Med jastrebi
Avtor Jani Sever | 19. december, 2008 @ 10:57
Kaj se je zgodilo? Zakaj Slovenija Hrvaški ne dovoli v Evropo? Na TVS so naključni anketiranci odkrito povedali, da pravzaprav ne vedo, za kaj gre, a da vsekakor podpirajo ostro reakcijo Slovenije. Obliž na razžaljeno srce.
Hrvaška že dolga leta žali slovenska čustva. O tem je sveto prepričana večina Slovencev. In Slovenija žali hrvaška čustva. O tem je sveto prepričana večina Hrvatov. A zdaj je tega konec. Spor se je preselil na višji nivo. Zdaj ne gre več za žaljenje čustev. Ali za male incidente. Zdaj so stvari resne. Zelo resne. Edini trezni poziv je bilo v zadnjih dneh slišati iz ust slovenskega predsednika, ki je dejal, da je zdaj čas za razmislek in kasneje za nov začetek. Nov začetek? To bi seveda pomenilo, da se obe strani v sporu umakneta kakšen korak nazaj. No, v tem trenutku se to zdi nemogoče.
Namesto tega je videti, da situacija v Sloveniji vsem ustreza. Hrvaška pa se tako ali tako ne namerava umakniti. In se tudi nima kam. Le kaj naj vriše na svoje zemljevide? Mejo na Mirni? Državo brez meja? Mejo, kakršno je določil propadli Drnovškov sporazumu z Račanom? Meja na sredini Piranskega zaliva je realnost. Tako kot je realnost meja na Dragonji. Obstajajo sicer sporna ozemlja, a dejstvo je, da že dolga leta Hrvaška nadzira južno in Slovenija severno polovico spornega zaliva. To je mogoče spremeniti samo z dogovorom, z arbitražo tretjega, na katero pristaneta obe strani ali z vojno.
Z umikom spornih hrvaških dokumentov iz postopkov pri določanju meje Slovenija ne more doseči prav veliko. Pravzaprav ničesar. Tudi, če bi Hrvaška na to pristala, bi v primeru arbitraže vsi vpleteni seveda prav dobro vedeli, kateri dokumenti so bili umaknjeni iz postopka ter zakaj. In misliti, da to ne bo imelo nikakršnih posledic, je zelo naivno. Interpretacija FAZ, da je do zapleta prišlo zaradi šibkih slovenskih pravnih stališč v sporu s Hrvaško, dobro ilustrira posledice slovenske poteze.
Dokončen umik spornih hrvaških dokumentov je torej precej slab razlog za slovensko zaostrovanje. Težko je verjeti, da bo zaradi tega Slovenija kdaj vsaj centimeter večja. Še manj možnosti je, da bi bil zaradi slovenskega pristopa mejni problem hitreje razrešen. Ali da bi bilo na začasni meji poslej manj incidentov. Ali da blokada hrvaškega vstopanja v EU ne bo škodovala slovenskemu gospodarstvu, saj je bilo božično-novoletno darilo na Hrvaškem pričakovano sprejeto kot nož v hrbet.
Kakšni so bili torej resnični motivi za totalno zaostrovanje? Kot že tolikokrat, notranjepolitični. Borut Pahor je bil včeraj dovolj jasen. Če ne bi Hrvaške blokirali sedaj, bi najverjetneje sledil referendum o njenem vstopu v EU. Z njim so grozili mnogi. Nazadnje menda tudi Janez Janša na pogovoru s Pahorjem. Vlada je zato izbrala diplomatsko zaostritev kot manjše zlo. A argument je precej šibek. Kdo namreč lahko zagotovi, da se je s tem izognila razpisu referenduma, ko bo nekdo ocenil, da je zanj nastopil pravi čas?
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/12/19/med-jastrebi/
Klikni tukaj za tiskanje