Karlova enačba
Avtor Jani Sever | 25. september, 2008 @ 11:22
Pri sestavljanju nove vlade je največje vprašanje, kaj bi lahko v njej počel Karel Erjavec. Predsednik Desusa, ki je nekakšen naravni partner leve vlade in je stranki zagotovil uspeh na volitvah, v vladi ni zaželen.
Razlog je znan in razumljiv. Imenuje se afera Patria. Pri tem ne gre samo za že doslej znane zaplete. Afera Patria se bo namreč nadaljevala in je lahko za vlado, v kateri sedi minister, ki je sklenil sporen posel, precej neprijetna. Posebej, če se bo na sojenju, ki se bo na Finskem gotovo začelo na začetku prihodnjega leta, izkazalo, da vsaj del sumov o podkupovanjih drži. A tudi brez tega je zadreg v zvezi s Patrio več kot dovolj. Dnevnik danes poroča, da naj bi bile prve Patrie dobavljene že maja letos. Pa bi prva prišla v Slovenijo šele te dni. In to z neko povsem drugo oborožitvijo. Sprememba je bila rokohitrska, v času, ko je bila predvolilna bitka na vrhuncu. O zamenjavi orožja ni nič znanega. Že samo to je dovolj zoprno. Pa se tu težave šele začenjajo.
Ob vsem tem je povsem nenavadno, da Karel Erjavec, še preden so znani uradni izidi volitev, tako rekoč vsiljuje svojo željo, da bi bil tudi v prihodnji vladi obrambni minister. Le kaj nam hoče s tem sporočiti? Da je s Patrio vse v najlepšem redu? Ali morda, da mora ostati tam, da bo lažje pokrival nezaželene posledice afere? Glede na postopke, ki potekajo na Finskem, sta oba razloga slaba. Glede na to, da preiskovalnih postopkov v Sloveniji še vedno ni, sta še slabša. Nobena vlada si takšne dediščine, kakršno s seboj nosi afera Patria, ne bi želela prevzeti. Le zakaj bi jo sploh morala? Odgovor je seveda enostaven. Ker je Desus dovolj kompatibilen partner in ker Desusa brez Karla Erjavca morda sploh ne bi več bilo, oziroma bi bil precej manjši.
Vendar Desus kljub temu ni Karel Erjavec. Je precej več. Je pragmatična stanovska stranka, ki pa vendarle glede na bazen svojih volivcev in glede na svoje članstvo gravitira precej bolj na levo kot na desno. To najbolje vedo poslanci, ki so bili izvoljeni. Ti so se včeraj sestali in soglasno podprli vstop v koalicijo z levim trojčkom. Karla Erjavca ni bilo zraven. Kar je nenavadno, kljub temu, da sam ni bil izvoljen. Mimogrede, da to nekoliko zmanjšuje njegovo težo, se je povsem očitno pokazalo prav na tem sestanku, na katerem so poslanci Desusa predstavili svoje želje ob morebitnem vstopu v vlado, ki bi jo vodila SD. Najbolj bi jim ustrezali ministrstvi za delo, družino in socialne zadeve ali za zdravje. Kaj pa obramba, o kateri je toliko govoril Erjavec?
Da bi ministrstvo za obrambo še naprej vodil njihov predsednik, poslanci Desusa niso najbolj navdušeni. Izjava Vilija Rezmana je zgovorna, čeprav dopušča možnost, da bi stranka Erjavca, kljub drugačnemu mnenju poslancev, podprla: »Če bomo dobili takšno ponudbo, bomo v stranki premislili, ali je Erjavec res primeren kandidat za to funkcijo, in če bo odločitev pozitivna, mu ne bomo nasprotovali, da še naprej vodi to ministrstvo.« Hm, zveni skoraj kot upor poslancev. Sestanejo se brez predsednika in potem javno nasprotujejo njegovim idejam, ki jih je sam zelo zavzeto zagovarjal. Za povrh za vodjo poslanske skupine nekako ponovno določijo Franca Žnidaršiča, ki je bil do politike stranke v preteklem mandatu najbolj zadržan in ki celo izjavi: »Z Janezom Janšo nikoli več ne gremo v koalicijo.«
Le kaj zdaj ostane Karlu Erjavcu? Ali lahko svoje poslance prepriča, da ga podprejo? In za kakšno ceno? Je mogoče, da bi zaradi vztrajanja na tem, da mora Erjavec voditi obrambno ministrstvo, Desus ostal v opoziciji? Vlada si ga na tem mestu vsekakor ne želi. Pravzaprav si ga najbrž sploh ne želi kot ministra. A po drugi strani je vse odvisno od pripravljenosti SLS, da vstopi vlado. SLS je glede tega razklana, čeprav najbrž večina kljub vsemu vidi, kaj jim je prineslo partnerstvo s SDS. Kljub temu razklanost SLS gotovo ni najbolj vabljiva za vladno koalicijo. Vendar bi bila SLS v vladi vsekakor manj zahtevna kot Desus. Hkrati pa bi koaliciji zagotavljala vsaj vtis večje politične barvnosti. V primerjavi s tem Desusovi aduti niso videti tako zelo močni.
Zdi se, da poslanci Desusa to nekoliko bolje razumejo kot Karel Erjavec. Vsaj za zdaj. Erjavec je namreč že večkrat pokazal, da se v zapletenih situacijah dobro znajde.
Jani Sever
Članek je bil objavljen na Vest: https://vest.muzej.si
URL naslov članka: https://vest.muzej.si/2008/09/25/karlova-enacba/
Klikni tukaj za tiskanje