SNS-ove ovadbe

Avtor Denis Sarkić | 12. marec, 2009 @ 21:37

SNS je na okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložila kazensko ovadbo proti Dimitriju Ruplu, Alešu Balutu in Tonetu Kajzerju, ker naj bi kot uslužbenci zunanjega ministrstva dopustili izvoz zemljevida, ki dokazuje, da je bilo ozemlje na levem bregu Mure hrvaško. V SNS menijo, da so omenjeni trije odgovorni za to prejeli tudi podkupnino.

V SNS trdijo, da je Hrvaška preko zagrebške družbe Geofoto, ki je lani poleti postala večinski lastnik Geodetskega zavoda Slovenije, prišla do zemljevida, ki ga je leta 1983 izdal Geodetski zavod Slovenije in ki naj bi dokazoval, da je bilo ozemlje na levem bregu Mure pri Hotizi takrat na Hrvaškem, in sicer v občini Mursko Središče. Ker gre za arhivsko gradivo, bi moral biti izvoz tega zemljevida mogoč le z dovoljenjem pristojnega ministra, vendar sta to dovoljenje izdala Balut in Kajzer, uslužbenca na zunanjem ministrstvu, čeprav naj to ministrstvo sploh ne bi bilo pristojno. V SNS namigujejo, da sta za to prejela podkupnino s strani Hrvaške, enako pa naj bi veljalo tudi za Rupla, ki je bil tedaj zunanji minister in odgovoren za delovanje celotnega ministrstva. Poleg tega naj bi omenjena trojica storila tudi kaznivo dejanje vohunjenja oz. kaznivo dejanje proti interesom države, trdijo v SNS. Ovadili so tudi inšpektorja za kulturo in medije Dragana Matića, ker naj bi s svojo neaktivnostjo dopustil, da je prišlo do izvoza arhivskega gradiva na Hrvaško. “Glede na to, da so tri ovadene osebe z izdajo dovoljenja za izvoz arhivskega gradiva na Hrvaško, in ena ovadena oseba s svojo neaktivnostjo, dejansko omogočile, da so državni arhivi s ključnimi zemljevidi prešli v roke tuji državi in ker se ti arhivi nanašajo na Slovenijo in njene interese, za tako ravnanje utemeljeno pričakujemo, da bodo pristojni odgovarjali,” so v SNS zapisali v obrazložitvi ovadbe.

Glavni inšpektor inšpektorata za kulturo in medije Aleksander Vidmar pa je v sporočilu za medije pojasnil, da inšpektorat z nobeno od zadev, ki sta predmet ovadbe, predhodno ni bil seznanjen in v zvezi s tem tudi ni vodil nobenega postopka. Neprimerno je, da državljan in poslanec državnega zbora v zadevi, o kateri pristojnega organa ni nikoli obvestil, državnemu uradniku očita nevestno delo v službi, je zapisal. Ovaditelj inšpektorju očita neukrepanje v zadevi, s katero ta ni bil nikoli seznanjen, je navedel Vidmar in dodal, da na inšpektoratu za kulturo in medije od leta 2005 od vlagatelja predmetnih ovadb še nikoli niso prejeli nobene prijave, pritožbe, sporočila ali druge vloge, s katero bi jih obvestil o domnevno ugotovljenih nepravilnostih.

V SNS so sicer že v sredo vložili kazensko ovadbo proti odgovornim za prodajo Geodetskega zavoda Slovenije hrvaški družbi Geofoto julija lani. Ovadbo zaradi suma vohunjenja so vložili proti tedaj odgovornim osebam Kapitalske družbe (Kad), Slovenske odškodninske družbe (Sod), Maksime holding in družbe Primus AB. Tudi v tej ovadbi so ovadili inšpektorja za kulturo in medije Matića zaradi nevestnega dela, saj bi glede na svoj položaj storitev kaznivega dejanja lahko preprečil. Kad in Sod sta svoj delež v Geodetskem zavodu Slovenije najprej prodala družbi Maksima holding. Njen lastnik je Igor Bavčar, je v sredo na novinarski konferenci spomnil predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti. Zatem je Maksima holding prodala svoj delež v zavodu družbi Primus AB, to pa je kupilo hrvaško podjetje Geofoto in s tem tudi 89,8-odstotni delež Geodetskega zavoda Slovenije.

Denis Sarkić


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2009/03/12/sns-ove-ovadbe/