Janša z 99% podpore
Avtor Denis Sarkić | 12. maj, 2009 @ 9:56
Delegati SDS so v soboto na 9. Kongresu SDS v Ljubljani izvolili oziroma z 99 odstotki vseh oddanih glasov potrdili edinega kandidata za predsednika stranke Janeza Janšo. Hkrati so izvolili tudi predstavnike izvršilnega odbora SDS in nadzornega odbora SDS. V izvršilni odbor oziroma trdo jedro stranke so bili izvoljeni: Milan Zver, Mirko Zamernik, Romana Jordan Cizelj, Dragutin Mate, Zofija Mazej Kukovič, Žiga Turk, Miha Brejc, Dušan Strnad, Branko Grims, Vasko Simoniti, Anže Logar, Gregor Pivec, Pavel Rupar, Janko Požežnik, Dimitrij Kovačič, Franc Sušnik, Bojan Belna in Silvo Šarkanj. Največji poraz naj bi na kongresu doživel Dimitrij Rupel, ki ni bil izvoljen v vodstveno strukturo svoje zadnje stranke, oporečnika znotraj stranke, zdaj samostojnega poslanca Franca Pukšiča se ni videlo med delegati na kongresu.
Sicer pa je kongres SDS minil v znamenju [1] predlogov staro/novega predsednika stranke Janeza Janše, ki je za bodočnost, ob [2] spremembah ustave in nekaterih delov zakonodaje, napovedal t.i. drugo republiko.
Zadnji spletni zapis SDS:
Sprememba ustave za nov razvojni zagon
Ponedeljek, 11.05.2009
Predsednik SDS Janez Janša je na 9. Kongresu SDS predlagal ustavne spremembe, ki naj bi simbolično pomenile prehod v t. i. drugo republiko.
Predstavil je 10 vsebinskih dopolnitev obstoječe slovenske ustave in sicer:
1. Slovenija nujno potrebuje ustavno podlago za reformo sodstva;
2. z dopolnitvijo ustave je treba zaščititi referendumske odločitve ljudstva;
3. z ustavnimi spremembami moramo povečati učinkovitost oblikovanja in delovanja izvršilne oblasti;
4. država mora dobiti enostavnejšo možnost razpisa predčasnih volitev;
5. z ustavo oziroma z ustavnim zakonom za njeno izvedbo je potrebno določiti obvezni enoletni rok, v katerem mora državni zbor izvesti decentralizacijo države;
6. takoj po ustanovitvi pokrajin se državni svet preoblikuje v Svet pokrajin;
7. z ustavo se uvede obvezna srednja šola;
8. dopolnitev ustave s prepovedjo javnega poveličevanja vseh totalitarnih režimov, njihovih nosilcev in simbolov;
9. 39. člen ustave se dopolni s prepovedjo monopolov na medijskem področju;
10. odgovoren odnos do okolja in prihodnjih generacij se dvigne na ustavno raven.
Na vprašanje novinarjev, zakaj ustavnih sprememb ni uvedla njegova vlada, je predsednik SDS odgovoril, da je Slovenija v prejšnjem mandatu normalno napredovala, da pa so se okoliščine spremenile, saj nas je doletela svetovna kriza, na katero se svet odziva z reformami. »Tiste države, tista podjetja in tiste mednarodne organizacije, ki se ne bodo sposobne prilagajati izzivom te krize, bodo na koncu ostale poraženke. Mi si vsi skupaj želimo, da bi Slovenija iz te krize izšla kot zmagovalka,« je dejal Janša, in opozoril, da bo zato treba premisliti in tudi spremeniti marsikateri temelj, ki je bil postavljen pred dvajsetimi leti. Izrazil je upanje, da bo do potrebne podpore in ustavnih sprememb prišlo čim prej, saj, kot je dejal, »kriza ne bo čakala«.
Izpostavil je, da so mnoge rešitve v ustavi dobre in bodo po njegovem mnenju veljale še desetletja, hkrati pa so se, kot pravi, mnoge rešitve izčrpale, ali pa jih v ustavi enostavno ni, ker problemov, ki danes obstajajo, takrat ni bilo mogoče predvideti. Janša je prepričan, da bo, ko se bo odprla širša razprava, predlogov za dopolnitve in spremembe ustave še več. Kot je povedal, je bilo že po njegovem govoru, v katerem je predstavil 10 predlaganih ustavnih sprememb, moč slišati, da bi bilo nujno potrebno ponovno razmisliti tudi o reformi volilnega sistema, tako »da bi bili izvoljeni dejansko tisti, ki dobijo največ glasov, ne pa tisti, ki bodo ustrezno prerazporejeni glede na moč strankine liste«. Kot je še dejal, ta tema ne bo šla z dnevnega reda tako, da bodo nekateri prvaki koalicijskih strank zamahnili z roko, češ da opozicija nima dvotretjinske večine. Izrazil je prepričanje, da se bo podpora zbirala, ker prihaja čas in situacija, ki tako kot pred 20 leti, ko je bila razglašena Majniška deklaracija, narekuje, da se energija zbere za trajne premike.
V odgovor na izjave predstavnikov koalicije, da za te predloge SDS ne bo dobila dvotretjinske podpore, Janša odgovarja: »Ko smo pred dvajsetimi leti sestavili Majniško deklaracijo, v kateri smo zahtevali suvereno državo slovenskega naroda in demokracijo, nismo imeli nobenega glasu v parlamentu. Pravzaprav niti parlamenta še nismo imeli. Pa se je Majniška deklaracija vseeno uresničila v dobrih dveh letih. Tudi sedaj nimamo 60 glasov za spremembo ustave, imamo pa zelo veliko podporo za nekatere točke in predlagane spremembe. Tam pa, kjer podpore še ni, bo seveda še prišla. Kriza bo naredila svoje.« Janša še poudarja, da se svet reformira in da bo tudi Evropska unija izvedla določene institucionalne reforme, saj Lizbonska pogodba ne bo dovolj. Po njegovih besedah bo tako imela Slovenija na izbiro, ali se prilagaja ali pa čaka na to, da bo kriza minila in iz nje izide kot poraženka.
Veliko vprašanj novinarjev je bilo namenjenih predlogu, ki bi olajšal možnost razpisa predčasnih volitev. Po besedah predsednika SDS bi bila ta sprememba učinkovit ukrep v rokah vlade oziroma predsednika vlade, ki bi lahko razpisal predčasne volitve, kadar bi presodil, da z neko vladno koalicijo ne more naprej. Omenjeni predlog temelji na ustavnih ureditvah približno dvajsetih članic Evropske unije. Kot je še obrazložil, v slovenskem primeru o predčasnih volitvah po zelo zapleteni proceduri odločajo poslanci sami, ki pa si v prvi polovici mandata običajno ne želijo skrajšati mandata.
Denis Sarkić, video Tine Türk/SDS
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2009/05/12/jansa-z-99-podpore/
URLs in this post:
[1] predlogov staro/novega predsednika stranke Janeza Janše: http://www.sds.si/aktivnosti-2940/novice/govor-predsednika-sds-janeza-janse-na-9.-kongresu-/?NID=286
9
[2] spremembah ustave: http://www.sds.si/aktivnosti-2940/novice/sprememba-ustave-za-nov-razvojni-zagon/
Klikni tukaj za tiskanje