Kopije in dokazi

Avtor Jani Sever | 13. februar, 2009 @ 12:41

37.000 kopij naj bi leta 2008 naredil fotokopirni stroj v kleti vladne palače. Preslikano naj bi bilo izbrano vladno gradivo. Za čigave potrebe? Predsednik vlade pravi, da se s tem ne ukvarja. No, temi se gotovo ne bo mogel izogniti.

Vladna komisija (gre seveda za sedanjo vlado) je preverila, kaj se je v vladnih arhivih dogajalo. In spisala poročilo. Prejšnja vlada naj bi kršila tri zakone: zakon o tajnih podatkih, zakon o osebnih podatkih in zakon, ki ureja ravnanje z arhivskim gradivom. O sumu, da je bilo storjeno kaznivo dejanje bodo obvestili policijo in tožilstvo. Enostavno. Če ne bi šlo za prvovrstno politično vprašanje. Kljub temu, da je predsednik vlade dejal, da ukvarjanje z njim ni vladna prioriteta.

A bolj si velja zapomniti Pahorjevo opombo, da problema ne podcenjuje. Ga tudi ne bi smel. Privatizacija državnih dokumentov je pač nekaj nedopustnega. Tega se v Sloveniji doslej politiki sicer niso vedno držali, a je bilo hkrati ves čas jasno, da bodo težave, če bi komu kaj takšnega dokazali, velike. Tako se nikoli ni zgodilo nič. Najznamenitejši primer Udba.net, se je uvrstil med kuriozitete delovanja zasebnih tajnih služb, podatki pa so bili itak kompromitirani.

In kaj je ugotovila komisija, ki jo je vodil Martin Cvikl? Generalni sekretar Janševe vlade Božo Predalič naj bi strokovnim delavcem vladne arhivske službe decembra 2007 vzel ključe arhivov B in C v kleti na Gregorčičevi 20. Vrnil naj bi jih januarja letos. Medtem pa naj bi v klet pripeljali fotokopirni stroj in pridno delali. Gradiva vladnih sej, personalne mape, tajni dokumenti, plačilne liste, načrti zgradb, kupoprodajne pogodbe, zaseženi nemški potni listi iz let 1968-1972.

V kleti je bilo, kot kaže, veselo. Ob arhivskem gradivu naj bi se srečevali študentje in študentke in javni uslužbenci, tudi tako pomembni, kot so tisti iz kabineta predsednika vlade. Pridno so fotokopirali. Oziroma naj bi fotokopirali. Saj ni povsem jasno, kaj naj bi bilo na 37.000 fotokopiranih straneh, niti kam naj bi ves ta papir nato izginil. Generalni sekretar Janševe vlade Božo Predalič tako ali tako trdi, da o kakršnem koli fotokopiranju v kleti vladne palače ne ve ničesar.

Iz SDS je kljub temu prišlo nekoliko nenavadno sporočilo. Klub seniork in seniorjev je še pred zaključkom dela Cviklove komisije predsednika vlade Boruta Pahorja pozval naj arhivsko gradivo, ki je bilo Arhivu RS predano konec leta 2008, pusti tam, kjer je. Hm - le kaj so želeli s tem povedati. Da so fotokopije končale v arhivu? Da arhiv po novem arhivira fotokopije in ne originalov? Da klub seniork in seniorjev SDS natančno ve, kaj se je dogajalo v kleti na Gregorčičevi?

O sumu strankarske privatizacije vladnih dokumentov v vrstah SDS ne govorijo. Namesto tega sporočajo, da je nedopustno, da poskuša vlada v letu 2009 skrivati arhivska gradiva, ki bi po zakonu že zdavnaj morala biti dostopna širši javnosti. Seniorke in seniorji SDS pravijo: “V konkretnem primeru so bila v skladu z zakonom Arhivu RS predana le gradiva, ki so nastala med leti 1945 - 1990 in bi se morala že zdavnaj nahajati v Arhivu RS.” Očitno vedo precej več od sedanje vlade, vodstva arhiva RS in novinarjev.

A kaj, ko v arhivu nihče ne ve za vladne fotokopije. Si je Cvikl torej vse skupaj enostavno izmislil? Če imajo prav seniorke in seniorji SDS, policija in kriminalisti ne bodo imeli prav veliko dela. In Janez Janša bo imel izjemen izgovor, da zahteva Cviklovo glavo. V primeru, da je nekdanja oblast v vladni kleti leto dni v tajnosti fotokopirala državne dokumente, pa bi moralo to povzročiti izjemno hud politični udarec predvsem za SDS in kakšno polno jetniško celico več.

Res je, Borut Pahor zadeve ne bi smel podcenjevati.

Jani Sever


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2009/02/13/kopije-in-dokazi/