Pahor pri Peterletu
Avtor Denis Sarkić | 21. december, 2008 @ 18:06
Enotnost je temeljno načelo, ki mora Slovenijo voditi proti cilju, da se pridruži najambicioznejšim in najsolidarnejšim državam na svetu, je na prvem evropskem večeru evropskega poslanca Lojzeta Peterleta v sezoni 2008-2009 poudaril gostiteljev sogovornik, premier Borut Pahor. Sogovornika sta se med pogovorom sicer dotaknila številnih aktualnih vprašanj. Glede uspešnosti Slovenije je Pahor poudaril, da geografska majhnost države ne sme biti ovira pri doseganju njenega cilja, da se pridruži najsolidarnejšim in najambicioznejšim državam na svetu. Za doseganje tega cilja je po mnenju obeh sogovornikov potrebna enotnost, ki se je tudi v zgodovini, med drugim pri osamosvajanju Slovenije, po njunih besedah izkazala kot edino orodje za doseganje pomembnih ciljev.
Peterle s Pahorjem na evropskem večeru v hotelu Union (skoraj za sladokusce):
Pri vprašanju enotnosti sta se Pahor in Peterle v pogovoru dotaknila tudi urejanja nerešenih vprašanj polpretekle zgodovine. Pahor je poudaril, da je prav to ena od prioritet nove vlade, ki si jo je zastavil kot premier in bo zato z reševanjem tega vprašanja začel takoj po novem letu. “Ta vprašanja so povezana z nadaljevanjem zorenja slovenske družbe,” je dejal Pahor in dodal, da “če bi v prihodnje premagali nekatere nepremagljive teme iz 18-letne tranzicije, bi bil to signal, da smo lahko uspešni tudi v prihodnjih 18 letih naše družbe”. Pahor je ob tem tudi poudaril, da bo prihajajoče leto v luči svetovne gospodarske krize izredno težko, zato za delitev glede na ideološke nazore to vsekakor ne bo pravi čas. “Vladna opcija si ne more privoščiti, da bi v tem času ukrepala po ideoloških načelih. Smo v kriznem obdobju, zato ni časa, da bi razmišljali, ali je nekaj levo ali desno,” je še dejal Pahor. Poudaril je, da za Slovenijo najtežji dnevi krize šele prihajajo, česar se po njegovih besedah marsikdo še ne zaveda.
Dve vprašanji iz publike:
Poleg vprašanj slovenske tranzicije, afere Patria, izbrisanih in še nekaterih drugih tem, se Peterle in Pahor nista izognila niti zadnjemu dogajanju v povezavi s slovensko blokado pristopnih pogajanj Hrvaške z Evropsko unijo. “Sedaj je za obe državi, Slovenijo in Hrvaško, priložnost, da osvežita koncepcije za rešitev odprtih vprašanj,” je dejal Pahor in poudaril, da zaplet vidi kot koristen. “Če bo sam predmet zapleta uspešno rešen v razumnem roku, to Hrvaški ne bo škodilo pri relativno hitrem vstopanju v EU,” je dejal Pahor.
Kaj imata skupnega Saša Veronik in briško vino iz Kabajeve kleti:
Sogovornika sta se strinjala, da je trenutno prišlo do zapleta, ki se lahko uspešno razplete s politično voljo in rešitvijo, ki bo zaščitila slovenske nacionalne interese in Hrvaški omogočila nadaljnja pogajanja z EU. “To je način, ki hrvaški omogoča, da uspešno pride v EU, ne da bi pri tem zastrupili hrvaško in slovensko javnost,” je dejal premier, Peterle pa je dodal, da “še nikoli ni bilo tako dobrih pogojev, kot jih imamo sedaj, da bi naredili korak naprej.” Peterle je izrazil tudi upanje, da bo sedaj le prišlo do “neke streznitve” v odnosih med državama in poudaril, da si želi, da bi Slovenija postala prva zaveznica Hrvaške, kar bi bilo po njegovem mnenju tudi normalno.
Denis Sarkić
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/12/21/pahor-pri-peterletu/
Klikni tukaj za tiskanje