Kaj je tole? Od tu lahko uporabite povezave na Spletnih skupnostih in shranite Nadležni komar na skupne zaznamke ali uporabite E-poštni vnos in pošljete povezavo prek e-pošte.

Social Web

E-pošta

E-mail It
maj 23, 2008

Nadležni komar

Objavljeno v: družba, politika

Belgija je ministrom Evropske unije pristojnim za izobraževanje in mlade včeraj v Bruslju predstavila svoj poziv proti napravi Mosquito teen deterrent. Ta, navzven majhna siva škatlica z režami, oddaja visokofrekvenčne zvoke, ki jih v nadležni obliki slišijo predvsem mladi. Po zagotovilih proizvajalca iz Walesa večinoma mlajši od 25 let. Sluh naj bi namreč bil pri teh letih pri človeku poškodovan do te mere, da tako visokih zvokov, kot jih oddaja Mosquito, ne zazna.

Proizvajalec zatrjuje, da je Mosquito rešitev za lastnike supermarketov, ki imajo težave z mladimi, ki se zbirajo pred trgovinami in na ta način odvračajo potencialne stranke. Dodajajo, da je naprava učinkovita tudi drugod, kjer se pojavljaja problematična mladina. Na primer na področjih, za katera so značilni primeri vandalizma, težave z grafitranjem ipd. Takšno vedenje naj bi namreč bilo ena največjih groženj za privatno posest v zadnjih desetletjih.

(www.vest.si) Komar
Problematična mladina? Vir: Compound security systems

Naprava nameščena na zunanji steni naj bi delovala do razdalje 20 metrov. Zatrjujejo, da je neškodljiva tudi ob večkratni daljši izpostavljenosti. Mladim naj bi zvok zanesljivo postal preveč moteč po osmih ali desetih minutah. Po vsej verjetnosti pa odidejo že prej.

Podjetje iz Walesa priporoča, da z Mosquitom ravna ena odgovorna oseba, ki ga lahko sproži, kadar je to pač potrebno. Za to ponujajo tudi možnost aktiviranja preko mobilnega telefona. Naprava pa se ugasne po 20 minutah “brenčanja”. Njena cena je približno 500 evrov.

Kritična Evropska unija

Po poročanju STA je evropski komisar za izobraževanje, usposabljanje, kulturo in mlade Jan Figel dejal, da je pri uporabi Mosquita prisoten “element diskriminacije”, zato je ta “obžalovanja vredna”. Države članice bi morale premisliti, kako ukrepati proti takim napravam, saj želimo več proaktivnega dialoga s težavnimi mladimi, je še pozval.

Belgija je razpravo o Mosquitu spodbudila, ker je izjemno zaskrbljena zaradi njegove uporabe, ki je po njenem mnenju nesprejemljiva. Evropsko komisijo poziva k posebni izjavi o tem vprašanju, vse države članice pa, naj preprečijo in prepovejo uporabo tega “komarja”.

Ob predstavitvi belgijske pobude so svoje mnenje o Mosquitu podale tudi nemška, francoska in portugalska delegacija, ki so Belgijo podprle. Francija se je strinjala s pozivom, naj se uporaba naprave obsodi na ravni EU, medtem ko je britanska delegacija poudarila, naj se o tem odloča na nacionalni ravni. Je pa treba poudariti, da naprava ni nova, saj so jo prodajali že v začetku leta 2006.

Kritičen do naprave je tudi slovenski minister za šolstvo in šport Milan Zver.

Milan Zver: “Zaenkrat ni nobenih indicev, da bi se ta naprava uporabljala tudi v Sloveniji.”

Ideja po napadu

Napravo je zasnoval Howard Stapleton. Po podatkih proizvajalca je Mosquita izdelal po tem, ko je njegovo takrat 15-letno hči pred supermarketom napadla skupina mladih.

O pozitivnih posledicah delovanja je junija 2006 poročal tudi BBC. Primer se je nanašal na neko gledališče, pred katerim se je zbiralo in posedalo 100 mladih. “Težavo” so gledališčniki uspešno rešili, radijci pa so posneli delovanje naprave.

So pa mladi že kmalu po lansiranju naprave na tržišče njeno delovanje obrnili sebi v prid. Na svoje telefone so prenesli približek zvoka Mosquita, ki jih opozarja na sprejem SMS sporočil. Prednost? Večina profesorjev tega ne sliši.


Primer zvoka, ki mlade opozarja na sprejem sporočil. Vir: National Public Radio

Nejc Jemec


Nazaj na: Nadležni komar