Še ena blokada
Avtor Jani Sever | 16. februar, 2009 @ 10:41
Marjan Podobnik je zbral prvi del podpisov za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v Nato. Čakal bo do štirih. Če v državnem zboru ne bodo podprli izjave SLS, bo podpise vložil. Slovenija bo blokirala Hrvaško ali sprejela izjavo, ki bo stopnjevala napetost.
Očitno je bilo naivno pričakovati, da se to ne bo zgodilo. V državnem zboru bodo sicer glasovali o izjavi SLS. A njeno izglasovanje bi bilo prvovrstno presenečenje. Izjava je sad premisleka SLS, ki se s Hrvaško intenzivno ukvarja že mnoga leta. Besedilo je precej ostro. Lahko bi sicer rekli, da v njej ni nič posebnega. Vsekakor nič novega. Zato jo je drugim strankam nekoliko neprijetno naravnost zavreči in se raje pogovarjajo o njenih popravkih. Jasno je, da se večina zaveda, da gre za izjavo, ki bi pomenila resno stopnjevanje napetosti med državama. Ampak, kako izjavo popraviti, da bi bila sprejemljiva tako za Podobnika kot za slovensko diplomacijo?
Izjava, takšna kot je, bi bila lahko tudi izgovor za vojno napoved. Ob kakšnem prihodnjem resnem incidentu. SLS predlaga, da bi postalo uradno stališče Slovenije: “Republika Slovenija ne priznava predpisov Republike Hrvaške, s katerimi se krši teritorialna celovitost Republike Slovenije in spreminja stanje na kopnem ter na morju na dan 25. 6. 1991. Na ta dan je Slovenija imela neomejen dostop na odprto morje in med drugim nadzirala celoten Piranski zaliv, zaselke na levem bregu Dragonje in ozemlje na levem bregu Mure pri Hotizi. Delovanja hrvaške kopenske vojske in vojne mornarice na teh področjih Republika Slovenija ne dovoljuje.”
Podobnik drži v šahu Hrvaško in državni zbor. Skupaj z Jelinčičem, ki nima možnosti, da bi uspel s svojim referendumskim predlogom, lahko SLS uspe zbrati dovolj podpisov za referendum. Pa tudi, če jim to ne bi uspelo, so roki preveč napeti. Vsekakor bo prepozno, da bi pravočasno deponirali ratifikacijo. Lahko pa bi zaplet morda reševal sam Nato, tako da bi v primeru Hrvaške roke za sprejem vseh ratifikacij nekoliko prestavil. Sliši se nekoliko neresno in vsekakor nerodno za vse. Posebej, ker bi tudi takšna ad hoc sprememba ustaljenega postopka delovala samo v primeru, da pobudnikom referenduma ne bi uspelo zbrati dovolj glasov.
Kaj torej lahko stori parlamentarna večina, ki je ratifikacijo izglasovala? Najenostavnejši način, kako preprečiti zoprni scenarij, je podpora izjavi SLS. Poslankam in poslancem vladnih strank to sploh ne bi smelo biti pretirano težko. Če so lahko podprli zaključni račun 2007 in to na drugem glasovanju. Zakaj ne bi izjave SLS? Zaradi višjih ciljev seveda. Da se prepreči referendum. Konec koncev je prav ta argument uporabil predsednik vlade, ko je pojasnjeval zakaj blokiramo pogajanja Hrvaške z EU. Da opozicija ne bi predlagala referenduma, je Slovenija zahtevala nemogoče, da Hrvaška, iz vseh postopkov pri določevanju meje, umakne sporne dokumente.
Kljub temu bi bilo pred odločitvijo vredno razmisliti o tem, kaj je zaostritev odnosov s Hrvaško doslej prinesla. Predsednik vlade je nedavno dejal, da Ljubljana v EU ne želi povzročati težav, da pa je kljub temu pripravljen sprejeti tudi to tveganje, ko gre za zaščito nacionalnih interesov. O spornih dokumentih praktično ni več govora. Zdaj so na mizi mediacija in nujni slovenski pogoj za dogovor, prost dostop na odprto morje’. “Ne bi imelo smisla, če bi zdaj skušali probleme pomesti pod preprogo, saj bo na koncu vstop Hrvaške v unijo moral potrditi državni zbor z dvetretjinsko večino,” pojasnil predsednik vlade.
In referendum? Vedno bolj očitno je, da slovenska zakonodaja referendumske pobude pač omogoča in da se jim ob nekaterih vprašanjih enostavno ne moremo izogniti. To smo doživeli že nekajkrat. Denimo ob izbrisanih ali o zakonu o RTVS ali o oploditvi z biomedicinsko pomočjo … In vedno znova se je potrdilo, da je edino pravo zdravilo proti neželenim rezultatom referendumov vsebinsko nasprotovanje eni od rešitev in ne polemiziranje o tem, ali je referendum o nekem vprašanju komu po volji ali ne. Ne glede na to, za katero barvo politike gre. Koketiranje z rešitvami, ki so jih predlagali pobudniki referendumov se je vedno končalo z njihovo zmago.
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2009/02/16/se-ena-blokada/
Klikni tukaj za tiskanje