaposlovanja, saj dinamično gospodarsko rast spremlja umirjena rast zaposlenosti. Opozorila je na regijske razlike v stopnji zaposlenosti, ki se, tako Česnova, ne spreminjajo oziroma se povečujejo. Česnova je pojasnila, da je potrebno spodbujanje podaljševanja delovne dobe na prostovoljni bazi, vključevanje nezaposlenih na trg dela ter vstopanje v družbo znanja, ki temelji na konkurenčnem gospodarstvu, v katerem je človek kapital in ne strošek.
Na potrebo po povečani družbeni kohezivnosti je opozoril predsednik Delavske zveze SD Miloš Pavlica, ki je prepričan, da je lahko starajoča se družba izziv ali pa povod za medgeneracijske konflikte. Izpostavil je na povečano razslojevanje v družbi, na revne zaposlene, prepričan pa je, da je potrebno organizirati krovni socialni dialog ter motivirati za reforme.
Predsednik Krščanskih socialistov Slovenije Andrej Magajna:
Denis Sarkić
Nazaj na: Socialni modeli
Social Web