Cviklaže ne bo konec
Objavljeno v: komentar
Koalicija SNS, SDS, SLS je zahtevala zaslišanje predsednika komisije, ki preiskuje nakup Patrij, Milana M. Cvikla. S tem so sprožili postopek za njegovo razrešitev. Posebej zanimivo je, kdaj se je to zgodilo.
Zmago Jelinčič Plemeniti, Josip Bajc iz SLS in Robert Hrovat iz SDS so prepričani, da tako ne gre več naprej. Da komisija, ki se ukvarja s trgovino z orožjem ne pelje nikamor in da je treba ugotoviti, kakšne interese ima Cvikl. Legitimno. In vendarle nenavadno. Kljub temu, da Cviklovo vodenje komisije marsikomu ni všeč, je vse skupaj težko razumeti drugače, kot še en poskus, kako zaustaviti parlamentarno preiskavo.
Poslej naj bi komisijo pač vodil poslanec SDS in ponovitev scenarija afere Mercator, ki je opozicija v Državnem zboru nikakor ne more preiskovati, je praktično neizbežna. Kako lahko to vladni koaliciji koristi, sicer ni povsem jasno, saj javnosti kljub vsemu ni mogoče zapreti ust, a očitno so še vedno prepričani, da ljudje vseh omejevanj nadzora ne opazijo. No, tu se motijo, kajti cviklaža se bo gotovo nadaljevala.
Zanimivo pa je predvsem to, da je do pobude, ki naj bi onesposobila preiskovalno komisijo, prišlo tik pred tem, ko naj bi pred njo nastopili igralci, ki so posebej zanimivi. Tako zaradi svoje zgodovine - druži jih izjemno pomembna osamosvojiteljska vloga - kot zaradi svoje vloge v trenutnih gospodarsko-političnih povezavah ter domnevni vpletenosti v posle, ki jih na Finskem policija preiskuje precej bolj zavzeto kot v Sloveniji.
Nastopajoči so vsi tesni sodelavci Janeza Janše. Najprej je tu nekdanji direktor varnostno-obveščevalne službe Andrej Lovšin, danes direktor Intereurope. Znan po izjavi, da bo kot direktor zvest predsedniku vlade, po nakupih delnic v času, ko tega kot direktor nikakor ne bi smel. Kar je seveda ostalo brez posledic. In po svojem obvladovanju nadzornega sveta, kljub poslom, ki jih je brez pooblastil opravljal v Rusiji.
Drugo ime je nekdanji poveljnik specialne brigade Moris Anton Krkovič in danes človek iz generalštaba Slovenske vojske, ki je skupaj z Darkom Njavrom (njuna najbolj znana akcija je Depala vas) v uniformi obiskal direktorja podjetja Viator & Vektor Zdenka Pavčka. Tako Lovšin kot Krkovič sta na bila na začetku devetdesetih na ključnih vojaških položajih. In gotovo vesta zelo veliko tudi o trgovini z orožjem.
Tako kot tretji mož, ki naj bi bil zaslišan, nekdanji referent varnostne-obveščevalno službe obrambnega ministrstva Franci Cimerman, ki bi moral pravzaprav poznati tudi številke in logistiko, ki je spremljala zapleteno, a izdatno pomoč balkanskim bojiščem pred petnajstimi leti. Njihovo pričanje bi bilo v vsakem primeru lahko zanimivo. Čeprav najbrž kaj veliko novega od njih ne bi izvedeli.
Kaj se bo zgodilo danes pravzaprav ni več zelo pomembno. Cviklova komisija je že dosegla svoje. Sum o povezanosti vseh orožarskih poslov je tu in akcija Jelinčiča, Bajca in Hrovata ga je samo okrepila. Morda pa je bil to tudi njihov namen? Vsaj nekaterih. O Patriah tako ali tako v državnem zboru ne bomo izvedeli nič pretresljivega. Tega tudi nikoli ni nihče pričakoval. Glede tega bodo pravi odgovori, kot kaže, prišli s Finske. Tamkajšnje “cviklaže” slovenska politika enostavno ne more ustaviti.
Jani Sever
Nazaj na: Cviklaže ne bo konec
Social Web