Zgled primera SCT

Avtor Jani Sever | 20. november, 2008 @ 10:19

Kriminalisti in tožilci so spet v akciji. Zelo veliki akciji. Spet je bilo na terenu več kot 100 policistov in izvedli so 20 hišnih preiskav. Vse skupaj je potekalo precej drugače kot pred pol leta. Vendar sporočilo ostaja enako.

Nobenih kamer, nobenih vidnih aretacij, nobenega spektakla. Le zakaj smo ostali prikrajšani? Ker policija ni prišla do Zidarja? Ali morda zato, ker se je iz prejšnje izkušnje kaj naučila? Diskretnost je seveda takoj začela buriti domišljijo. Ali gre za zadnjo akcijo policije, preden svoje mesto zasede nova vlada? Oziroma, ali je akcija še zadnji dokaz, kako resno je boj z gospodarskim kriminalom vzela vlada v odhajanju? In hkrati za opomin naslednikom, da boja s tajkuni ne more kar tako opustiti.

Bolj divja ugibanja gredo v smer, da je akcija pravzaprav delo policije, ki že sedaj išče povezave med Janšo in Zidarjem. Ni sicer povsem jasno, na kaj bi se te povezave lahko nanašale. Ugibanja gredo lahko samo v smer trgovine z orožjem, v kateri je SCT posojala denar in svoje račune v tujini. In vendar se zdi interpretacija precej nategnjena. Le zakaj bi policija kaj takšnega iskala? In zakaj ravno sedaj? Enostaven odgovor, ki ga ponuja teorija zarote, pravi, da zaradi alibija, da ne gre za politični obračun.

A če bi takšni tovrstni dokumenti obstajali, bi Zidar sam lahko brez težav poskrbel, da bi nekako prišli v javnost. Zato se zdi najbolj prava povsem logična razlaga, da se je pač zgodilo nadaljevanje preiskave največjega slovenskega gradbenega podjetja. Kar je povsem normalno. Konec koncev je bilo treba stvari, ki so jih našli ob zadnji veliki akciji, ko so februarja preiskali SCT, Vegrad in Primorje, pregledati in raziskati. In pred zamenjavo vlade je prišel trenutek za poglobitev preiskave.

Kljub temu, da policija včeraj menda ni neposredno preiskovala Ivana Zidarja, je vendarle jasno, da je preiskava namenjena tudi in predvsem njemu. Čeprav so se kriminalisti tokrat osredotočili na njegovega namestnika Aleksandra Mezeta, pri katerem naj bi iskali dokaze o fiktivnih nakazilih. Pri tem naj bi šlo za enako vsoto, o kateri je spomladi govorila Davčna uprava, ki je ugotovila za osem milijonov evrov spornih svetovalnih stroškov. Denar naj bi bil z SCT nakazan v tujino in potem nazaj na zasebne račune.

Zaenkrat so vse to še vedno samo ugibanja. Vendar je jasno, da bo imela preiskovalna akcija, ki je potekala v zadnjih dneh pred zamenjavo vlade, tudi politične posledice. Utrdila je videz, da se je Janševa vlada resno lotila velikega kriminala. S tem je otežila zamenjave na ključnih mestih v tožilstvu in policiji. In ponovno potrdila zavezo boja proti gospodarskemu kriminalu, ki se ji Pahorjeva vlada enostavno ne bo mogla izogniti.

V interesu krepitve pravne države in tudi v interesu svoje kredibilnosti bi morala zgledu preiskovanja gradbeniškega lobija čim prej dodati še kakšne podobne primere.

Jani Sever


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/11/20/zgled-primera-sct/