Priprave na volitve
Avtor Jani Sever | 17. november, 2008 @ 0:15
Slovenija se je v času vladavine Janševe vlade približala najrazvitejšim državam EU. To je samo eden od poudarkov resolucije Evropske ljudske stranke, ki jo je v delu, ki govori o Sloveniji razumeti kot pripravo na prihodnje volitve za evropske poslance.
Evropska ljudska stranka, ki je govorila predvsem o krizi in socialni tržni ekonomiji, je kot poroča SDS, kar precej pozornosti namenila Sloveniji. Analizirali so slovenske volitve. V resoluciji je EPP izrazila zaskrbljenost nad potekom predvolilne kampanje. EPP obžaluje, da v predvolilnih razpravah niso prišle do izraza življenjsko pomembne teme za prebivalce Slovenije. Posledično sta v ozadju ostali tudi primerjava političnih programov in ocena rezultatov dela vlade.
Ti so izjemni. BDP je zrasel za četrtino, gospodarska rast je bila rekordna, v povprečju 5,5 %, nezaposlenost je padla na rekordno nizke 4,2 % po meritvah Mednarodne organizacije dela, prvič pa so se v zgodovini Slovenije znižali tudi davki – korporativni za 5 in osebni za 7 odstotnih točk. Da o predsedovanju sploh ne govorimo. Tako EPP. Slika od daleč je zelo všečna. Tako zelo, da je pravzaprav nemogoče razumeti, kako je SDS sploh lahko izgubila.
Odgovor, ki je pri roki, je enostaven. Kriva je negativna propaganda. Evropska ljudska stranka je sprejela interpretacijo, da v Sloveniji del političnih neokomunističnih sil, v želji po diskreditaciji uspešne vlade, ni izbiral sredstev za dosego cilja. Najočitnejši primer negativne kampanje pa naj bi bila umetno ustvarjena afera Patria. Kar težko razumemo drugače, kot da EPP verjame, da je šlo pri aferi Patria za zaroto na evropski ravni, v katero so vpleteni finski socialdemokrati.
In kaj Evropska ljudska stranka svetuje svojim članicam iz Slovenije? NSi je omenjena samo posredno, ko resolucija izraža veselje nad odločitvijo Slovenske ljudske stranke za opozicijo, s čimer se po njihovem mnenju ustvarjajo dobre možnosti za sodelovanje strank iz družine EPP že na prihajajočih volitvah v Evropski parlament junija 2009. Kar je tudi kritika SDS, ki na zadnjih volitvah, kot najmočnejša ljudska stranka, ni ravno promovirala dobrih možnosti za sodelovanje teh strank.
Očitno je, da se v Evropski ljudski stranki zavedajo težav, ki jih ima slovenska desnica, ker je po letošnjih volitvah na desnem polu popolnoma prevladala SDS. Še dobro, da ni ostala sama v opoziciji. Vsem je namreč jasno, da v slovenskem volilnem sistemu ena sama stranka ne more zmagati na volitvah. Vprašanje pa je, ali lahko ob SDS ponovno, v rejtingih, ki gredo do desetih odstotkov, prosperirata tudi SLS in NSi. A druge poti, razen velikih koalicij, pač ne morejo biti uspešne.
Evropska ljudska stranka je na koncu vse v Sloveniji nagovorila, tako stranke kot predstavnike civilne družbe, da se zavzamejo za politični »fair play«. Tako, da ne bo na prihodnjih volitvah ponovno prevladovala negativna kampanja, ampak program in vsebinske rešitve. Kar ne bo lahko, saj se v Sloveniji 90 % tiskanih medijev nahaja v rokah dveh medijskih oligarhov, ki te medije grobo zlorabljata za podporo levim političnim strankam, ki so jima omogočile pridobitev večinskega lastništva v nekoč državnih medijih.
Pogled evropske ljudske internacionale na Slovenijo ni najlepši. Nas pa vse v Sloveniji poziva, da postanemo malo bolj evropski.
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/11/17/priprave-na-volitve/
Klikni tukaj za tiskanje