Golobičeva prihodnost
Objavljeno v: politika
V Zares bodo obdobje ustanavljanja stranke formalno sklenili 14. junija s predvolilno konvencijo v ljubljanskih Križankah, je na novinarski konferenci napovedal predsednik Zares Gregor Golobič. V prihodnjih dneh bodo vsem gospodinjstvom v Sloveniji poslali vprašalnik “Vaše mnenje Zares šteje” z vprašanji, kaj si mislijo o prihodnosti. Dvanajst let je minilo, odkar je kakšna politična stranka z vprašalnikom nagovorila ljudi, kaj si mislijo o prihodnosti, je dejal Golobič in napovedal, da bodo vprašalnik poslali na 600.000 naslovov v državi. Za tisk in distribucijo vprašalnika so se oprli na lastne vire, stroški pa znašajo 59.000 evrov.
Gregor Golobič uvodno o načrtih in produktih stranke Zares - 1.del:
Golobič kot pomembno izpostavlja dejstvo, da v omenjenem vprašalniku ne bodo spraševali po politični pripadnosti ali odnosu do strank, temveč želijo izvedeti kritično mnenje javnosti o razvoju države. Teme so podnebne spremembe, zdravstvo, kmetijska in stanovanjska politika, socialna varnost ter šolstvo. Od državljank in državljanov pa tudi želijo izvedeti odgovor na vprašanje, kaj je po njihovem mnenju danes naš največji problem in kako ga rešiti. Med razlogi, da so se na takšen način odločili nagovoriti slovensko javnost, Golobič omenjena tudi izredno pozitiven odziv, ki ga je imel podoben vprašalnik tedanjega predsednika vlade Janeza Drnovška pred 12 leti. Zagotavlja, da bodo odgovore upoštevali pri pripravi programa.
Sicer pa Golobič, “potem ko jim je uspelo prestati težko porodno obdobje”, optimistično gleda na volitve, v primeru zmage pa meni, da bo kandidat stranke za mandatarsko mesto. Obenem pa je na neposredno novinarsko vprašanje dejal, da s takšnim odgovorom “ne najavlja mandatarstva”. Po Golobičevih besedah ima stranka več kot 4000 članic in članov ter končujejo s postopki ustanavljanja strankine mreže, regijskih in občinskih odborov.
Gregor Golobič uvodno o načrtih in produktih ter finančnih virih stranke Zares - 2.del:
Pred konvencijo stranke v Ljubljani, na kateri bodo predstavili kandidatke in kandidate na državnozborskih volitvah in obravnavali predlog strankinega programa, bodo v petek pripravili okroglo mizo z evropskim komisarjem za znanost in raziskave Janezom Potočnikom. Na njej bodo spregovorili o stebrih novega razvojnega sporazuma, z javnimi razpravami pa bodo nadaljevali vse do volitev. Konvencijo stranke Golobič označuje kot “festival nove politike”. V zloženki z vprašalnikom, ki ga bodo prejela gospodinjstva, so vključili tudi misli Tarasa Kermaunerja in Alenke Goljevšček, Slavoja Žižka, Gabi Čačinovič Vogrinčič, Dušana Pluta in Ferija Lainščka. Zloženko pa pospremita uvodna zapisa “za razvoj” in “proti razkroju”, v katerem so navedeni časopisni izrezki iz Dela, Financ, Mladine in Economista. S temi se stranka sklicuje na razvpite primere domnevne korupcije v primeru prodaje patrij, primere Pivovarne Laško, Istrabenza, Mercatorja ter odpravljanja komisije za preprečevanje korupcije.
Ob tem v Zares v vprašalniku med drugim navajajo, da je treba zmanjšati politični vpliv na policijo z ustanovitvijo neodvisnega organa za nadzor njenega dela, ki bi dajal tudi soglasje k imenovanju generalnega direktorja policije, ter zakonsko, finančno in kadrovsko okrepiti protikorupcijsko komisijo. Po mnenju Zares bi morali uzakoniti redno poročanje policije in tožilstva o ukrepanju v zvezi z njenimi ovadbami.
Gregor Golobič odgovarja na vprašanja (predvsem Vesti) o financah - prvič:
Sestanek 12. avgusta 2005 je mogoče označiti z najvišjo stopnjo korupcije, je poudaril predsednik stranke Zares Gregor Golobič. “Puščanje megle” je po Golobičevem mnenju resnica zgodb o boju vlade zoper korupcijo. Takšen je odziv prvaka stranke Zares Golobiča na navedbe predsednika vlade Janeza Janše na izrednem zasedanju državnega zbora, da sta bila do leta 2005, ko je ta vlada nastopila mandat, gospodarski kriminal in korupcija belih ovratnikov del sistema. Golobič omenjene navedbe kot neutemeljene zavrača in opozarja, da je “zdaj ta del prevzel celoto” ter omenja, da je zdajšnja vlada začela mandat s sestankom, ki ga je mogoče označiti “z najvišjo stopnjo korupcije, ki se lahko zgodi”. Kot je znano, gre za sestanek v premierovem kabinetu avgusta 2005, na katerem naj bi se udeleženci sestanka pogovarjali o prodaji Mercatorja, kar pa predsednik vlade Janša zanika.
Gregor Golobič odgovarja na vprašanja o rivalstvu - drugič:
Gregor Golobič ob tem ugotavlja, da sta bila korupcija in gospodarski kriminal v prejšnjih mandatih ustrezno obsojena in preganjana in omenja primer edinega državnega sekretarja Borisa Šuštarja, ki je bil v Sloveniji zaradi zlorabe uradnega položaja kot državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo obsojen na šestletno zaporno kazen. Poleg tega še opozarja, da je denimo “protikorupcijska klavzula” dediščina vlad Janeza Drnovška. Predsednik stranke Zares je tudi zanikal nekatere očitke o vplivanju na uredniško politiko medijev. Edini medij, na katerega ima “vpliv”, vendar ne po lastni želji, je tednik Reporter, je ob tem pripomnil Golobič.
Gregor Golobič odgovarja na vprašanja o medijih in ASK ter prevzemanju tajkunov - tretjič:
Denis Sarkić
Nazaj na: Golobičeva prihodnost
Social Web