Smo se dotaknili dna?

Avtor Nikola Maljković | 4. november, 2008 @ 9:58

Mnogi vlagatelji/trejderji so z veseljem dočakali konec oktobra, saj smo v zadnjem mesecu dni bili priča izjemni volatilnosti na delniških ostalih finančnih trgih. Ameriški delniški indeks S&P 500, ki je sestavljen iz 500 največjih ameriških podjetij po tržni kapitalizaciji, je v mesecu oktobru izgubil kar 17% vrednosti, kar je največ od leta 1987. Številne denarne pomoči svetovnih vlad, globalna znižanja ključnih obrestnih mer ter stabilizacija razmer na kreditnem trgu so vnesli nekaj pozitivnega vzdušja, tako da je SP500 indeks v prejšnjem tednu dosegel največjo tedensko rast (+10%) v zadnjih 34 letih.

Glede na to, da moja osrednja trgovalna strategija temelji na tem, da poskušam izkoristiti tečajna nihajanja v roku nekaj dni oziroma tednov (”swing” trgovanje), sem zaradi precejšnje volatilnosti in številnih obratov popolnoma spremenil strategijo, tako da sem v zadnjih nekaj mesecih 90% poslov opravil znotraj trgovalnega dne (odprtje in zaprtje pozicije), saj so bili “nočni” premiki, ko so delniški trgi v ZDA in v Evropi zaprti, precejšnji. Temu primerno nisem hotel sprejeti tega tveganja.

Glede na ostale mesece je bil oktober še posebej zahteven, saj so bili premiki tudi znotraj dneva ekstremni (v nekaj minutah so se indeksi premaknili tudi za več %), tako da sem nekajkrat bil precej presenečen in brez besed, saj takšnih premikov še zdaleč nisem doživel. Tolažbo mi je dajalo dejstvo, da so tudi ostali trejderji (predvsem ameriški, ki jih spremljam preko spleta) imeli kar precej težav s trgovanjem v takšnem okolju. Zato sem se odločil precej zmanjšati velikost trgovalnih pozicij oziroma odstotek portelja, ki sem ga tvegal na vsako pozicijo. Hkrati pa sem zmanjšal tudi število pozicij, tako da sem večino oktobrskega dogajanja spremljal ob strani, brez pozicij, saj nisem videl potrebe siliti in iskati trgovalne priložnosti v enem izmed najzahtevnejših obdobij v zadnjih nekaj desetletij.

Ker sem zagovornik, da pri kratkoročnem trgovanju daje grafična analiza dobre rezultate, večina mojih odločitev temelji na grafični analizi tečajev (seveda to ni moj edini vir odločanja). Če pogledamo na dnevni grafikon ameriškega delniškega indeksa SP500 lahko opazimo, da so vlagatelji uspešno testirali dno ustvarjeno 10.10., nakar je v torek ob objavi zgodovinsko nizkega podatka o zaupanju ameriških potrošnikov prišlo do izjemnega obrata (šlo je za enega izmed največjih dnevnih porastov v zgodovini), naraščajoči moment pa se je zadržal vse do konca tedna, kar je kratkoročno pozitiven znak. Na grafikonu opazim zelo pomembno odporno območje okoli 985, preboj katerega bom uporabil za potrditev, da so kupci vsaj kratkoročno v prevladi.

Ker v trenutnem okolju, ko ni izrazitega trenda, zelo nerad lovim tečaje, bi zame predstavljal idealen scenarij, če bi se tečaji v prihodnjih dneh malce spustili ob relativno nizkem prometu, na primer na indeku S&P 500 v območje okoli 930), kar bi izkoristil za vzpostavitev manjše nakupne pozicije, ki bi jo ob preboju odpornega območja povečal.

sp500.bmp

Ne glede na to, da moje odločitve temeljijo na podlagi grafične analize, še vedno imam svoj pogled na dogajanje na finančnih trgih, grafično analizo pa uporabim za potrditev svojega pogleda. Menim, da bi do konca leta lahko prišlo do nadaljevanja rasti na delniških trgih, razloge pa iščem v tem, da so mnogi vlagatelji ob uspešnem testiranju prejšnjega dna prepričani, da so tečaji dosegli “lokalno” dno in bodo tako začeli agresivneje vlagati (predvsem dolgoročni investitorji, ki menijo, da so tečaji na dolgoročnih ugodnih nivojih), v predpostavki, da je še kar nekaj trejderjev, ki so prodajali na kratko v pričakovanju popolne kapitulacije tečajev (preboj prejšnjega dna), do katere ni prišlo in bodo v primeru rasti zaradi obvladovanja tveganja zapirali obstoječe pozicije (kupovali) ter v predpostavki, da bodo v primeru rasti skladi “prisiljeni” kupovati delnice, saj ne bodo smeli zaostajati s primerljivi indeksi.

Srednjeročnega pogleda ne spreminjam - nekje v začetku naslednjega leta pričakujem testiranje oktobrskega dna, saj menim, da trenutne krize ne bomo kmalu rešili. Bodo pa tečaji tisti, ki mi bodo sporočili mnenja ostalih udeležencev, kar bom uporabil za trgovalne odločitve.

Uspešen teden in previdno.

Nikola Maljković


Avtor je analitik v trgovalni ekipi [1] TradePort, [2] Poteza d. d.


Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si

URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/11/04/smo-se-dotaknili-dna/

URLs in this post:
[1] TradePort: http://www.poteza.si/tradeport
[2] Poteza d. d.: http://www.poteza.si